Hoppa till innehållet
Velja

Antagningspoäng Praktiska Gymnasiet Kalmar

Vad som krävdes för att komma in på Praktiska Gymnasiet Kalmar i Kalmar vid antagningen 2026 — min- och medelpoäng för 8 program.

ProgramMinMedel
Vård- och omsorgs­programmet170,0240,6
Sjöfartsutbildningen190,0221,5
El- och energi­programmet142,5187,9
Bygg- och anläggnings­programmet127,5186,3
VVS- och fastighets­programmet160,0170,8
Fordons- och transport­programmet137,5160,0
Barn- och fritids­programmet82,5157,7
Försäljnings- och service­programmet107,5137,1

Min = lägsta antagna elevens meritvärde. Medel = genomsnitt bland antagna. Program utan publicerad statistik visas inte — det betyder ofta lediga platser.

Antagningspoängen sätts av söktrycket varje år och är ingen garanti för nästa antagning. Små program och mindre orter rör sig ofta mer, eftersom några få sökande kan flytta gränsen.

Vad krävdes för att komma in på Praktiska Gymnasiet Kalmar?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

8säkra
0marginella

av 8 program på den här skolan

ProgramMedel/min
Vård- och omsorgs­programmet240,6 / 170,0Säker
Sjöfartsutbildningen221,5 / 190,0Säker
El- och energi­programmet187,9 / 142,5Säker
Bygg- och anläggnings­programmet186,3 / 127,5Säker
VVS- och fastighets­programmet170,8 / 160,0Säker
Fordons- och transport­programmet160,0 / 137,5Säker
Barn- och fritids­programmet157,7 / 82,5Säker
Försäljnings- och service­programmet137,1 / 107,5Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Vad krävdes för att komma in på Praktiska Gymnasiet Kalmar?

Det varierar per program: vid senaste antagningen (2026) räckte 107,5 i meritvärde till Försäljnings- och serviceprogrammet, medan Vård- och omsorgsprogrammet krävde minst 170,0.

Vilka program på Praktiska Gymnasiet Kalmar har antagningsstatistik?

Praktiska Gymnasiet Kalmar har publicerad antagningsstatistik för 8 program: Vård- och omsorgsprogrammet, Sjöfartsutbildningen, El- och energiprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet.

Skolverkets statistik avser antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — antagningspoäng per gymnasieprogram och skola