Velja

Skönadals Förskola

Kommunal

Besök förskolans webbplats ↗

Barn per årsarbetare

5,8

Barn per barngrupp

11,9

Förskollärlegitimation

44,3 %

Antal inskrivna barn

167

Personaltäthet under snitt (5,8 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).

Om Skönadals Förskola

Skönadals Förskola är en kommunal förskola i Kävlinge kommun, Skåne län, utan särskild pedagogisk inriktning. Personaltätheten ligger på 5,8 barn per årarbetare — något högre än kommunsnittet (5,7) men betydligt bättre än rikssnittet (5,1), vilket betyder att förskolan har mer personal per barn än genomsnittet i landet.

Barngrupperna är i snitt 11,9 barn stora, vilket är högre än kommunsnittet (11,3) men klart mindre än rikssnittet (15,7). Andelen legitimerade förskollärare är 44,3 procent, något högre än rikssnittet (43,8) men under kommunsnittet (51,2). För att få en rättvis bild av vad förskolan kan erbjuda bör du besöka den och fråga om aktuella köer och hur personalen är sammansatt i barngrupperna ditt barn skulle tillhöra.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.

Jämförelse med kommun och rikssnitt

Barn per årsarbetare

Lägre är bättre

Denna förskola
5,8
Kommun snitt
5,7
Rikssnitt
5,1

Barn per barngrupp

Lägre är bättre

Denna förskola
11,9
Kommun snitt
11,3
Rikssnitt
15,7

Förskollärlegitimation

Högre är bättre

Denna förskola
44,3 %
Kommun snitt
51,2 %
Rikssnitt
43,8 %

Andra förskolor i Kävlinge

Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.

FörskolaBarn/åaJämför
Solrosens Förskola Föräldrarkoppertaivet Löddesbor
Fristående
4,2
Kyrkans Förskola Stjärnan
Fristående
5,0
Lackalänga Förskola
Kommunal
5,5
Dösjebro Förskola
Kommunal
5,5
Emyhills Förskola
Kommunal
5,5
Tolvåker Förskola
Kommunal
5,6

Vanliga frågor

Hur många barn per vuxen har Skönadals Förskola?

Skönadals Förskola har 5.8 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.

Hur stora är barngrupperna på Skönadals Förskola?

Genomsnittlig gruppstorlek på Skönadals Förskola är 11.9 barn. Rikssnittet är 15.7.

Är Skönadals Förskola kommunal eller fristående?

Skönadals Förskola är en kommunal förskola i Kävlinge.

Hur ansöker jag till Skönadals Förskola?

Du ansöker via Kävlinges förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.

Hur lång är kön till förskolan?

Kävlinge är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Skönadals Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.

Få notis när vi uppdaterar förskoledata

Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Kolada — Kommun- och regiondatabasen
Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)