Hoppa till innehållet
Velja

Antagningspoäng Universitetsholmens gymnasium

Vad som krävdes för att komma in på Universitetsholmens gymnasium i Malmö vid antagningen 2026 — min- och medelpoäng för 11 program.

ProgramMinMedel
Finsnickeriutbildningen192,5207,5
Floristutbildningen140,0185,8
El- och energi­programmet87,5176,6
Industritekniska programmet145,0175,5
VVS- och fastighets­programmet87,5171,6
Bygg- och anläggnings­programmet127,5159,2
Frisör- och stylist­programmet80,0145,7
Hotell- och turism­programmet92,5139,6
Barn- och fritids­programmet135,0137,5
Försäljnings- och service­programmet85,0128,8
Naturbruks­programmet87,5117,5

Min = lägsta antagna elevens meritvärde. Medel = genomsnitt bland antagna. Program utan publicerad statistik visas inte — det betyder ofta lediga platser.

Antagningspoängen sätts av söktrycket varje år och är ingen garanti för nästa antagning. Små program och mindre orter rör sig ofta mer, eftersom några få sökande kan flytta gränsen.

Vad krävdes för att komma in på Universitetsholmens gymnasium?

Dra i reglaget för att se vilka program du hade kommit in på senast.

11säkra
0marginella

av 11 program på den här skolan

ProgramMedel/min
Finsnickeriutbildningen207,5 / 192,5Säker
Floristutbildningen185,8 / 140,0Säker
El- och energi­programmet176,6 / 87,5Säker
Industritekniska programmet175,5 / 145,0Säker
VVS- och fastighets­programmet171,6 / 87,5Säker
Bygg- och anläggnings­programmet159,2 / 127,5Säker
Frisör- och stylist­programmet145,7 / 80,0Säker
Hotell- och turism­programmet139,6 / 92,5Säker
Barn- och fritids­programmet137,5 / 135,0Säker
Försäljnings- och service­programmet128,8 / 85,0Säker
Naturbruks­programmet117,5 / 87,5Säker
Öppna fullständig antagningspoäng-prediktor →

Vad krävdes för att komma in på Universitetsholmens gymnasium?

Det varierar per program: vid senaste antagningen (2026) räckte 87,5 i meritvärde till Naturbruksprogrammet, medan Finsnickeriutbildningen krävde minst 192,5.

Vilka program på Universitetsholmens gymnasium har antagningsstatistik?

Universitetsholmens gymnasium har publicerad antagningsstatistik för 11 program: Finsnickeriutbildningen, Floristutbildningen, El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet, VVS- och fastighetsprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Naturbruksprogrammet.

Skolverkets statistik avser antagningspoängen antagningen 2026.

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — antagningspoäng per gymnasieprogram och skola