Velja

Svalövs Montessoriförskola

FriståendeMontessori

Besök förskolans webbplats ↗

Barn per årsarbetare

4,7

Barn per barngrupp

14,0

Förskollärlegitimation

49,2 %

Antal inskrivna barn

56

Personaltäthet bra (4,7 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).

Om Svalövs Montessoriförskola

Svalövs Montessoriförskola är en fristående förskola i Svalöv kommun, Skåne län, med Montessori-inriktning — en pedagogik som betonar barnets självständiga lärande genom förberedda miljöer och praktiska material. Personaltätheten är 4,7 barn per årsarbetare, vilket är något högre än kommunsnittet (4,6) men bättre än rikssnittet (5,1) — det betyder färre barn per vuxen än genomsnittet i landet.

Grupperna är på 14 barn, något mindre än Svalövs kommunsnitt på 14,5 barn per grupp och märkbart mindre än rikssnittet på 15,7. Andelen legitimerade förskollärare är 49,2 procent, vilket ligger över både kommunsnittet (46,8 procent) och rikssnittet (43,8 procent). För att få känsla för verklig stämning och kölängd bör du besöka förskolan och fråga personalen direkt — statistiken säger ingenting om hur Montessori-pedagogiken tillämpas här eller hur barnen trivs.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.

Jämförelse med kommun och rikssnitt

Barn per årsarbetare

Lägre är bättre

Denna förskola
4,7
Kommun snitt
4,6
Rikssnitt
5,1

Barn per barngrupp

Lägre är bättre

Denna förskola
14,0
Kommun snitt
14,5
Rikssnitt
15,7

Förskollärlegitimation

Högre är bättre

Denna förskola
49,2 %
Kommun snitt
46,8 %
Rikssnitt
43,8 %

Andra förskolor i Svalöv

Förskolor med samma inriktning visas först.

FörskolaBarn/åaJämför
Solstrålen
Kommunal
4,1
Ekdungen
Kommunal
4,3
Garvaren
Kommunal
4,3
Torpet
Kommunal
4,5
Alfabo-Tågarp
Kommunal
4,5
Norrgården
Kommunal
4,7

Vanliga frågor

Hur många barn per vuxen har Svalövs Montessoriförskola?

Svalövs Montessoriförskola har 4.7 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.

Hur stora är barngrupperna på Svalövs Montessoriförskola?

Genomsnittlig gruppstorlek på Svalövs Montessoriförskola är 14 barn. Rikssnittet är 15.7.

Är Svalövs Montessoriförskola kommunal eller fristående?

Svalövs Montessoriförskola är en fristående förskola i Svalöv med inriktning Montessori.

Hur ansöker jag till Svalövs Montessoriförskola?

Du ansöker via Svalövs förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.

Hur lång är kön till förskolan?

Svalöv är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Svalövs Montessoriförskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.

Få notis när vi uppdaterar förskoledata

Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Kolada — Kommun- och regiondatabasen
Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)