Velja

Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336

Kommunal1 program

Huvudman: STOCKHOLMS KOMMUN

Söder Mälarstrand 39, 7 tr, Stockholm

Besök skolans webbplats ↗

Betygspoäng

17,1

Genomströmning

Behöriga lärare

49,3 %

Antal elever

40

Genomsnittlig betygspoäng: 17,1 av 20 (mycket högt).

Om Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336

Kungl. Svenska Balettskolan är en kommunal skola i Stockholm med 40 elever och ett enda program – ett estetiskt yrkesförberedande program inom dans (klassificerat utanför de ordinarie högskoleförberedande och yrkesprogrammen). Med bara 40 elever är det en av landets minsta gymnasieskolor, med en utpräglad konstnärlig profil.

Till antagningen 2025 gällde att minst 232,5 meritvärdespoäng krävdes för att komma in på programmet (YR), medan medelpoängen för antagna låg på 288,8 – ett spann som visar att konkurrensen är påtaglig och att poäng långt över miniminivån var vanliga. Eftersom skolan bara har ett program gäller denna statistik hela skolans antagning, och siffrorna bör ses som förra årets facit snarare än en garanti för kommande år.

Betygspoängen uppgår till 17,1, vilket är klart över rikssnittet på 14,5. Uppgift om examensgrad inom 3 år saknas. Andelen behöriga lärare är 49,3 %, vilket är lågt och sannolikt speglar att yrkesverksamma dansare och pedagoger med branscherfarenhet undervisar utan formell lärarlegitimation. I Skolenkätens år 2-mätning (2026) noterades ett trygghetsindex på 8,4 – marginellt under rikssnittet 8,5 – och ett studiero­index på 7,9, vilket är tydligt över rikssnittet 6,5; för en sökande med seriösa dansambitiöner framstår skolan som en specialiserad miljö med starka resultat men låg lärarbehörighet i formell mening.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.

Vad krävdes för att komma in på Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

0säkra
1marginella

av 1 program på den här skolan

ProgramMedel/minStatus
Yrkesdansarutbildningen288,8 / 232,5Marginell
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Antagningspoäng för alla program på Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336

Program

YrkesdansarutbildningenYP
Betygspoäng17,1Antagning232,5288,8Elever40

Trygghet och studiero

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever år 2 (gymnasiet)

Skolenkäten 2026 · 10 svar
Trygghet8,4

0,1 vs rikssnitt (8,5)

Studiero7,9

+1,4 vs rikssnitt (6,5)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.

Vad säger lärarna

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare

Skolenkäten 2026 · 12 svar · 44 % svarsfrekvens
Pedagogiskt ledarskap8,1

+0,8 vs rikssnitt (7,3)

Elevhälsa8,4

+0,6 vs rikssnitt (7,8)

Trygghet7,4

+0,4 vs rikssnitt (7,0)

Studiero8,0

+0,7 vs rikssnitt (7,3)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever år 2 (gymnasiet)
Trygghet7,48,4
Studiero8,07,9

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.

Närliggande gymnasieskolor

SkolakmBetygJämför
Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336(denna)17,1
Bernadottegymnasiet 77176811Stockholm73 m15,0
Globala gymnasiet 76054399Stockholm527 m15,8
Skolslussen 65458415Stockholm572 m
Sommarskola Stockholm stadStockholm865 m
SjömansskolanStockholm980 m14,4
Anna Whitlocks gymnasium 54040574Stockholm987 m16,8

Vanliga frågor

Vad är betygspoängen för Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336?

Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336 har ett genomsnittligt betygspoäng på 17.1 (max 20,0). Nationellt snitt är ca 14,5.

Vilka program finns på Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336?

Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336 erbjuder 1 program: Yrkesdansarutbildningen.

Hur trygga känner sig eleverna på Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336?

I Skolenkäten 2026 fick Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336 trygghetsindex 8,4 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).

Vad tycker lärarna om Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Kungl. Svenska Balettskolan gy 38683336 indexet 8,1 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Få notis när nya antagningspoäng publiceras

Antagningspoäng och betygsstatistik uppdateras en till två gånger per år. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för det här gymnasiet — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor