Velja
Karta över området kring Åbyggeby skola
© Lantmäteriet

Åbyggeby skola

KommunalÅrskurs 1–3

Behöriga lärare · 2024/25

92 %

Ovanligt hög lärarbehörighet — men klasserna är klart större än i snittskolan.

Behörighet 92,1 %Stora klasser
Jämför med Stigslunds skola

högsta meritvärdet inom 4 km · eller spara till din lista

Om Åbyggeby skola

Åbyggeby skola är en kommunal grundskola i Gävle. Skolan tar emot årskurs 1–3 och har 60 elever.

92,1 % av lärarna är behöriga, över rikssnittet på 71,2 % och klasserna har i snitt 15,0 elever per lärare, tätare än rikssnittet på 12,1.

LÄRARE

Behöriga lärare92,1 %

Klart fler behöriga lärare än i snittskolan — +20,9 mot rikssnittet (71,2 %)

Uppåt

Elever per lärare15,0

Klart fler elever per lärare än i snittskolan — +2,9 mot rikssnittet (12,1)

Stabilt

Speciallärare och specialpedagoger5,4 %

Klart mindre andel av lärarna än i snittskolan — 3,0 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

Om skolenheten

Huvudman: GÄVLE KOMMUN

Forsbyvägen 229, Gävle

60 elever

Besök skolans webbplats ↗

Vanliga frågor

Hur många behöriga lärare har Åbyggeby skola?

92,1 % av lärarna på Åbyggeby skola är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.

Är Åbyggeby skola en kommunal eller fristående skola?

Åbyggeby skola är en kommunal grundskola i Gävle, driven av GÄVLE KOMMUN.

Källor

Senast uppdaterad: 2026-02-26

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register