Snapphanens Förskola ,K,
Barn per årsarbetare
5,4
Barn per barngrupp
13,8
Förskollärlegitimation
41,9 %
Antal inskrivna barn
124
Personaltäthet genomsnittligt (5,4 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Snapphanens Förskola ,K,
Snapphanens Förskola är en kommunal förskola i Järfälla kommun, Stockholms län, utan särskild pedagogisk inriktning. Personaltätheten ligger på 5,4 barn per årarbetare, vilket är bättre än både kommunsnittet (5,7) och rikssnittet (5,1) — det betyder färre barn per vuxen än genomsnittet i Järfälla.
Grupperna är mindre än i snitt: 13,8 barn per barngrupp mot 16,2 i kommunen och 15,7 i riket. Andelen legitimerade förskollärare är 41,9 procent, vilket är högre än kommunsnittet (35,2 procent) men något lägre än rikssnittet (43,8 procent). För att få en helhetsbild bör du besöka förskolan, fråga om aktuell köläge och få en känsla för pedagogiken och stämningen bland barnen och personalen.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Järfälla
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Pråmens Förskola ,K, Kommunal | 1,3 | Jämför |
| Förskolan Axet Personalkooperativ Fristående | 3,8 | Jämför |
| Orions Förskola ,K, Kommunal | 3,9 | Jämför |
| Skälby Förskola ,K, Kommunal | 4,2 | Jämför |
| Gullivers Förskola ,K, Kommunal | 4,3 | Jämför |
| Polaris Förskola ,K, Kommunal | 4,3 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Snapphanens Förskola ,K,?
Snapphanens Förskola ,K, har 5.4 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Snapphanens Förskola ,K,?
Genomsnittlig gruppstorlek på Snapphanens Förskola ,K, är 13.8 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Snapphanens Förskola ,K, kommunal eller fristående?
Snapphanens Förskola ,K, är en kommunal förskola i Järfälla.
Hur ansöker jag till Snapphanens Förskola ,K,?
Du ansöker via Järfällas förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Järfälla är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Snapphanens Förskola ,K,. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)