Hoppa till innehållet
Velja

Antagningspoäng Praktiska Gymnasiet Uppsala

Vad som krävdes för att komma in på Praktiska Gymnasiet Uppsala i Uppsala vid antagningen 2026 — min- och medelpoäng för 7 program.

ProgramMinMedel
El- och energi­programmet217,5243,0
Industritekniska programmet197,5232,1
Hotell- och turism­programmet167,5227,1
VVS- och fastighets­programmet200,0217,1
Floristutbildningen147,5190,8
Försäljnings- och service­programmet105,0175,0
Bygg- och anläggnings­programmet80,0171,3

Min = lägsta antagna elevens meritvärde. Medel = genomsnitt bland antagna. Program utan publicerad statistik visas inte — det betyder ofta lediga platser.

Antagningspoängen sätts av söktrycket varje år och är ingen garanti för nästa antagning. Små program och mindre orter rör sig ofta mer, eftersom några få sökande kan flytta gränsen.

Vad krävdes för att komma in på Praktiska Gymnasiet Uppsala?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

7säkra
0marginella

av 7 program på den här skolan

ProgramMedel/min
El- och energi­programmet243,0 / 217,5Säker
Industritekniska programmet232,1 / 197,5Säker
Hotell- och turism­programmet227,1 / 167,5Säker
VVS- och fastighets­programmet217,1 / 200,0Säker
Floristutbildningen190,8 / 147,5Säker
Försäljnings- och service­programmet175,0 / 105,0Säker
Bygg- och anläggnings­programmet171,3 / 80,0Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Vad krävdes för att komma in på Praktiska Gymnasiet Uppsala?

Det varierar per program: vid senaste antagningen (2026) räckte 80,0 i meritvärde till Bygg- och anläggningsprogrammet, medan El- och energiprogrammet krävde minst 217,5.

Vilka program på Praktiska Gymnasiet Uppsala har antagningsstatistik?

Praktiska Gymnasiet Uppsala har publicerad antagningsstatistik för 7 program: El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet, Hotell- och turismprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Floristutbildningen, Försäljnings- och serviceprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet.

Skolverkets statistik avser antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — antagningspoäng per gymnasieprogram och skola