Hoppa till innehållet
Velja
Tenhultsgymnasiet.Andra gymnasieskolor i färg efter betygspoängen ( ingen betygspoäng). Välj en för namn och siffror.

Tenhultsgymnasiet

Regional1 program

Betygspoäng · 2024/25

15,1av 20

#7 av 24 i Jönköping

#252 av 1 036 i landet

Ovanligt få elever per lärare — men eleverna känner sig mindre trygga än på snittskolan.

Få elever per lärareTrygghet 7,5 av 10Behöriga lärare 68,7 %
Jämför med Per Brahegymnasiet RO 3

högsta betygspoängen inom 12 km · eller spara till din lista

Om Tenhultsgymnasiet

Tenhultsgymnasiet är ett regionalt gymnasium i Jönköpings kommun, med Region Jönköpings län som huvudman. Skolan har 230 elever fördelade på ett program, ett yrkesprogram.

Antagningsstatistiken omfattar bara ett program: Naturbruksprogrammet, där den lägsta antagningspoängen var 102,5 och medelantagningspoängen 214,3 inför läsåret 2026. Att enbart detta program har statistik tyder ofta på att det fanns lediga platser kvar efter det första urvalet. Som alltid är fjolårets poäng ingen garanti för kommande års antagning.

Läsåret 2024/25 låg betygspoängen på 15,1, över rikssnittet på 14,4. Examensgraden inom tre år var 75,5 procent läsåret 2022/23, lägre än rikssnittet på 80,4 procent. Läsåret 2025/26 var 68,7 procent av lärarna behöriga, under rikssnittet på 77,8 procent. I Skolenkäten år 2025 låg både tryggheten (7,5) och studieron (5,5) under rikssnitten (8,5 respektive 6,5). Sammantaget ger bilden en skola med starkare betygsresultat än snittet men svagare examensgrad, lärarbehörighet och elevupplevd trygghet och studiero.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket och Skolinspektionen. Granskas stickprovsvis.

Vad krävdes för att komma in på Tenhultsgymnasiet?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

1säkra
0marginella

av 1 program på den här skolan

ProgramMedel/min
Naturbruks­programmet214,3 / 102,5Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Antagningspoäng för alla program på Tenhultsgymnasiet →

Gymnasieansökan HT2027

Ansökan öppnar: 15 januari 2027

Du söker i e-tjänsten hos antagningskansliet för kommunen där du bor, även till skolor i andra kommuner.

Examen inom tre år, hela skolan75,5 %

Under snittet — rikssnittet är 80,4 %. Medel över skolans program, läsåret 2022/23.

Siffrorna avser betygspoängen läsår 2024/25 och examen inom tre år läsår 2022/23, om inget annat läsår står vid värdet.

  • NaturbruksprogrammetYP
    Betygspoäng15,1Examen inom 3 år75,5 %Antagning102,5–214,3Elever210

Yrken eleverna på Tenhultsgymnasiet typiskt jobbar som — antingen direkt efter examen (yrkesprogram) eller efter vidare studier (högskoleförberedande).

Behöriga lärare68,7 %

Färre behöriga lärare än i snittskolan — −9,1 mot rikssnittet (77,8 %)

Elever per lärare9,7

Klart färre elever per lärare än i snittskolan — −2,4 mot rikssnittet (12,1)

Behöriga lärare är Skolverkets mått: andelen lärare (heltidstjänster) med lärarlegitimation och behörighet i minst ett av de ämnen de undervisar i. Rikssnittet är medelvärdet över landets gymnasieskolor.

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever år 2 (gymnasiet)

Skolenkäten 2025 · 58 svar · 74 % svarsfrekvens
Trygghet7,5

Under snittet — −1,0 mot rikssnittet (8,5)

Studiero5,5

Klart under snittet — −1,0 mot rikssnittet (6,5)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit.

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2025 · 17 svar · 53 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap5,6

Klart under snittet — −1,7 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa6,9

Under snittet — −0,9 mot rikssnittet (7,8)

Trygghet6,1

Under snittet — −0,9 mot rikssnittet (7,0)

Studiero6,6

Under snittet — −0,7 mot rikssnittet (7,3)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever år 2 (gymnasiet)
Trygghet6,17,5
Studiero6,65,5

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden.

4 beslut om Tenhultsgymnasiet i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2017. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.

Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Jönköping och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.

Tenhult

Det som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.

Huvudman: REGION JÖNKÖPINGS LÄN

Huskvarnavägen 28, Tenhult

Telefon: 010-2426800

E-post: tenhultsgymnasiet@rjl.se

230 elever

Länka till den här sidan

Vill ni länka till Tenhultsgymnasiets sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.

Adresshttps://velja.se/gymnasium/tenhultsgymnasiet-jonkoping

Koden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.

Vad är betygspoängen för Tenhultsgymnasiet?

Tenhultsgymnasiet hade en genomsnittlig betygspoäng på 15,1 av 20 (läsår 2024/25). Rikssnittet är 14,4.

Hur stor andel tar examen inom 3 år på Tenhultsgymnasiet?

Av eleverna på Tenhultsgymnasiet tog 75,5 % examen inom 3 år (läsår 2022/23). Rikssnittet är 80,4 %.

Vilka program finns på Tenhultsgymnasiet?

Tenhultsgymnasiet erbjuder 1 program: Naturbruksprogrammet.

Hur trygga känner sig eleverna på Tenhultsgymnasiet?

I Skolenkäten 2025 fick Tenhultsgymnasiet trygghetsindex 7,5 av 10 från eleverna i år 2 (rikssnitt 8,5).

Vad tycker lärarna om Tenhultsgymnasiet?

I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare Tenhultsgymnasiet indexet 5,6 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Har Skolinspektionen granskat Tenhultsgymnasiet?

Skolinspektionens beslutssök har 4 beslut om Tenhultsgymnasiet, det senaste av varje slag: regelbunden tillsyn (2017). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.

Skolverkets statistik avser betygspoängen läsår 2024/25 och antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för gymnasieskolor