Velja

Täby Enskilda gymnasium

Fristående5 program

Huvudman: TÄBY ENSKILDA GYMNASIUM AB

Kemistvägen 1, Täby

Besök skolans webbplats ↗

Betygspoäng

18,1

Genomströmning

94,4 %

Behöriga lärare

94,4 %

Antal elever

1 020

Genomsnittlig betygspoäng: 18,1 av 20 (mycket högt).

Om Täby Enskilda gymnasium

Täby Enskilda gymnasium är en fristående skola med huvudmannen TÄBY ENSKILDA GYMNASIUM AB, belägen i Täby kommun i Stockholms län. Skolan har cirka 1 020 elever fördelade på 5 program, samtliga högskoleförberedande — inga yrkesprogram erbjuds.

Antagningspoängen 2025 varierade avsevärt mellan programmen: Estetiska programmet hade lägst ingångströskel med 240 poäng, medan Naturvetenskapsprogrammet krävde mest med 327,5 poäng. Däremellan låg Samhällsvetenskapsprogrammet (300 poäng), Ekonomiprogrammet (307,5 poäng) och Teknikprogrammet (312,5 poäng). Samtliga fem program har statistik för 2025, vilket tyder på att inga program hade särskilt många lediga platser. Dessa siffror är fjolårets facit och inte en garanti för kommande antagningsomgångar.

Skolans genomsnittliga betygspoäng är 18,1, vilket är klart över rikssnittet på 14,5. Andelen elever som tar examen inom 3 år uppgår till 94,4 procent, jämfört med rikssnittet på 81 procent — en markant skillnad. Lärarbehörigheten ligger på 94,4 procent. Enligt Skolenkäten för årskurs 2 (2026) uppgår trygghetsindex till 9,0 och studieroindex till 7,7, båda över rikssnittet (8,5 respektive 6,5). Sammantaget pekar data på en skola med höga resultat, god genomströmning och en studiero- och trygghetsmiljö som ligger över riksnivå — men höga antagningspoäng på de flesta program gör att meritvärdet spelar en avgörande roll för den som söker.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.

Vad krävdes för att komma in på Täby Enskilda gymnasium?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

0säkra
1marginella

av 5 program på den här skolan

ProgramMedel/minStatus
Naturvetenskapsprogrammet334,9 / 327,5Utom räckhåll
Teknikprogrammet325,8 / 312,5Utom räckhåll
Ekonomiprogrammet320,9 / 307,5Utom räckhåll
Samhällsvetenskapsprogrammet315,1 / 300,0Utom räckhåll
Estetiska programmet276,4 / 240,0Marginell
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Antagningspoäng för alla program på Täby Enskilda gymnasium

Program

EkonomiprogrammetHF
Betygspoäng18,4Genomströmning95,2 %Antagning307,5320,9Elever260
Estetiska programmetHF
Betygspoäng17Genomströmning96,4 %Antagning240276,4Elever180
NaturvetenskapsprogrammetHF
Betygspoäng19Genomströmning96,4 %Antagning327,5334,9Elever260
SamhällsvetenskapsprogrammetHF
Betygspoäng18,3Genomströmning90,9 %Antagning300315,1Elever170
TeknikprogrammetHF
Betygspoäng18Genomströmning92,9 %Antagning312,5325,8Elever150

Trygghet och studiero

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever år 2 (gymnasiet)

Skolenkäten 2026 · 322 svar
Trygghet9,0

+0,5 vs rikssnitt (8,5)

Studiero7,7

+1,2 vs rikssnitt (6,5)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.

Vad säger lärarna

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare

Skolenkäten 2026 · 51 svar · 82 % svarsfrekvens
Pedagogiskt ledarskap8,7

+1,4 vs rikssnitt (7,3)

Elevhälsa9,1

+1,3 vs rikssnitt (7,8)

Trygghet8,8

+1,8 vs rikssnitt (7,0)

Studiero9,0

+1,7 vs rikssnitt (7,3)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever år 2 (gymnasiet)
Trygghet8,89,0
Studiero9,07,7

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.

Närliggande gymnasieskolor

SkolakmBetygJämför
Täby Enskilda gymnasium(denna)18,1
Sparre GymnasiumTäby428 m
Tibble Gymnasium Campus TäbyTäby1,2 km16,4
Åva gymnasiumTäby1,5 km15,2
Täby språkintroduktionTäby1,5 km
Yrkesgymnasiet TäbyTäby2,4 km15,2
Mimers Gymnasium TäbyTäby2,8 km14,8

Vanliga frågor

Vad är betygspoängen för Täby Enskilda gymnasium?

Täby Enskilda gymnasium har ett genomsnittligt betygspoäng på 18.1 (max 20,0). Nationellt snitt är ca 14,5.

Hur stor andel tar examen inom 3 år på Täby Enskilda gymnasium?

94% av eleverna på Täby Enskilda gymnasium tar examen inom 3 år. Nationellt snitt är ca 81%.

Vilka program finns på Täby Enskilda gymnasium?

Täby Enskilda gymnasium erbjuder 5 program: Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet.

Hur trygga känner sig eleverna på Täby Enskilda gymnasium?

I Skolenkäten 2026 fick Täby Enskilda gymnasium trygghetsindex 9,0 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).

Vad tycker lärarna om Täby Enskilda gymnasium?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Täby Enskilda gymnasium indexet 8,7 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Få notis när nya antagningspoäng publiceras

Antagningspoäng och betygsstatistik uppdateras en till två gånger per år. Lägg in din mejl så hör vi av oss när det kommer ny data för det här gymnasiet — högst två mejl per termin, ingen spam.

Källor

Senast uppdaterad: April 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor