Velja

Väppeby Förskola ,Måbra,

Fristående

Besök förskolans webbplats ↗

Barn per årsarbetare

6,1

Barn per barngrupp

15,0

Förskollärlegitimation

30,6 %

Antal inskrivna barn

60

Personaltäthet under snitt (6,1 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).

Om Väppeby Förskola ,Måbra,

Väppeby Förskola är en fristående förskola i Måbra, Håbo kommun. Den har 6,1 barn per årarbetare, vilket är högre än både kommunsnittet (4,9) och rikssnittet (5,1) — det innebär mindre personal per barn än genomsnittet. Personaltätheten är således något som är värt att uppmärksamma vid ett besök.

Grupperna på förskolan är på 15 barn per grupp, vilket ligger något under kommunsnittet (15,2) och under rikssnittet (15,7). Andelen legitimerade förskollärare är 30,6 procent, vilket är lägre än både kommunsnittet (33,8) och rikssnittet (43,8). För att få en bild av hur förskolan fungerar i praktiken bör du besöka den, träffa personal och fråga om köer och bemanning.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.

Jämförelse med kommun och rikssnitt

Barn per årsarbetare

Lägre är bättre

Denna förskola
6,1
Kommun snitt
4,9
Rikssnitt
5,1

Barn per barngrupp

Lägre är bättre

Denna förskola
15,0
Kommun snitt
15,2
Rikssnitt
15,7

Förskollärlegitimation

Högre är bättre

Denna förskola
30,6 %
Kommun snitt
33,8 %
Rikssnitt
43,8 %

Andra förskolor i Håbo

Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.

FörskolaBarn/åaJämför
Slottsbacken Förskola
Kommunal
3,5
Raoul Wallenbergförskolan Skokloster
Fristående
4,2
Gröna Dalens Förskola
Kommunal
4,4
Skogsbackens Förskola
Kommunal
4,4
Rungårdens Förskola
Kommunal
4,7
Frösundavik Förskola
Kommunal
4,7

Vanliga frågor

Hur många barn per vuxen har Väppeby Förskola ,Måbra,?

Väppeby Förskola ,Måbra, har 6.1 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.

Hur stora är barngrupperna på Väppeby Förskola ,Måbra,?

Genomsnittlig gruppstorlek på Väppeby Förskola ,Måbra, är 15 barn. Rikssnittet är 15.7.

Är Väppeby Förskola ,Måbra, kommunal eller fristående?

Väppeby Förskola ,Måbra, är en fristående förskola i Håbo.

Hur ansöker jag till Väppeby Förskola ,Måbra,?

Du ansöker via Håbos förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.

Hur lång är kön till förskolan?

Håbo är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Väppeby Förskola ,Måbra,. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.

Få mejl när Väppeby Förskola ,Måbra,s nya siffror kommer

Kolada uppdaterar förskolestatistiken en gång om året. Vi mejlar dig så fort den här förskolans nya personaltäthet och gruppstorlek finns här — ett mejl när det händer, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Kolada — Kommun- och regiondatabasen
Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)