Paprikans Förskola
Barn per årsarbetare
5,6
Barn per barngrupp
14,4
Förskollärlegitimation
41,3 %
Antal inskrivna barn
101
Personaltäthet under snitt (5,6 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Paprikans Förskola
Paprikans Förskola är en kommunal förskola i Solna, Stockholms län, utan angiven pedagogisk inriktning. Personaltätheten ligger på 5,6 barn per årsarbetare, vilket är sämre än både kommunsnittet (5,3) och rikssnittet (5,1) — lägre tal betyder fler händer per barn, så här får varje anställd alltså fler barn att ansvara för än genomsnittet.
Barngrupperna är i snitt 14,4 barn, vilket är något bättre än kommunsnittet (15,3) och klart bättre än rikssnittet (15,7) — färre barn per grupp är generellt sett positivt. Andelen förskollärare med legitimation är 41,3 procent, över kommunsnittet (35,2 %) men under rikssnittet (43,8 %). Som nästa steg bör du besöka förskolan och fråga om kötider och hur avdelningarna är organiserade, eftersom statistiken inte fångar det dagliga arbetsklimatet och pedagogiken i praktiken.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Solna
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Borgens Förskola Kommunal | 3,4 | Jämför |
| Föräldrakooperativet Lingontuvan Fristående | 3,7 | Jämför |
| Andante Västra Vägen Fristående | 4,1 | Jämför |
| Kullens Förskola Kommunal | 4,2 | Jämför |
| Regnbågens Förskola Kommunal | 4,2 | Jämför |
| Thors Förskola Kommunal | 4,4 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Paprikans Förskola?
Paprikans Förskola har 5.6 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Paprikans Förskola?
Genomsnittlig gruppstorlek på Paprikans Förskola är 14.4 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Paprikans Förskola kommunal eller fristående?
Paprikans Förskola är en kommunal förskola i Solna.
Hur ansöker jag till Paprikans Förskola?
Du ansöker via Solnas förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Solna är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Paprikans Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)