Hoppa till innehållet
Velja

Antagningspoäng Carlforsska gymnasiet

Vad som krävdes för att komma in på Carlforsska gymnasiet i Västerås vid antagningen 2026 — min- och medelpoäng för 6 program.

ProgramMinMedel
International Baccalaureate90,0255,7
Ekonomi­programmet192,5249,7
Estetiska programmet157,5247,6
Samhällsvetenskaps­programmet167,5231,1
Vård- och omsorgs­programmet170,0222,8
Försäljnings- och service­programmet162,5205,6

Min = lägsta antagna elevens meritvärde. Medel = genomsnitt bland antagna. Program utan publicerad statistik visas inte — det betyder ofta lediga platser.

Antagningspoängen sätts av söktrycket varje år och är ingen garanti för nästa antagning. Små program och mindre orter rör sig ofta mer, eftersom några få sökande kan flytta gränsen.

Vad krävdes för att komma in på Carlforsska gymnasiet?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

3säkra
3marginella

av 6 program på den här skolan

ProgramMedel/min
International Baccalaureate255,7 / 90,0Marginell
Ekonomi­programmet249,7 / 192,5Marginell
Estetiska programmet247,6 / 157,5Marginell
Samhällsvetenskaps­programmet231,1 / 167,5Säker
Vård- och omsorgs­programmet222,8 / 170,0Säker
Försäljnings- och service­programmet205,6 / 162,5Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Vad krävdes för att komma in på Carlforsska gymnasiet?

Det varierar per program: vid senaste antagningen (2026) räckte 162,5 i meritvärde till Försäljnings- och serviceprogrammet, medan International Baccalaureate krävde minst 90,0.

Vilka program på Carlforsska gymnasiet har antagningsstatistik?

Carlforsska gymnasiet har publicerad antagningsstatistik för 6 program: International Baccalaureate, Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet.

Skolverkets statistik avser antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — antagningspoäng per gymnasieprogram och skola