NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg
Betygspoäng
13,2
Genomströmning
70,6 %
Behöriga lärare
74,7 %→
Antal elever
90
Genomsnittlig betygspoäng: 13,2 av 20 (genomsnittligt).
Om NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg
NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg är en fristående skola i Helsingborg med huvudmannen NTI Gymnasiet Macro AB. Skolan har cirka 90 elever fördelade på 2 program, båda högskoleförberedande — Naturvetenskapsprogrammet och Teknikprogrammet.
Inför läsåret 2025 räckte 155 poäng till Teknikprogrammet medan Naturvetenskapsprogrammet krävde minst 177,5 poäng för antagning. Medelpoängen bland antagna låg på 235,4 respektive 230,2 poäng, vilket tyder på att det faktiska söktrycket är betydligt högre än miniminivåerna antyder. Dessa siffror är fjolårets facit och ingen garanti för kommande år.
Skolans betygspoäng ligger på 13,2, vilket är lägre än rikssnittet på cirka 14,5. Andelen elever som tar examen inom 3 år uppgår till 70,6 procent, under rikssnittet på 81 procent. Andelen behöriga lärare är 74,7 procent, utan rikssnittvärde att jämföra mot i underlaget. Skolenkäten 2025 (år 2) visar ett trygghetsindex på 6,0 och ett studieroindex på 4,3 — båda under rikssnitten på 8,5 respektive 6,5. Sammantaget erbjuder skolan lättare inträde till naturvetenskapliga och tekniska program, men resultaten på flera mätbara områden ligger under riksgenomsnittet, vilket är värt att väga in.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.
Vad krävdes för att komma in på NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg?
Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.
av 2 program på den här skolan
| Program | Medel/minAntagn. medel/min | Status |
|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 235,4 / 155,0 | Säker |
| Naturvetenskapsprogrammet | 230,2 / 177,5 | Säker |
Antagningspoäng för alla program på NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg →
Program
| Program | Betygspoäng |
|---|---|
| NaturvetenskapsprogrammetHF | 13,2 |
| TeknikprogrammetHF | 13,1 |
Vägar efter gymnasiet
Yrken eleverna på NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).
Trygghet och studiero
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever år 2 (gymnasiet)
Skolenkäten 2025 · 16 svar−2,5 vs rikssnitt (8,5)
−2,2 vs rikssnitt (6,5)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.
Vad säger lärarna
Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Undervisande lärare
Skolenkäten 2025 · 24 svar · 100 % svarsfrekvens+0,5 vs rikssnitt (7,3)
+1,1 vs rikssnitt (7,8)
−0,2 vs rikssnitt (7,0)
−1,3 vs rikssnitt (7,3)
Lärarnas bild bredvid elevernas
Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.
Närliggande gymnasieskolor
| Skola | km | BetygBetygspoäng | Jämför |
|---|---|---|---|
| NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg(denna) | — | 13,2 | |
| NTI Gymnasiet HelsingborgHelsingborg | 63 m | 14,2 | J\u00e4mf\u00f6r |
| Johannes HedberggymnasietHelsingborg | 155 m | 16,1 | J\u00e4mf\u00f6r |
| JENSEN Gymnasium HelsingborgHelsingborg | 191 m | 15,8 | J\u00e4mf\u00f6r |
| LBS Kreativa Gymnasiet HelsingborgHelsingborg | 251 m | 15,8 | J\u00e4mf\u00f6r |
| Cultura GymnasiumHelsingborg | 272 m | 13,9 | J\u00e4mf\u00f6r |
| Helsingborgs SportgymnasiumHelsingborg | 287 m | 13,9 | J\u00e4mf\u00f6r |
Vanliga frågor
Vad är betygspoängen för NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg?
NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg har ett genomsnittligt betygspoäng på 13.2 (max 20,0). Nationellt snitt är ca 14,5.
Hur stor andel tar examen inom 3 år på NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg?
71% av eleverna på NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg tar examen inom 3 år. Nationellt snitt är ca 81%.
Vilka program finns på NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg?
NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg erbjuder 2 program: Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet.
Hur trygga känner sig eleverna på NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg?
I Skolenkäten 2025 fick NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg trygghetsindex 6,0 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).
Vad tycker lärarna om NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg?
I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare NTI Vetenskapsgymnasiet Helsingborg indexet 7,8 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).
Få notis när nya antagningspoäng publiceras
Antagningspoäng och betygsstatistik uppdateras en till två gånger per år. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för det här gymnasiet — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor