Hoppa till innehållet
Velja

Kommun · Kronobergs län

Skolor i Tingsryd 2026

8 aktiva grundskolor enligt Skolverkets skolenhetsregister — 7 kommunala, 1 fristående. Genomsnittligt meritvärde: 207,8 poäng (−25,4 mot riket)

Läsår 2025/26 · SkolverketSå räknar vi

Skollandskapet i Tingsryd

Tingsryd har åtta grundskolor, varav sju drivs av kommunen och en är fristående, vilket ger en friskoleandel på 13 procent – lägre än i många andra kommuner. Det genomsnittliga meritvärdet ligger på 207,8, klart under rikssnittet på 233,2, och kommunen placerar sig på plats 215 av 289 i landet. Uppgift om hur de kommunala och fristående skolornas snitt skiljer sig åt saknas i underlaget, så någon sådan jämförelse kan inte göras.

Bästa skolan i kommunen är Dackeskolan 7-9 med ett meritvärde på 207,8, samma nivå som kommunens totalsnitt. Lärarbehörigheten uppgår till 62,1 procent, vilket är lägre än rikssnittet på 74,2 procent. I jämförelse med grannkommunerna ligger Tingsryd över Ronnebys snitt på 201,7 men under både Lessebos 225,6 och Emmabodas 223,8. För en förälder som väger alternativ kan det vara värt att gå igenom de enskilda skolornas sidor närmare, eftersom spridningen mellan skolor inom en kommun ofta är större än skillnaden mellan kommuner.

AI-genererad sammanfattning baserad på officiell statistik från Skolverket. Granskas stickprovsvis.

Genomsnittligt meritvärde207,8

Under genomsnittet

Ranking bland kommuner#215av 289
Behöriga lärare (elevviktat)62,1 %

Rikssnitt, elevviktat: 74,2 %

Elever per lärare (elevviktat)12,4

Rikssnitt, elevviktat: 12,7

Siffran gäller den enda av 8 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.

Högstadieskolorna rankade, friskolor mot kommunala, och lärarbehörigheten skola för skola.

Se var Tingsryds grundskolor hamnar på topplistorna efter meritvärde.

Skolverkets SALSA-modell räknar ut vilket meritvärde varje åk 9-skola förväntas nå utifrån elevernas bakgrund och jämför med det faktiska. Av de 1 skola i Tingsryd med ett värde för läsåret 2024/25 ligger 0 skolor över förväntan, 0 skolor i linje och 1 skola under. Bandet står på varje skolas sida.

Över förväntan0

minst 10 poäng över modellvärdet

I linje med förväntan0

inom ±9 poäng

Under förväntan1

minst 10 poäng under modellvärdet

Alla skolor i Kronobergs län band för band →
Kommunala (7 skolor)207,8

Elevviktat snitt · 1 skola rapporterar

Fristående (1 skola)–

Meritvärde saknas

Elevviktade genomsnitt — större skolor väger tyngre. Samma metod som kommunsnittet ovan, så alla tre siffrorna är direkt jämförbara.

KommunkmSnitt merit
Tingsryd(denna)—207,8
Lessebo30 km225,6(+17,8)
Emmaboda34 km223,8(+16,0)
Ronneby38 km201,7(−6,1)
Växjö39 km230,5(+22,7)
Karlshamn40 km221,5(+13,7)
Gymnasieskolor2
Snitt betygspoäng14,3
Examen inom 3 år (snitt)88 %
Alla 2 gymnasieskolor →

Ingen kan betala för en plats i listan. Velja har inga annonser och ingen koppling till skolkoncerner, vårdbolag eller kommuner. Vilka vi är

Hur bra är skolorna i Tingsryd?

Meritvärdet i kommunens grundskolor är 207,8 poäng, 25,4 poäng under riksgenomsnittet på 233,2. Det är under genomsnittet (#215 av 289 kommuner med redovisat meritvärde). Siffran gäller den enda av 8 grundskolor som redovisar ett meritvärde — övriga saknar årskurs 9 eller har för få elever för att redovisas.

Hur många skolor finns i Tingsryd?

Skolverkets register listar 8 aktiva grundskolor i Tingsryd — 7 kommunala och 1 fristående. 1 av dem redovisar ett meritvärde för åk 9.

Letar du efter skola för att flytta hit? Räkna på lön efter skatt och hur ett bolån slår på Tingsryds bostadspriser.

Läsår 2025/26 · Skolverket

Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: september 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — meritvärden, lärarbehörighet och statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register