Velja

Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog

Fristående

Besök förskolans webbplats ↗

Barn per årsarbetare

6,0

Barn per barngrupp

16,7

Förskollärlegitimation

52,6 %

Antal inskrivna barn

50

Personaltäthet under snitt (6,0 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).

Om Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog

Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog är en fristående förskola i Helsingborg. Personaltätheten är 6 barn per årsarbetare, vilket är högre än både Helsingborgs kommunsnitt (5,5) och rikssnittet (5,1) — det betyder färre vuxna per barn än genomsnittet. Förskolan ligger i Skåne län och saknar angiven inriktning.

Barngrupperna är i genomsnitt 16,7 barn stora, vilket är större än både kommunsnittet (14,8) och rikssnittet (15,7). Andelen legitimerade förskollärare uppgår till 52,6 procent, nästan identiskt med Helsingborgs kommunsnitt (52,7) men högre än rikssnittet (43,8). För att få en bild av pedagogiken, stämningen och köläget bör du besöka förskolan och ställa följdfrågor direkt till personalen.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.

Jämförelse med kommun och rikssnitt

Barn per årsarbetare

Lägre är bättre

Denna förskola
6,0
Kommun snitt
5,5
Rikssnitt
5,1

Barn per barngrupp

Lägre är bättre

Denna förskola
16,7
Kommun snitt
14,8
Rikssnitt
15,7

Förskollärlegitimation

Högre är bättre

Denna förskola
52,6 %
Kommun snitt
52,7 %
Rikssnitt
43,8 %

Andra förskolor i Helsingborg

Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.

FörskolaBarn/åaJämför
Slottshöjdens Förskola
Fristående
3,5
Ideella Föreningen Sally Bauerskolorna
Fristående
3,7
Äppelgårdens Förskola
Kommunal
3,7
Pingvinens Förskola
Fristående
4,1
Birkagatans Förskola
Kommunal
4,1
Raketens Förskola
Fristående
4,3

Vanliga frågor

Hur många barn per vuxen har Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog?

Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog har 6 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.

Hur stora är barngrupperna på Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog?

Genomsnittlig gruppstorlek på Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog är 16.7 barn. Rikssnittet är 15.7.

Är Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog kommunal eller fristående?

Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog är en fristående förskola i Helsingborg.

Hur ansöker jag till Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog?

Du ansöker via Helsingborgs förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.

Hur lång är kön till förskolan?

Helsingborg är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.

Få notis när vi uppdaterar förskoledata

Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Kolada — Kommun- och regiondatabasen
Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)