Velja

Hultsfreds gymnasium 1

Kommunal3 program

Huvudman: HULTSFREDS KOMMUN

Stora Torget 3, Hultsfred

Besök skolans webbplats ↗

Betygspoäng

14,6

Genomströmning

100,0 %

Behöriga lärare

57,4 %

Antal elever

110

Genomsnittlig betygspoäng: 14,6 av 20 (högt).

Om Hultsfreds gymnasium 1

Hultsfreds gymnasium 1 är en kommunal skola i Hultsfreds kommun, Kalmar län, med cirka 110 elever fördelade på 3 program. Utbudet är smalt och rymmer ett högskoleförberedande program och ett yrkesprogram.

Antagningspoängen 2025 spänner från 90 poäng på Barn- och fritidsprogrammet till 142,5 poäng på Samhällsvetenskapsprogrammet – Vård- och omsorgsprogrammet (VO) låg däremellan med en minimipoäng på 105. Spridningen mellan lägsta minimipoäng och medelpoäng är stor på flera program, vilket kan tyda på att de flesta sökande kom in utan att behöva toppa betygen. Siffrorna är fjolårets facit och ingen garanti för kommande antagningsomgångar.

Betygspoängen på 14,6 är marginellt över rikssnittet på 14,5, och examensgraden inom 3 år uppgår till 100 procent – långt över rikssnittet på 81 procent, vilket är anmärkningsvärt. Andelen behöriga lärare är däremot låg på 57,4 procent, utan jämförelsevärde i underlaget. Skolenkäten (år 2, 2026) visar ett trygghetsindex på 8,0, något under rikssnittet på 8,5, och ett studieroindex på 5,4, klart under rikssnittet på 6,5. Sammantaget erbjuder skolan goda genomströmningsresultat men låg lärarbehörighet och studiero under riksnivå, vilket är värt att väga in för den som funderar på att söka.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.

Vad krävdes för att komma in på Hultsfreds gymnasium 1?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

3säkra
0marginella

av 3 program på den här skolan

ProgramMedel/minStatus
Samhällsvetenskapsprogrammet207,8 / 142,5Säker
Barn- och fritidsprogrammet203,3 / 90,0Säker
Vård- och omsorgsprogrammet155,4 / 105,0Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Antagningspoäng för alla program på Hultsfreds gymnasium 1

Program

Barn- och fritidsprogrammetYP
Betygspoäng14,1Genomströmning100 %Antagning90203,3Elever40
SamhällsvetenskapsprogrammetHF
Betygspoäng15,5Antagning142,5207,8Elever50
Vård- och omsorgsprogrammetYP
Betygspoäng14,2Antagning105155,4Elever20

Vägar efter gymnasiet

Yrken eleverna på Hultsfreds gymnasium 1 typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).

Trygghet och studiero

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever år 2 (gymnasiet)

Skolenkäten 2026 · 27 svar
Trygghet8,0

0,5 vs rikssnitt (8,5)

Studiero5,4

1,1 vs rikssnitt (6,5)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.

Vad säger lärarna

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare

Skolenkäten 2026 · 9 svar · 82 % svarsfrekvens
Pedagogiskt ledarskap6,9

0,4 vs rikssnitt (7,3)

Elevhälsa6,5

1,3 vs rikssnitt (7,8)

Trygghet6,1

0,9 vs rikssnitt (7,0)

Studiero6,9

0,4 vs rikssnitt (7,3)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever år 2 (gymnasiet)
Trygghet6,18,0
Studiero6,95,4

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.

Närliggande gymnasieskolor

SkolakmBetygJämför
Hultsfreds gymnasium 1(denna)14,6
Hultsfreds gymnasium 3Hultsfred0 m14,3
Hultsfreds gymnasium 2Hultsfred1 m13,6
Vimmerby gymnasium 3Vimmerby20,3 km13,7
Vimmerby gymnasium 1Vimmerby20,3 km
Vimmerby gymnasium 2Vimmerby20,3 km15,3
Högsby LärcenterHögsby37,1 km

Vanliga frågor

Vad är betygspoängen för Hultsfreds gymnasium 1?

Hultsfreds gymnasium 1 har ett genomsnittligt betygspoäng på 14.6 (max 20,0). Nationellt snitt är ca 14,5.

Hur stor andel tar examen inom 3 år på Hultsfreds gymnasium 1?

100% av eleverna på Hultsfreds gymnasium 1 tar examen inom 3 år. Nationellt snitt är ca 81%.

Vilka program finns på Hultsfreds gymnasium 1?

Hultsfreds gymnasium 1 erbjuder 3 program: Barn- och fritidsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet.

Hur trygga känner sig eleverna på Hultsfreds gymnasium 1?

I Skolenkäten 2026 fick Hultsfreds gymnasium 1 trygghetsindex 8,0 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).

Vad tycker lärarna om Hultsfreds gymnasium 1?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Hultsfreds gymnasium 1 indexet 6,9 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Få notis när nya antagningspoäng publiceras

Antagningspoäng och betygsstatistik uppdateras en till två gånger per år. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för det här gymnasiet — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor