Velja

Personalkooperativet Nyfiken

Fristående

Besök förskolans webbplats ↗

Barn per årsarbetare

6,8

Barn per barngrupp

22,0

Förskollärlegitimation

63,1 %

Antal inskrivna barn

22

Personaltäthet högt (6,8 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).

Om Personalkooperativet Nyfiken

Personalkooperativet Nyfiken är en fristående förskola i Sjöbo kommun, Skåne län. Här är personaltätheten något lägre än genomsnittet: 6,8 barn per årsarbetare, jämfört med 5,2 i kommunen och 5,1 i riket. Det betyder att varje pedagog här har fler barn att ta hand om än vad som är genomsnitt.

Barngrupperna är större än snittet — 22 barn per grupp mot 14,6 kommunalt och 15,7 nationellt. Andelen legitimerade förskollärare är 63,1 procent, vilket är högre än både kommunsnittet (56,6 procent) och rikssnittet (43,8 procent). För att få en helhetsbild av hur förskolan fungerar bör du besöka den och fråga om aktuell kö, gruppsammansättning och hur personalen hanterar barngruppernas storlek.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.

Jämförelse med kommun och rikssnitt

Barn per årsarbetare

Lägre är bättre

Denna förskola
6,8
Kommun snitt
5,2
Rikssnitt
5,1

Barn per barngrupp

Lägre är bättre

Denna förskola
22,0
Kommun snitt
14,6
Rikssnitt
15,7

Förskollärlegitimation

Högre är bättre

Denna förskola
63,1 %
Kommun snitt
56,6 %
Rikssnitt
43,8 %

Andra förskolor i Sjöbo

Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.

Vanliga frågor

Hur många barn per vuxen har Personalkooperativet Nyfiken?

Personalkooperativet Nyfiken har 6.8 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.

Hur stora är barngrupperna på Personalkooperativet Nyfiken?

Genomsnittlig gruppstorlek på Personalkooperativet Nyfiken är 22 barn. Rikssnittet är 15.7.

Är Personalkooperativet Nyfiken kommunal eller fristående?

Personalkooperativet Nyfiken är en fristående förskola i Sjöbo.

Hur ansöker jag till Personalkooperativet Nyfiken?

Du ansöker via Sjöbos förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.

Hur lång är kön till förskolan?

Sjöbo är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Personalkooperativet Nyfiken. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.

Få notis när vi uppdaterar förskoledata

Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Kolada — Kommun- och regiondatabasen
Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)