Kommun · Gävleborgs län
Ljusdal
Allt Velja vet om Ljusdals kommun, samlat på ett ställe.
Ljusdal på Velja
7 listor- Grundskolor10 grundskolorMeritvärde 216,8 poäng, −16,4 mot riksgenomsnittet 233,2#154 av 289 kommuner med redovisat meritvärde, samma värde som ytterligare en kommun · läsår 2025/26Grundskolor i Ljusdal
- Förskolor24 förskolor4,8 barn per årsarbetare, riket 5,115,3 barn per barngrupp · 2025, KoladaFörskolor i Ljusdal
- Gymnasier3 gymnasieskolorBetygspoäng, examen inom tre år och behöriga lärare per skola1 kommunal, 2 fristående · läsår 2024/25Gymnasier i Ljusdal
- AntagningspoängMin- och medelpoäng för 11 program på 3 skolorAntagningen 2025 · SkolverketAntagningspoäng i Ljusdal
- Vårdcentraler3 vårdcentralerPatientnöjdhet 76,1 i snitt, riket 78,4Högst: Färila - Los Din hälsocentral, 80,5 · Patientenkäten 2025Vårdcentraler i Ljusdal
- Tandläkare7 mottagningarBasundersökning: median 1 177 kr, riket 1 200 krMedian över de 6 av 7 som har ett pris · januari–juni 2026, TLVTandläkarpriser i Ljusdal
- Kommunalskatt33,87 %#189 av 290 kommuner, lägst skatt först (samma värde som ytterligare en kommun)+0,57 procentenheter mot snittet · 2026, SkatteverketSkatten i Ljusdal
Just nu i Ljusdal
Platser i Ljusdal
orterVidsträckt skogsland längs Ljusnan i Hälsinglands inland
I Hälsinglands vidsträckta inland, där Ljusnan rinner genom skogslandskapet, ligger Ljusdal — Gävleborgs till ytan största kommun, präglad av långa avstånd och glest boende. Avstånden till arbete och service är stora: närmaste större arbetsmarknader är Hudiksvall och Bollnäs, båda långt nog bort för att daglig pendling ska bli ett medvetet val. Ånge och Ovanåker delar samma glesbygdsvillkor, medan kustkommunerna har mer service inom räckhåll. För den som söker vidsträckt natur och frihet från trängsel erbjuder Ljusdal en stillsam miljö — men service och arbete kräver egen planering.
Livet för barnfamiljer i Ljusdal
I Ljusdal finns 24 förskolor med i snitt 4,8 barn per årsarbetare, i nivå med rikssnittet. De 4 av kommunens 10 grundskolor som redovisar ett meritvärde har i snitt 216,8 poäng i åk 9, 16,4 poäng under riksgenomsnittet — plats 154 av 289 kommuner med redovisat meritvärde.
För gymnasiet finns 3 skolor i kommunen, med ett snitt på 14,0 betygspoäng. Anmälda brott: uppskattningsvis 70 per 1 000 invånare, få anmälda brott jämfört med landets övriga kommuner. Måttet räknar anmälningar, inte upplevd trygghet.
Skolor och förskolor i Ljusdal
Familjeliv i Ljusdal
#154 av 289 kommuner med redovisat meritvärde. −16,4 mot riket.
Få anmälda brott jämfört med landets övriga kommuner. −9 brott mot snittet.
Anmälda brott per 1 000 invånare finns bara i 22 olika värden bland 290 kommuner och 200 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 36 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Snittet gäller de 4 av 10 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.
Ekonomi i Ljusdal
#189 av 290 kommuner — samma värde som ytterligare en kommun. +0,57 procentenheter mot snittet.
Mycket låg medianlön jämfört med landets övriga kommuner. −2 700 kr mot snittet.
Mycket låga priser jämfört med landets övriga kommuner. −1 490 000 kr mot snittet.
#131 av 290 kommuner.
Mycket överkomlig
Medianlön finns bara i 20 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 66 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290. Genomsnittligt huspris finns bara i 50 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 23 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Skatten i praktiken
Med medianlönen i Ljusdal (32 000 kr/mån) och kommunalskatt på 33,87 %, jämfört med en kommun med genomsnittlig skatt:
Du betalar mer i skatt här.
Jämför med grannkommunerna
Högst och lägst i närheten, Ljusdal medräknad:
Hudiksvall, 82 km bort
Hudiksvall, 82 km bort
Ånge, 70 km bort
Härjedalen, 104 km bort
Härjedalen, 104 km bort
| Kommun | km | Skatt | Huspris |
|---|---|---|---|
| Ljusdal | – | 33,87 % | 1 400 000 kr |
| Ovanåker | 56 | 33,37 % | 1 400 000 kr |
| Ånge | 70 | 34,62 % | 900 000 kr |
| Orsa | 74 | 34,30 % | 1 600 000 kr |
| Bollnäs | 75 | 33,37 % | 1 600 000 kr |
| Hudiksvall | 82 | 33,12 % | 2 200 000 kr |
| Rättvik | 83 | 33,80 % | 2 600 000 kr |
| Nordanstig | 93 | 34,02 % | 1 200 000 kr |
| Härjedalen | 104 | 34,17 % | 1 800 000 kr |
▲ högre och ▼ lägre än Ljusdal. Grönt är bättre och rött sämre för den som bor där: lägre skatt, högre lön, högre meritvärde och färre brott. Huspriset färgas inte — ett billigare hus är ett val, inte en kvalitet. Avstånd i km fågelvägen. Lön, huspris och brott är för många kommuner regionala uppskattningar — lika värden betyder att kommunerna hamnat i samma intervall, inte att de är exakt lika.
Räkna vidare med Ljusdal förifyllt
Vanliga frågor om Ljusdal
Hur hög är kommunalskatten i Ljusdal 2026?
Kommunalskatten i Ljusdal är 33,87 %, 0,57 procentenheter högre än genomsnittet för landets kommuner (33,30 %). #189 av 290 kommuner — samma värde som ytterligare en kommun. Med medianlönen 32 000 kr per månad blir skatten cirka 6 508 kr och nettolönen cirka 25 492 kr i månaden (utan kyrkoavgift).
Vad kostar det att köpa hus i Ljusdal?
Det genomsnittliga huspriset i Ljusdal är uppskattningsvis 1 400 000 kr, 1 490 000 kr lägre än genomsnittet för landets kommuner (2 890 000 kr). Mycket låga priser jämfört med landets övriga kommuner. Med den lokala medianlönen motsvarar det ungefär 3,6 årslöner, jämfört med 6,9 i en genomsnittlig kommun. I Gävleborgs län är snittet 1 730 000 kr. Genomsnittligt huspris finns bara i 50 olika värden bland 290 kommuner och 197 av dem är regionala uppskattningar. Som mest delar 23 kommuner exakt samma siffra. Det räcker för en nivå, inte för en placering på en lista från 1 till 290.
Hur bra är skolorna i Ljusdal?
Meritvärdet i kommunens grundskolor är 216,8 poäng, 16,4 poäng under riksgenomsnittet på 233,2. Det är i linje med genomsnittet (#154 av 289 kommuner med redovisat meritvärde). Snittet gäller de 4 av 10 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.
Om Ljusdal
Vissa värden på den här sidan är uppskattningar från regional statistik, där kommunens egen siffra saknas. De är märktauppskattat värde, framräknat från regional statistik.
Kommunstatistiken senast uppdaterad januari 2026 (skatt 2026; lön, huspris och brott 2024), skolstatistiken september 2026. Källor: Skatteverket, SCB, BRÅ, Skolverket.
Få ett mejl när Ljusdals skolor får nya betyg
Vi mejlar när Skolverket publicerar nya betyg för kommunens skolor, i slutet av september. Ett mejl, när det händer.