Mollys Farm
Barn per årsarbetare
5,1
Barn per barngrupp
5,0
Förskollärlegitimation
12,7 %
Antal inskrivna barn
20
Personaltäthet genomsnittligt (5,1 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Mollys Farm
Mollys Farm är en fristående förskola i Uppsala. Personaltätheten är 5,1 barn per årsarbetare, vilket motsvarar rikssnittet men är något bättre än kommunsnittet på 5,5 barn per årsarbetare — lägre siffror betyder mer personal per barn. Förskolan ligger i Uppsala län.
Grupperna är mycket små: 5 barn per barngrupp, långt under både kommunsnittet på 14,5 och rikssnittet på 15,7. Andelen legitimerade förskollärare är dock 12,7 procent, betydligt lägre än både kommunsnittet på 37,6 procent och rikssnittet på 43,8 procent — detta betyder att de flesta pedagoger inte har förskollärarbehörighet. Besök förskolan för att fråga om kön och hur personalen är sammansatt, eftersom statistiken inte fångar den dagliga pedagogiken.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Uppsala
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Duvans Förskola Fristående | 3,4 | Jämför |
| Kyrkklockans Förskola ,Svenska Kyrkan, Fristående | 3,7 | Jämför |
| Ekbackens Förskola ,Ansgarskolorna, Fristående | 3,7 | Jämför |
| Dalby Hage Förskola Fristående | 3,7 | Jämför |
| Norlandia Förskolor Karlsro Fristående | 3,8 | Jämför |
| Närdaghemmets Förskola Fristående | 3,8 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Mollys Farm?
Mollys Farm har 5.1 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Mollys Farm?
Genomsnittlig gruppstorlek på Mollys Farm är 5 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Mollys Farm kommunal eller fristående?
Mollys Farm är en fristående förskola i Uppsala.
Hur ansöker jag till Mollys Farm?
Du ansöker via Uppsalas förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Uppsala är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Mollys Farm. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)