Hoppa till innehållet
Velja

Antagningspoäng Alice Lundsgymnasiet

Vad som krävdes för att komma in på Alice Lundsgymnasiet i Borlänge vid antagningen 2026 — min- och medelpoäng för 6 program.

ProgramMinMedel
Samhällsvetenskaps­programmet160,0249,0
International Baccalaureate132,5241,8
Ekonomi­programmet142,5241,1
Vård- och omsorgs­programmet85,0222,8
Försäljnings- och service­programmet142,5221,5
Barn- och fritids­programmet80,0176,1

Min = lägsta antagna elevens meritvärde. Medel = genomsnitt bland antagna. Program utan publicerad statistik visas inte — det betyder ofta lediga platser.

Antagningspoängen sätts av söktrycket varje år och är ingen garanti för nästa antagning. Små program och mindre orter rör sig ofta mer, eftersom några få sökande kan flytta gränsen.

Vad krävdes för att komma in på Alice Lundsgymnasiet?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

5säkra
1marginella

av 6 program på den här skolan

ProgramMedel/min
Samhällsvetenskaps­programmet249,0 / 160,0Marginell
International Baccalaureate241,8 / 132,5Säker
Ekonomi­programmet241,1 / 142,5Säker
Vård- och omsorgs­programmet222,8 / 85,0Säker
Försäljnings- och service­programmet221,5 / 142,5Säker
Barn- och fritids­programmet176,1 / 80,0Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Vad krävdes för att komma in på Alice Lundsgymnasiet?

Det varierar per program: vid senaste antagningen (2026) räckte 80,0 i meritvärde till Barn- och fritidsprogrammet, medan Samhällsvetenskapsprogrammet krävde minst 160,0.

Vilka program på Alice Lundsgymnasiet har antagningsstatistik?

Alice Lundsgymnasiet har publicerad antagningsstatistik för 6 program: Samhällsvetenskapsprogrammet, International Baccalaureate, Ekonomiprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet.

Skolverkets statistik avser antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — antagningspoäng per gymnasieprogram och skola