Smultronställets Förskola
Barn per årsarbetare
4,8
Barn per barngrupp
16,7
Förskollärlegitimation
49,9 %
Antal inskrivna barn
50
Personaltäthet bra (4,8 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Smultronställets Förskola
Smultronställets Förskola är en fristående förskola i Kristianstad kommun, Skåne län. Personaltätheten ligger på 4,8 barn per årsarbetare — precis på kommunsnittet men bättre än rikssnittet på 5,1 barn per årsarbetare. Det betyder att denna förskola har ett något lägre personaltryck än genomsnittet i Sverige.
Barngrupperna är något större här: 16,7 barn per barngrupp mot Kristianstads kommunsnitt på 14,9 barn. Det är också högre än rikssnittet på 15,7 barn. Andelen legitimerade förskollärare är 49,9 procent — över rikssnittet på 43,8 procent men under kommunsnittet på 58,8 procent. Bäst gör du genom att besöka förskolan själv för att fråga om köplats och få en känsla för stämningen i barngrupperna.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Kristianstad
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Nymö Förskola Fristående | 2,9 | Jämför |
| Vångabygdens Förskola Fristående | 3,6 | Jämför |
| Föräldrakooperativet Möllekullen Fristående | 3,6 | Jämför |
| Linderöds Förskola Kommunal | 3,8 | Jämför |
| Palettens Förskola Kommunal | 3,8 | Jämför |
| Vintergatans Förskola Fristående | 3,9 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Smultronställets Förskola?
Smultronställets Förskola har 4.8 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Smultronställets Förskola?
Genomsnittlig gruppstorlek på Smultronställets Förskola är 16.7 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Smultronställets Förskola kommunal eller fristående?
Smultronställets Förskola är en fristående förskola i Kristianstad.
Hur ansöker jag till Smultronställets Förskola?
Du ansöker via Kristianstads förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Kristianstad är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Smultronställets Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)