Trollets Förskola
Barn per årsarbetare
4,7
Barn per barngrupp
16,5
Förskollärlegitimation
42,9 %
Antal inskrivna barn
33
Personaltäthet bra (4,7 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).
Om Trollets Förskola
Trollets Förskola är en kommunal förskola i Karlskoga, Örebro län, utan särskild pedagogisk inriktning. Personaltätheten här är 4,7 barn per årsarbetare — något bättre än kommunsnittet på 4,8 och märkbart bättre än rikssnittet på 5,1, vilket innebär mer personal per barn.
Barngrupperna är genomsnittligt större än både kommun- och riksnivå: 16,5 barn per grupp mot kommunsnittet 14 och rikssnittet 15,7. Andelen legitimerade förskollärare ligger på 42,9 procent, vilket är marginellt under både kommunsnittet (43,2 procent) och rikssnittet (43,8 procent). För att få en känsla för verksamheten bör du besöka förskolan och fråga om aktuell kölängd och hur personalen arbetar tillsammans i de större grupperna.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.
Jämförelse med kommun och rikssnitt
Barn per årsarbetare
Lägre är bättre
Barn per barngrupp
Lägre är bättre
Förskollärlegitimation
Högre är bättre
Andra förskolor i Karlskoga
Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.
| Förskola | Barn/åa | Jämför |
|---|---|---|
| Lärkans Förskola Kommunal | 3,8 | Jämför |
| Kartografens Förskola Kommunal | 4,1 | Jämför |
| Skogsduvans Förskola Kommunal | 4,1 | Jämför |
| Arkeologen Fristående | 4,2 | Jämför |
| Rödhakens Förskola Kommunal | 4,3 | Jämför |
| Kompassens Förskola Kommunal | 4,3 | Jämför |
Vanliga frågor
Hur många barn per vuxen har Trollets Förskola?
Trollets Förskola har 4.7 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.
Hur stora är barngrupperna på Trollets Förskola?
Genomsnittlig gruppstorlek på Trollets Förskola är 16.5 barn. Rikssnittet är 15.7.
Är Trollets Förskola kommunal eller fristående?
Trollets Förskola är en kommunal förskola i Karlskoga.
Hur ansöker jag till Trollets Förskola?
Du ansöker via Karlskogas förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.
Hur lång är kön till förskolan?
Karlskoga är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Trollets Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.
Få notis när vi uppdaterar förskoledata
Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Kolada — Kommun- och regiondatabasen
- Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)