Kommun · Södermanlands län
Gnesta
Allt Velja vet om Gnesta kommun, samlat på ett ställe.
Gnesta på Velja
5 listor- Grundskolor5 grundskolorMeritvärde 234,5 poäng, +1,3 mot riksgenomsnittet 233,2#38 av 289 kommuner med redovisat meritvärde, samma värde som ytterligare en kommun · läsår 2025/26Grundskolor i Gnesta
- Förskolor10 förskolor5,4 barn per årsarbetare, riket 5,116,7 barn per barngrupp · 2025, KoladaFörskolor i Gnesta
- Tandläkare3 mottagningarBasundersökning: median 1 285 kr, riket 1 200 krAlla 3 har ett pris · januari–juni 2026, TLVTandläkarpriser i Gnesta
- Bostadsrättsföreningar2 föreningarAnalyserade ur föreningarnas egna årsredovisningarSkuldsättning, sparande och räntekänslighetFöreningar i Gnesta
- Kommunalskatt32,95 %#87 av 290 kommuner, lägst skatt först (samma värde som ytterligare en kommun)−0,35 procentenheter mot snittet · 2026, SkatteverketSkatten i Gnesta
Just nu i Gnesta
Pendlarort med bra skolor söder om Mälaren
Söder om Mälaren ligger Gnesta — en utpräglad pendlarort med järnvägen som livsnerv. Läget gör kommunen till en mellanstation: Nykvarn ligger 19 kilometer norrut och Södertälje 23 kilometer bort, medan Flen västerut ligger längre från arbetsmarknaden. Strängnäs i nordväst har en liknande profil. Gnesta fungerar för den som vill ha Stockholmsregionens arbetsmarknad inom räckhåll — men det förutsätter att man är beredd att pendla.
Livet för barnfamiljer i Gnesta
I Gnesta finns 10 förskolor med i snitt 5,4 barn per årsarbetare, glesare än rikssnittet på 5,1. De 2 av kommunens 5 grundskolor som redovisar ett meritvärde har i snitt 234,5 poäng i åk 9, 1,3 poäng över riksgenomsnittet — plats 38 av 289 kommuner med redovisat meritvärde.
Gnesta har inget eget gymnasium — elever pendlar till närliggande kommuner. Anmälda brott: uppskattningsvis 70 per 1 000 invånare, få anmälda brott jämfört med landets övriga kommuner. Måttet räknar anmälningar, inte upplevd trygghet.
Skolor och förskolor i Gnesta
Familjeliv i Gnesta
#38 av 289 kommuner med redovisat meritvärde. +1,3 mot riket.
Få anmälda brott jämfört med landets övriga kommuner. −9 brott mot snittet.
Anmälda brott per 1 000 invånare finns bara i 22 olika värden bland 290 kommuner och 200 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 36 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Snittet gäller de 2 av 5 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.
Ekonomi i Gnesta
#87 av 290 kommuner — samma värde som ytterligare en kommun. −0,35 procentenheter mot snittet.
Hög medianlön jämfört med landets övriga kommuner. +300 kr mot snittet.
Höga priser jämfört med landets övriga kommuner. Genomsnittet för landets kommuner ligger i samma nivå. +310 000 kr mot snittet.
#194 av 290 kommuner — samma värde som ytterligare 2 kommuner.
Genomsnittlig
Medianlön finns bara i 20 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 66 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290. Genomsnittligt huspris finns bara i 50 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 23 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Skatten i praktiken
Med medianlönen i Gnesta (35 000 kr/mån) och kommunalskatt på 32,95 %, jämfört med en kommun med genomsnittlig skatt:
Du betalar mindre i skatt här.
Jämför med grannkommunerna
Högst och lägst i närheten, Gnesta medräknad:
Ekerö, 41 km bort
Ekerö, 41 km bort
Flen, 26 km bort
Ekerö, 41 km bort
Ekerö, 41 km bort
▲ högre och ▼ lägre än Gnesta. Grönt är bättre och rött sämre för den som bor där: lägre skatt, högre lön, högre meritvärde och färre brott. Huspriset färgas inte — ett billigare hus är ett val, inte en kvalitet. Avstånd i km fågelvägen. Lön, huspris och brott är för många kommuner regionala uppskattningar — lika värden betyder att kommunerna hamnat i samma intervall, inte att de är exakt lika.
Räkna vidare med Gnesta förifyllt
Vanliga frågor om Gnesta
Hur hög är kommunalskatten i Gnesta 2026?
Kommunalskatten i Gnesta är 32,95 %, 0,35 procentenheter lägre än genomsnittet för landets kommuner (33,30 %). #87 av 290 kommuner — samma värde som ytterligare en kommun. Med medianlönen 35 000 kr per månad blir skatten cirka 7 083 kr och nettolönen cirka 27 917 kr i månaden (utan kyrkoavgift).
Vad kostar det att köpa hus i Gnesta?
Det genomsnittliga huspriset i Gnesta är uppskattningsvis 3 200 000 kr, 310 000 kr högre än genomsnittet för landets kommuner (2 890 000 kr). Höga priser jämfört med landets övriga kommuner. Genomsnittet för landets kommuner ligger i samma nivå. Med den lokala medianlönen motsvarar det ungefär 7,6 årslöner, jämfört med 6,9 i en genomsnittlig kommun. I Södermanlands län är snittet 2 966 667 kr. Genomsnittligt huspris finns bara i 50 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 23 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Hur bra är skolorna i Gnesta?
Meritvärdet i kommunens grundskolor är 234,5 poäng, 1,3 poäng över riksgenomsnittet på 233,2. Det är över genomsnittet (#38 av 289 kommuner med redovisat meritvärde). Snittet gäller de 2 av 5 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.
Är Gnesta bra att pendla från?
Gnesta har karaktären av en pendlarkommun med närheten till Södertälje (cirka 23 km). Medianlönen ligger på 35 000 kr/mån och genomsnittspriset för ett småhus på 3 200 000 kr, vilket gör kommunen till ett alternativ för den som söker boende nära en storstad. Både lönen och priset är hämtade från regional statistik, inte uppmätta per kommun.
Om Gnesta
Vissa värden på den här sidan är uppskattningar från regional statistik, där kommunens egen siffra saknas. De är märktauppskattat värde, framräknat från regional statistik.
Kommunstatistiken senast uppdaterad januari 2026 (skatt 2026; lön, huspris och brott 2024), skolstatistiken september 2026. Källor: Skatteverket, SCB, BRÅ, Skolverket.
Få ett mejl när Gnestas skolor får nya betyg
Vi mejlar när Skolverket publicerar nya betyg för kommunens skolor, i slutet av september. Ett mejl, när det händer.