Kommun · Västerbottens län
Skatt i Nordmaling 2026
Kommunalskatten i Nordmaling är 35,10 % för år 2026. Det är 1,80 procentenheter högre än genomsnittet för landets kommuner.
Skatten i siffror
Genomsnittet för landets kommuner är 33,30 %. Räknat per invånare, som SCB gör, är det 32,38 %.
Vad betyder skatten för din lön?
Se hur mycket du får kvar i nettolön i Nordmaling jämfört med genomsnittskommunen och Sveriges lägsta skatt (Österåker, 28,93 %).
| Bruttolön | Netto i Nordmaling | Skillnad mot snittet | Skillnad mot lägst |
|---|---|---|---|
| 30 000 kr | 23 790 kr | −316 kr | −1 082 kr |
| 40 000 kr | 31 115 kr | −451 kr | −1 547 kr |
| 50 000 kr | 37 576 kr | −631 kr | −2 164 kr |
| 60 000 kr | 43 044 kr | −811 kr | −2 781 kr |
Nettolön för 2026 med grundavdrag, jobbskatteavdrag, statlig skatt och begravningsavgift, utan kyrkoavgift — samma beräkning som lönekalkylen.
Räkna ut din exakta nettolön
Lönekalkylen tar hänsyn till jobbskatteavdrag, grundavdrag och alla andra faktorer.
Kommuner med liknande skatt
- 279HammaröKommunalskatt 35,05 %
- 280BräckeKommunalskatt 35,09 %
- 281NordmalingKommunalskatt 35,10 %
- 282VindelnKommunalskatt 35,20 %
- 282NorsjöKommunalskatt 35,20 %
Skatt i Västerbottens län
Jämför Nordmaling med andra kommuner i Västerbottens län.
- SkellefteåKommunalskatt 34,45 %
- UmeåKommunalskatt 34,65 %
- LyckseleKommunalskatt 34,90 %
- StorumanKommunalskatt 34,95 %
- BjurholmKommunalskatt 35,00 %
- RobertsforsKommunalskatt 35,00 %
- VindelnKommunalskatt 35,20 %
- NorsjöKommunalskatt 35,20 %
- MalåKommunalskatt 35,20 %
- VännäsKommunalskatt 35,20 %
- SorseleKommunalskatt 35,45 %
- ÅseleKommunalskatt 35,45 %
- VilhelminaKommunalskatt 35,50 %
- DoroteaKommunalskatt 35,65 %
Lägst skatt i Sverige
- 1ÖsteråkerKommunalskatt 28,93 %
- 2KävlingeKommunalskatt 29,59 %
- 3LidingöKommunalskatt 29,67 %
- 4VellingeKommunalskatt 29,68 %
- 5SolnaKommunalskatt 29,70 %
Högst skatt i Sverige
Skatt i närliggande kommuner
Vanliga frågor
Hur hög är kommunalskatten i Nordmaling 2026?
Kommunalskatten är 35,10 %, 1,80 procentenheter högre än genomsnittet för landets kommuner (33,30 %). #281 av 290 kommuner. Kommunalskatt 2026 redovisas per kommun med 186 olika värden bland 290 kommuner och inga uppskattningar — det räcker för en exakt placering.
Hur påverkar skatten i Nordmaling min nettolön?
Med en bruttolön på 40 000 kr ger skatten i Nordmaling (35,10 %) en nettolön på cirka 31 115 kr per månad. Det är 451 kr mindre i månaden än i genomsnittskommunen.
Skattesatserna avser 2026 · Senast uppdaterad: januari 2026. Källa: Skatteverket.