Hoppa till innehållet
Velja
Stagneliusskolan B.Andra gymnasieskolor i färg efter betygspoängen ( ingen betygspoäng). Välj en för namn och siffror.

Stagneliusskolan B

Kommunal4 program

Betygspoäng · 2024/25

14,5av 20

#4 av 8 i Kalmar

#447 av 1 036 i landet

Ovanligt hög lärarbehörighet — men klart fler elever per lärare än i snittskolan.

Behöriga lärare 93,8 %Många elever per lärareExamen inom 3 år 73,8 %
Jämför med Calmare Internationella Skola

högsta betygspoängen inom 1 km · eller spara till din lista

Om Stagneliusskolan B

Stagneliusskolan B är ett kommunalt gymnasium i Kalmar, med Kalmarsunds gymnasieförbund — ett kommunalförbund — som huvudman. Skolan har 1 310 elever fördelade på fyra program, varav tre högskoleförberedande och ett yrkesprogram, vilket gör att de högskoleförberedande programmen dominerar.

Antagningsstatistiken för 2026 visar ett spann mellan de fyra programmen: 95 poäng räckte till Försäljnings- och serviceprogrammet, medan Naturvetenskapsprogrammet krävde 185 poäng. Ekonomiprogrammet hade en lägsta antagningspoäng på 147,5 och Samhällsvetenskapsprogrammet på 137,5. Samtliga fyra program har antagningsstatistik, men siffrorna är fjolårets facit och säger ingenting om hur konkurrensen ser ut inför nästa läsår.

Läsåret 2024/25 låg betygspoängen på 14,5, något högre än rikssnittet på 14,4. Examensgraden inom tre år var 73,8 procent läsåret 2022/23, lägre än rikssnittet på 80,4 procent. Läsåret 2025/26 var 93,8 procent av lärarna behöriga, klart högre än rikssnittet på 77,8 procent. Enligt Skolenkäten 2026 låg tryggheten bland elever i årskurs 2 i linje med rikssnittet (8,5 mot 8,5), medan studieron låg något under rikssnittet (6,2 mot 6,5). Sammantaget tecknar siffrorna en skola med stabila betyg och hög lärarbehörighet, men med en lägre andel elever som når examen inom tre år och något svagare studiero än riket.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.

Vad krävdes för att komma in på Stagneliusskolan B?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

2säkra
2marginella

av 4 program på den här skolan

ProgramMedel/min
Ekonomi­programmet265,7 / 147,5Marginell
Samhällsvetenskaps­programmet250,5 / 137,5Marginell
Naturvetenskaps­programmet201,7 / 185,0Säker
Försäljnings- och service­programmet192,5 / 95,0Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Antagningspoäng för alla program på Stagneliusskolan B →

Gymnasieansökan HT2027

Ansökan öppnar: 15 januari 2027

Du söker i e-tjänsten hos antagningskansliet för kommunen där du bor, även till skolor i andra kommuner.

Examen inom tre år, hela skolan73,8 %

Under snittet — rikssnittet är 80,4 %. Medel över skolans program, läsåret 2022/23.

Siffrorna avser betygspoängen läsår 2024/25 och examen inom tre år läsår 2022/23, om inget annat läsår står vid värdet.

  • EkonomiprogrammetHF
    Betygspoäng14,9Examen inom 3 år84,4 %Antagning147,5–265,7Elever510
  • Försäljnings- och serviceprogrammetYP
    Betygspoäng13,9Examen inom 3 år63 %Antagning95–192,5Elever120
  • NaturvetenskapsprogrammetHF
    Antagning185–201,7Elever10
  • SamhällsvetenskapsprogrammetHF
    Betygspoäng14,7Examen inom 3 år73,9 %Antagning137,5–250,5Elever630

Yrken eleverna på Stagneliusskolan B typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).

Behöriga lärare93,8 %

Klart fler behöriga lärare än i snittskolan — +16,0 mot rikssnittet (77,8 %)

Elever per lärare14,2

Klart fler elever per lärare än i snittskolan — +2,1 mot rikssnittet (12,1)

Behöriga lärare är Skolverkets mått: andelen lärare (heltidstjänster) med lärarlegitimation och behörighet i minst ett av de ämnen de undervisar i. Rikssnittet är medelvärdet över landets gymnasieskolor.

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever år 2 (gymnasiet)

Skolenkäten 2026 · 345 svar · 82 % svarsfrekvens
Trygghet8,5

I linje med rikssnittet — ±0,0 mot rikssnittet (8,5)

Studiero6,2

I linje med rikssnittet — −0,3 mot rikssnittet (6,5)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 82 svar · 82 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap7,0

I linje med rikssnittet — −0,3 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa7,5

I linje med rikssnittet — −0,3 mot rikssnittet (7,8)

Trygghet6,0

Under snittet — −1,0 mot rikssnittet (7,0)

Studiero7,1

I linje med rikssnittet — −0,2 mot rikssnittet (7,3)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever år 2 (gymnasiet)
Trygghet6,08,5
Studiero7,16,2

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.

Skolinspektionens beslutssök har inget tillsyns- eller granskningsbeslut om Stagneliusskolan B. Beslut som inte publiceras, till exempel om enskilda elever, finns inte där.

Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Kalmar och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026.

Kalmar

Det som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.

Huvudman: KALMARSUNDS GYMNASIEFÖRBUND

Fredriksskansgatan 5, Kalmar

Telefon: 010-3527303

E-post: stagneliusskolan@gyf.se

1 310 elever

Länka till den här sidan

Vill ni länka till Stagneliusskolan B:s sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.

Adresshttps://velja.se/gymnasium/stagneliusskolan-b-kalmar

Koden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.

Vad är betygspoängen för Stagneliusskolan B?

Stagneliusskolan B hade en genomsnittlig betygspoäng på 14,5 av 20 (läsår 2024/25). Rikssnittet är 14,4.

Hur stor andel tar examen inom 3 år på Stagneliusskolan B?

Av eleverna på Stagneliusskolan B tog 73,8 % examen inom 3 år (läsår 2022/23). Rikssnittet är 80,4 %.

Vilka program finns på Stagneliusskolan B?

Stagneliusskolan B erbjuder 4 program: Ekonomiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet.

Hur trygga känner sig eleverna på Stagneliusskolan B?

I Skolenkäten 2026 fick Stagneliusskolan B trygghetsindex 8,5 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).

Vad tycker lärarna om Stagneliusskolan B?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Stagneliusskolan B indexet 7,0 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Har Skolinspektionen granskat Stagneliusskolan B?

Skolinspektionens beslutssök har inget tillsyns- eller granskningsbeslut om Stagneliusskolan B. Den visar de beslut Skolinspektionen har publicerat; beslut som inte publiceras, till exempel om enskilda elever, finns inte där. Sök själv på skolinspektionen.se (Sök beslut, välj Kalmar och skolan).

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25 och antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor