Solkulla Förskola
Barn per årsarbetare
4,9
Barn per barngrupp
17,0
Förskollärlegitimation
31,3 %
Antal inskrivna barn
34
Personaltäthet bra (4,9 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Solkulla Förskola
Solkulla Förskola är en fristående förskola i Varberg, Hallands län. Den har 4,9 barn per årsarbetare, vilket är lägre än både kommunsnittet (5,7) och rikssnittet (5,1) — det betyder att personaltätheten är något bättre här. Det är en av 54 förskolor i kommunen.
Barngrupperna är större än genomsnittet: 17 barn per grupp jämfört med 15,1 i kommunen och 15,7 i riket. Andelen legitimerade förskollärare ligger på 31,3 procent, vilket är betydligt under både kommunsnittet (60,7) och rikssnittet (43,8). För att få en hel bild av verksamheten bör du besöka Solkulla och fråga om hur köerna ser ut och hur personalen är sammansatt, eftersom statistiken inte säger något om pedagogiken eller stämningen.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Varberg
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Bikupans Förskola Fristående | 4,2 | Jämför |
| Ramstorps Förskola Kommunal | 4,4 | Jämför |
| Västanvinden Fristående | 4,5 | Jämför |
| Påskbergets Förskola Fristående | 4,7 | Jämför |
| Pilgläntans Förskola Fristående | 4,7 | Jämför |
| Fyrens Förskola Havsbris Ab Fristående | 4,7 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Solkulla Förskola?
Solkulla Förskola har 4.9 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Solkulla Förskola?
Genomsnittlig gruppstorlek på Solkulla Förskola är 17 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Solkulla Förskola kommunal eller fristående?
Solkulla Förskola är en fristående förskola i Varberg.
Hur ansöker jag till Solkulla Förskola?
Du ansöker via Varbergs förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Varberg är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Solkulla Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)