Hoppa till innehållet
Velja

Kommun · Kalmar län

Skolor i Mönsterås 2026

8 aktiva grundskolor enligt Skolverkets skolenhetsregister — 8 kommunala, 0 fristående. Genomsnittligt meritvärde: 210,2 poäng (−23,0 mot riket)

Läsår 2025/26 · SkolverketSå räknar vi

Skollandskapet i Mönsterås

Mönsterås har åtta grundskolor och samtliga drivs i kommunal regi – friskoleandelen är noll procent, vilket skiljer sig från många andra kommuner där fristående alternativ ofta finns. Det genomsnittliga meritvärdet ligger på 210,2, klart under rikssnittet på 233,2, och kommunen hamnar på plats 197 av 289 i landet. Eftersom alla skolor är kommunala sammanfaller det kommunala snittet med kommunens totalsnitt, och någon jämförelse med fristående skolor går inte att göra eftersom sådana saknas helt i Mönsterås.

Bästa skolan i kommunen är Parkskolan med ett meritvärde på 219,2 – högre än kommunens snitt men fortfarande under rikssnittet. Lärarbehörigheten ligger på 72,6 procent, något lägre än rikssnittets 74,2 procent. I jämförelse med grannkommunerna ligger både Borgholm (227,2) och Högsby (217,9) högre än Mönsterås, medan Oskarshamn (201,6) ligger lägre. För en förälder som väljer skola i Mönsterås kan det vara värt att titta närmare på enskilda skolsidor, eftersom spridningen mellan kommunens åtta skolor sannolikt säger mer om vad som väntar eleven än kommunens samlade siffror.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket. Granskas stickprovsvis.

Genomsnittligt meritvärde210,2

Under genomsnittet

Ranking bland kommuner#197av 289
Behöriga lärare (elevviktat)72,6 %

Rikssnitt, elevviktat: 74,2 %

Elever per lärare (elevviktat)11,6

Rikssnitt, elevviktat: 12,7

Bästa skola i Mönsterås219,2

Parkskolan

Snittet gäller de 2 av 8 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.

Högstadieskolorna rankade, friskolor mot kommunala, och lärarbehörigheten skola för skola.

Grundskolor, gymnasier, förskolor, vårdcentraler och tandläkare med postort på orten, var och en med sin egen siffra.

Se var Mönsterås grundskolor hamnar på topplistorna efter meritvärde.

Skolverkets SALSA-modell räknar ut vilket meritvärde varje åk 9-skola förväntas nå utifrån elevernas bakgrund och jämför med det faktiska. Av de 2 skolor i Mönsterås med ett värde för läsåret 2024/25 ligger 1 skola över förväntan, 0 skolor i linje och 1 skola under. Bandet står på varje skolas sida.

Över förväntan1

minst 10 poäng över modellvärdet

I linje med förväntan0

inom ±9 poäng

Under förväntan1

minst 10 poäng under modellvärdet

Alla skolor i Kalmar län band för band →
KommunkmSnitt merit
Mönsterås(denna)—210,2
Borgholm24 km227,2(+17,0)
Högsby27 km217,9(+7,7)
Oskarshamn33 km201,6(−8,6)
Kalmar39 km231,1(+20,9)
Nybro41 km209,4

Ingen kan betala för en plats i listan. Velja har inga annonser och ingen koppling till skolkoncerner, vårdbolag eller kommuner. Vilka vi är

Hur bra är skolorna i Mönsterås?

Meritvärdet i kommunens grundskolor är 210,2 poäng, 23,0 poäng under riksgenomsnittet på 233,2. Det är under genomsnittet (#197 av 289 kommuner med redovisat meritvärde). Snittet gäller de 2 av 8 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.

Hur många skolor finns i Mönsterås?

Skolverkets register listar 8 aktiva grundskolor i Mönsterås — 8 kommunala och 0 fristående. 2 av dem redovisar ett meritvärde för åk 9.

Letar du efter skola för att flytta hit? Räkna på lön efter skatt och hur ett bolån slår på Mönsterås bostadspriser.

Läsår 2025/26 · Skolverket

Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: september 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — meritvärden, lärarbehörighet och statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register