Velja

Vitsippans Förskola

Kommunal

Besök förskolans webbplats ↗

Barn per årsarbetare

5,5

Barn per barngrupp

15,5

Förskollärlegitimation

55,8 %

Antal inskrivna barn

62

Personaltäthet genomsnittligt (5,5 barn per årsarbetare, rikssnitt 5,1).

Om Vitsippans Förskola

Vitsippans Förskola är en kommunal förskola i Mörbylånga kommun, Kalmar län, utan särskild pedagogisk inriktning. Personaltätheten är 5,5 barn per årsarbetare, vilket är något högre än både kommunsnittet (5,1) och rikssnittet (5,1) — det betyder att varje anställd här ansvarar för fler barn än genomsnittet.

Grupperna är i genomsnitt 15,5 barn stora, vilket ligger mellan kommunsnittet (14,6) och rikssnittet (15,7). Andelen legitimerade förskollärare är 55,8 procent, något lägre än kommunsnittet på 56,9 procent men märkbart högre än rikssnittet på 43,8 procent. För att få en fullständig bild av hur förskolan fungerar i praktiken bör du besöka den och fråga om aktuella köer och hur pedagogerna organiserar arbetet med dessa gruppstorlekar.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Kolada. Granskas stickprovsvis.

Jämförelse med kommun och rikssnitt

Barn per årsarbetare

Lägre är bättre

Denna förskola
5,5
Kommun snitt
5,1
Rikssnitt
5,1

Barn per barngrupp

Lägre är bättre

Denna förskola
15,5
Kommun snitt
14,6
Rikssnitt
15,7

Förskollärlegitimation

Högre är bättre

Denna förskola
55,8 %
Kommun snitt
56,9 %
Rikssnitt
43,8 %

Andra förskolor i Mörbylånga

Sorterade efter personaltäthet — lägst barn per årsarbetare överst.

FörskolaBarn/åaJämför
Tanneförskolan
Kommunal
3,2
Undringens Förskola
Fristående
3,9
Solvändans Förskola
Kommunal
4,3
Föräldrakoop. Flisan
Fristående
4,4
Gårdby Förskola
Kommunal
4,5
Förskolan Västanvind
Fristående
4,6

Vanliga frågor

Hur många barn per vuxen har Vitsippans Förskola?

Vitsippans Förskola har 5.5 barn per årsarbetare. Rikssnittet är 5.1.

Hur stora är barngrupperna på Vitsippans Förskola?

Genomsnittlig gruppstorlek på Vitsippans Förskola är 15.5 barn. Rikssnittet är 15.7.

Är Vitsippans Förskola kommunal eller fristående?

Vitsippans Förskola är en kommunal förskola i Mörbylånga.

Hur ansöker jag till Vitsippans Förskola?

Du ansöker via Mörbylångas förskoletjänst på kommunens webbplats — kommunen samordnar platser även för fristående förskolor. Anmäl barnet i god tid; flertalet kommuner rekommenderar minst fyra månader före önskat startdatum.

Hur lång är kön till förskolan?

Mörbylånga är enligt skollagen skyldig att erbjuda plats inom 4 månader från anmälan (platsgarantin) — men garantin gäller en plats i kommunen, inte nödvändigtvis på Vitsippans Förskola. Kön till en specifik förskola kan vara längre; ställ dig i kö så tidigt som möjligt.

Få notis när vi uppdaterar förskoledata

Kolada uppdaterar förskolestatistiken årligen. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för den här förskolan — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Kolada — Kommun- och regiondatabasen
Kolada — nyckeltal för förskolor (barn per årsarbetare, gruppstorlek, lärarbehörighet)