Hoppa till innehållet
Velja

Kommun · Dalarnas län

Skolor i Säter 2026

4 aktiva grundskolor enligt Skolverkets skolenhetsregister — 4 kommunala, 0 fristående. Genomsnittligt meritvärde: 192,0 poäng (−41,2 mot riket)

Läsår 2025/26 · SkolverketSå räknar vi

Skollandskapet i Säter

Säter har fyra grundskolor, samtliga kommunala – ingen fristående skola finns i kommunen, vilket är en ovanligt låg friskoleandel jämfört med många andra kommuner. Det genomsnittliga meritvärdet ligger på 192, klart under rikssnittet på 233,2, och kommunen placerar sig på plats 282 av 289 i landet. Eftersom alla fyra skolor är kommunala finns ingen uppdelning mellan kommunala och fristående snitt att jämföra – uppgift om ett separat fristående snitt saknas helt enkelt eftersom kategorin inte existerar i kommunen.

Bästa skolan i Säter är Klockarskolan, med ett meritvärde på 192 – samma nivå som kommunens totalsnitt. Lärarbehörigheten i kommunen ligger på 69,7 procent, lägre än rikssnittets 74,2 procent. Jämfört med grannkommunerna ligger Säter lägre än både Hedemora (195,3, tio skolor), Borlänge (208,8, tjugo skolor) och Falun (223,9, tjugosex skolor), som alla har högre snitt. En förälder som väger in Säter bör därför titta närmare på de enskilda skolsidorna för att se hur meritvärden och lärarbehörighet varierar mellan kommunens fyra skolor, snarare än att bara utgå från kommunsnittet.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket. Granskas stickprovsvis.

Genomsnittligt meritvärde192,0

Klart under genomsnittet

Ranking bland kommuner#282av 289
Behöriga lärare (elevviktat)69,7 %

Rikssnitt, elevviktat: 74,2 %

Elever per lärare (elevviktat)11,6

Rikssnitt, elevviktat: 12,7

Siffran gäller den enda av 4 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.

Högstadieskolorna rankade, friskolor mot kommunala, och lärarbehörigheten skola för skola.

Grundskolor, gymnasier, förskolor, vårdcentraler och tandläkare med postort på orten, var och en med sin egen siffra.

Se var Säters grundskolor hamnar på topplistorna efter meritvärde.

Skolverkets SALSA-modell räknar ut vilket meritvärde varje åk 9-skola förväntas nå utifrån elevernas bakgrund och jämför med det faktiska. Av de 1 skola i Säter med ett värde för läsåret 2024/25 ligger 0 skolor över förväntan, 1 skola i linje och 0 skolor under. Bandet står på varje skolas sida.

Över förväntan0

minst 10 poäng över modellvärdet

I linje med förväntan1

inom ±9 poäng

Under förväntan0

minst 10 poäng under modellvärdet

Alla skolor i Dalarnas län band för band →
KommunkmSnitt merit
Säter(denna)—192,0
Hedemora17 km195,3(+3,3)
Borlänge19 km208,8(+16,8)
Falun30 km223,9(+31,9)
Smedjebacken33 km222,5(+30,5)
Norberg36 km219,7(+27,7)
Gymnasieskolor1
Snitt betygspoäng–
Gymnasiesidan →

Ingen kan betala för en plats i listan. Velja har inga annonser och ingen koppling till skolkoncerner, vårdbolag eller kommuner. Vilka vi är

Hur bra är skolorna i Säter?

Meritvärdet i kommunens grundskolor är 192,0 poäng, 41,2 poäng under riksgenomsnittet på 233,2. Det är klart under genomsnittet (#282 av 289 kommuner med redovisat meritvärde). Siffran gäller den enda av 4 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.

Hur många skolor finns i Säter?

Skolverkets register listar 4 aktiva grundskolor i Säter — 4 kommunala och 0 fristående. 1 av dem redovisar ett meritvärde för åk 9.

Letar du efter skola för att flytta hit? Räkna på lön efter skatt och hur ett bolån slår på Säters bostadspriser.

Läsår 2025/26 · Skolverket

Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: september 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — meritvärden, lärarbehörighet och statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register