Hoppa till innehållet
Velja

Antagningspoäng Almåsgymnasiet E

Vad som krävdes för att komma in på Almåsgymnasiet E i Borås vid antagningen 2026 — min- och medelpoäng för 7 program.

ProgramMinMedel
Hotell- och turism­programmet232,5270,0
Restaurang- och livsmedels­programmet155,0231,1
Barn- och fritids­programmet200,0225,6
Vård- och omsorgs­programmet145,0206,5
Försäljnings- och service­programmet130,0186,9
Frisör- och stylist­programmet87,5178,0
Floristutbildningen100,0100,0

Min = lägsta antagna elevens meritvärde. Medel = genomsnitt bland antagna. Program utan publicerad statistik visas inte — det betyder ofta lediga platser.

Antagningspoängen sätts av söktrycket varje år och är ingen garanti för nästa antagning. Små program och mindre orter rör sig ofta mer, eftersom några få sökande kan flytta gränsen.

Vad krävdes för att komma in på Almåsgymnasiet E?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

6säkra
1marginella

av 7 program på den här skolan

ProgramMedel/min
Hotell- och turism­programmet270,0 / 232,5Marginell
Restaurang- och livsmedels­programmet231,1 / 155,0Säker
Barn- och fritids­programmet225,6 / 200,0Säker
Vård- och omsorgs­programmet206,5 / 145,0Säker
Försäljnings- och service­programmet186,9 / 130,0Säker
Frisör- och stylist­programmet178,0 / 87,5Säker
Floristutbildningen100,0 / 100,0Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Vad krävdes för att komma in på Almåsgymnasiet E?

Det varierar per program: vid senaste antagningen (2026) räckte 100,0 i meritvärde till Floristutbildningen, medan Hotell- och turismprogrammet krävde minst 232,5.

Vilka program på Almåsgymnasiet E har antagningsstatistik?

Almåsgymnasiet E har publicerad antagningsstatistik för 7 program: Hotell- och turismprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Floristutbildningen.

Skolverkets statistik avser antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — antagningspoäng per gymnasieprogram och skola