Stallarholmens Förskola
Barn per årsarbetare
5,5
Barn per barngrupp
15,3
Förskollärlegitimation
45,1 %
Antal inskrivna barn
153
Personaltäthet genomsnittligt (5,5 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Stallarholmens Förskola
Stallarholmens Förskola är en kommunal förskola i Strängnäs kommun, Södermanlands län, utan särskild pedagogisk inriktning. Personaltätheten här är 5,5 barn per årsarbetare — bättre än både kommunsnittet på 6,0 och rikssnittet på 5,1. Det betyder att personalen har något fler barn att dela uppmärksamheten mellan än genomsnittet nationellt.
Barngrupperna är i genomsnitt 15,3 barn stora, vilket ligger strax under både kommunsnittet (15,8) och rikssnittet (15,7). Andelen legitimerade förskollärare är 45,1 procent, något lägre än kommunsnittet på 46,6 procent men högre än rikssnittet på 43,8 procent. För en fullständig bild av hur förskolan fungerar i praktiken bör du besöka den och fråga om köer, personalstabilitet och hur dagen är organiserad — statistiken fångar inte den dagliga pedagogiken.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Strängnäs
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Stugans Privata Förskola Ekonomisk Förening Fristående | 4,6 | Jämför |
| Olowsgården Fristående | 4,7 | Jämför |
| Sundby Park Förskola Kommunal | 4,9 | Jämför |
| Nattugglan Kommunal | 4,9 | Jämför |
| Äppellundens Förskola Kommunal | 5,2 | Jämför |
| Länna Förskola Kommunal | 5,3 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Stallarholmens Förskola?
Stallarholmens Förskola har 5.5 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Stallarholmens Förskola?
Genomsnittlig gruppstorlek på Stallarholmens Förskola är 15.3 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Stallarholmens Förskola kommunal eller fristående?
Stallarholmens Förskola är en kommunal förskola i Strängnäs.
Hur ansöker jag till Stallarholmens Förskola?
Du ansöker via Strängnäss förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Strängnäs är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Stallarholmens Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)