Stenänga Förskola
Barn per årsarbetare
4,5
Barn per barngrupp
12,5
Förskollärlegitimation
50,5 %
Antal inskrivna barn
25
Personaltäthet bra (4,5 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Stenänga Förskola
Stenänga Förskola är en fristående förskola i Sjöbo kommun, Skåne län. Den har 4,5 barn per årsarbetare, vilket är lägre än både kommunsnittet (5,2) och rikssnittet (5,1) — det betyder att personaltätheten här är bättre än genomsnittet. Det är en av 22 förskolor i kommunen.
Barngrupperna är i genomsnitt 12,5 barn stora, vilket är mindre än kommunsnittet på 14,6 och märkligt mycket mindre än rikssnittet på 15,7. Av personalen har 50,5 procent legitimerad förskollärarbehörighet, vilket är lägre än kommunsnittet (56,6 procent) men högre än rikssnittet (43,8 procent). För att få en bild av arbetsmiljön och hur förskolan fungerar i praktiken bör du besöka och fråga om aktuella köer och hur personalen är sammansatt i barnens grupp.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Sjöbo
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Nils Månssons Förskola Fristående | 3,4 | Jämför |
| Villervalla Förskola Fristående | 3,8 | Jämför |
| Bjärsjölagårds Förskola Kommunal | 4,5 | Jämför |
| Förskolan Lekande Lätt Ekonomisk Förening Fristående | 4,5 | Jämför |
| Bombi Bitt Förskola Ekonomisk Förening I Vollsjö Fristående | 4,8 | Jämför |
| Trollakulls Förskola Kommunal | 5,0 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Stenänga Förskola?
Stenänga Förskola har 4.5 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Stenänga Förskola?
Genomsnittlig gruppstorlek på Stenänga Förskola är 12.5 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Stenänga Förskola kommunal eller fristående?
Stenänga Förskola är en fristående förskola i Sjöbo.
Hur ansöker jag till Stenänga Förskola?
Du ansöker via Sjöbos förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Sjöbo är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Stenänga Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)