Hoppa till innehållet
Velja

Kommun · Västerbottens län

Skolor i Malå 2026

1 aktiv grundskola enligt Skolverkets skolenhetsregister — 1 kommunal, 0 fristående. Genomsnittligt meritvärde: 219,7 poäng (−13,5 mot riket)

Läsår 2025/26 · SkolverketSå räknar vi

Skollandskapet i Malå

Malå kommun har bara en grundskola, Nilaskolan F-9, som är kommunal – någon fristående skola finns inte i kommunen, vilket gör friskoleandelen till noll procent. Det genomsnittliga meritvärdet ligger på 219,7, vilket är lägre än rikssnittet på 233,2. Nationellt placerar sig kommunen på plats 133 av 289, alltså ett resultat som ligger nära mitten av landets kommuner. Eftersom det bara finns en skola i kommunen går det inte att jämföra kommunala och fristående resultat mot varandra.

Den enda skolan, Nilaskolan F-9, är samtidigt kommunens bästa alternativ rent formellt, med ett meritvärde på 219,7. Lärarbehörigheten på skolan ligger på 66,6 procent, vilket är lägre än rikssnittet på 74,2 procent. I jämförelse med grannkommunerna klarar sig Malå relativt väl: meritvärdet 219,7 är högre än både Arvidsjaurs 207,3 och Norsjös 216,3, och marginellt högre än Lyckseles 219,2. För en förälder som väljer skola i Malå finns i praktiken inget alternativ att jämföra mellan, men det kan vara värt att titta närmare på skolans egen sida för att se hur lärarbehörigheten och resultaten utvecklats över tid.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket. Granskas stickprovsvis.

Genomsnittligt meritvärde219,7

I linje med genomsnittet

Ranking bland kommuner#133av 289
Behöriga lärare (elevviktat)66,6 %

Rikssnitt, elevviktat: 74,2 %

Elever per lärare (elevviktat)9,2

Rikssnitt, elevviktat: 12,7

Siffran är kommunens enda grundskolas meritvärde.

Se var Malås grundskolor hamnar på topplistorna efter meritvärde.

Skolverkets SALSA-modell räknar ut vilket meritvärde varje åk 9-skola förväntas nå utifrån elevernas bakgrund och jämför med det faktiska. Av de 1 skola i Malå med ett värde för läsåret 2024/25 ligger 0 skolor över förväntan, 0 skolor i linje och 1 skola under. Bandet står på varje skolas sida.

Över förväntan0

minst 10 poäng över modellvärdet

I linje med förväntan0

inom ±9 poäng

Under förväntan1

minst 10 poäng under modellvärdet

Alla skolor i Västerbottens län band för band →
KommunkmSnitt merit
Malå(denna)—219,7
Arvidsjaur44 km207,3(−12,4)
Norsjö46 km216,3(−3,4)
Lycksele55 km219,2
Sorsele90 km223,5(+3,8)
Storuman92 km224,3(+4,6)
Gymnasieskolor1
Snitt betygspoäng–
Gymnasiesidan →

Ingen kan betala för en plats i listan. Velja har inga annonser och ingen koppling till skolkoncerner, vårdbolag eller kommuner. Vilka vi är

Hur bra är skolorna i Malå?

Meritvärdet i kommunens grundskolor är 219,7 poäng, 13,5 poäng under riksgenomsnittet på 233,2. Det är i linje med genomsnittet (#133 av 289 kommuner med redovisat meritvärde). Siffran är kommunens enda grundskolas meritvärde.

Hur många skolor finns i Malå?

Skolverkets register listar 1 aktiv grundskola i Malå — 1 kommunal och 0 fristående. Den redovisar ett meritvärde för åk 9.

Letar du efter skola för att flytta hit? Räkna på lön efter skatt och hur ett bolån slår på Malås bostadspriser.

Läsår 2025/26 · Skolverket

Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: september 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — meritvärden, lärarbehörighet och statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register