Realgymnasiet Örebro
Betygspoäng
14,4
Genomströmning
67,6 %
Behöriga lärare
84,8 %↘
Antal elever
150
Genomsnittlig betygspoäng: 14,4 av 20 (genomsnittligt).
Om Realgymnasiet Örebro
Realgymnasiet Örebro är en fristående skola i Örebro kommun med huvudmannen Lärande i Sverige AB. Skolan har cirka 150 elever och erbjuder ett enda program, vilket uteslutande är ett yrkesprogram.
Antagningsstatistiken för 2025 gäller enbart Naturbruksprogrammet. Lägsta antagna poäng var 127,5 medan medelvärdet låg på 230,9 — ett brett spann som tyder på att programmet inte var fullt konkurrenstryckt och att relativt låga betyg kan räcka för en plats, även om det inte är någon garanti inför kommande antagning.
Skolans betygspoäng är 14,4, marginellt under rikssnittet på 14,5. Examensgraden inom tre år uppgår till 67,6 procent, vilket är tydligt lägre än rikssnittet på 81 procent — en skillnad värd att notera för den som planerar studier i tid. Andelen behöriga lärare uppgår till 84,8 procent, och Skolenkätens data för år 2 (2026) visar ett trygghetsindex på 9,3 samt ett studieroindex på 6,9 — båda över respektive rikssnitt på 8,5 och 6,5. Sammantaget erbjuder skolan en trygg miljö och låg antagningströskel, men den lägre examensgraden är ett viktigt underlag att väga in.
AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.
Vad krävdes för att komma in på Realgymnasiet Örebro?
Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.
av 1 program på den här skolan
| Program | Medel/minAntagn. medel/min | Status |
|---|---|---|
| Naturbruksprogrammet | 230,9 / 127,5 | Säker |
Antagningspoäng för alla program på Realgymnasiet Örebro →
Program
| Program | Betygspoäng |
|---|---|
| NaturbruksprogrammetYP | 14,4 |
Vägar efter gymnasiet
Yrken eleverna på Realgymnasiet Örebro typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).
- NaturbruksprogrammetYrkesexamenSe alla →LantbrukareDjurskötareSkogsarbetare
Trygghet och studiero
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever år 2 (gymnasiet)
Skolenkäten 2026 · 47 svar+0,8 vs rikssnitt (8,5)
+0,4 vs rikssnitt (6,5)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.
Vad säger lärarna
Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Undervisande lärare
Skolenkäten 2026 · 15 svar · 79 % svarsfrekvens+1,6 vs rikssnitt (7,3)
−0,6 vs rikssnitt (7,8)
+1,1 vs rikssnitt (7,0)
+0,3 vs rikssnitt (7,3)
Lärarnas bild bredvid elevernas
Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.
Närliggande gymnasieskolor
| Skola | km | BetygBetygspoäng | Jämför |
|---|---|---|---|
| Realgymnasiet Örebro(denna) | — | 14,4 | |
| Virginska gymnasiet FRÖrebro | 780 m | – | J\u00e4mf\u00f6r |
| Virginska gymnasiet HTÖrebro | 780 m | – | J\u00e4mf\u00f6r |
| Virginska gymnasiet EKÖrebro | 780 m | – | J\u00e4mf\u00f6r |
| Virginska gymnasiet RLÖrebro | 780 m | – | J\u00e4mf\u00f6r |
| IntroduktionsprogrammenÖrebro | 780 m | – | J\u00e4mf\u00f6r |
| Virginska gymnasiet BFÖrebro | 780 m | – | J\u00e4mf\u00f6r |
Vanliga frågor
Vad är betygspoängen för Realgymnasiet Örebro?
Realgymnasiet Örebro har ett genomsnittligt betygspoäng på 14.4 (max 20,0). Nationellt snitt är ca 14,5.
Hur stor andel tar examen inom 3 år på Realgymnasiet Örebro?
68% av eleverna på Realgymnasiet Örebro tar examen inom 3 år. Nationellt snitt är ca 81%.
Vilka program finns på Realgymnasiet Örebro?
Realgymnasiet Örebro erbjuder 1 program: Naturbruksprogrammet.
Hur trygga känner sig eleverna på Realgymnasiet Örebro?
I Skolenkäten 2026 fick Realgymnasiet Örebro trygghetsindex 9,3 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).
Vad tycker lärarna om Realgymnasiet Örebro?
I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Realgymnasiet Örebro indexet 8,9 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).
Få notis när nya antagningspoäng publiceras
Antagningspoäng och betygsstatistik uppdateras en till två gånger per år. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för det här gymnasiet — högst två mejl per termin, ingen spam.
Källor
Senast uppdaterad: April 2026
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor