Hoppa till innehållet
Velja
Engelska Språkskolan.Andra grundskolor i färg efter meritvärdet ( inget jämförbart meritvärde: oftast utan årskurs 9, eller en resursskola). Välj en för namn och siffror.

Engelska Språkskolan

FriståendeÅrskurs 1–9

Meritvärde åk 9 · 2025/26

241,4

#6 av 10 i Upplands Väsby

#474 av 1 536 i landet

Ett tydligt lyft utöver vad elevunderlaget förutsäger — men klart färre av lärarna är behöriga än i snittskolan.

Lyfter elevernaGymnasiebehörig 100,0 %Behöriga lärare 46,9 %
Jämför med Futuraskolan International Hertig Karl

högsta meritvärdet inom 4 km · eller spara till din lista

Meritvärdet sjönk 15 poäng senaste 4 åren (från 256 poäng till 241 poäng).

Om Engelska Språkskolan

Engelska Språkskolan är en fristående grundskola i Upplands Väsby, driven av STIFTELSEN SPRÅKSKOLAN I UPPLANDS VÄSBY. Skolan tar emot årskurs 1–9 och har 210 elever.

Meritvärdet i åk 9 ligger på 241,4 poäng, vilket är 13,8 poäng över rikssnittet på 227,6. Av de 10 skolor i Upplands Väsby som redovisar ett meritvärde ligger skolan på plats 6. Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, ligger resultatet läsåret 2024/25 klart över vad elevsammansättningen förutsäger — 31 poäng högre än det modellberäknade värdet.

Läsår 2024/25 var 46,9 % av lärarna behöriga, under rikssnittet på 72,0 %. Det går i snitt 12,4 elever per lärare, i nivå med rikssnittet på 11,9.

100,0 % av eleverna blev behöriga till gymnasiets yrkesprogram, över rikssnittet på 83,0 %. I Skolenkäten 2026 gav eleverna i åk 8 trygghetsindex 6,7 av 10, under rikssnittet på 8,0.

Skolans meritvärde241,4

Högt

Rikssnitt per skola227,6

13,8 poäng över rikssnittet

Snitt per skola i Upplands Väsby237,3

4,1 poäng över kommunsnittet

Placering i landet#474/1 536
Placering i Stockholms län#213/348
Placering i Upplands Väsby#6/10

Meritvärde — utveckling

SkolanRikssnitt per skola

Skolverkets SALSA-modell räknar ut vilket meritvärde skolans elever förväntas nå utifrån föräldrarnas utbildningsnivå, andelen nyinvandrade och andelen pojkar, och jämför med det faktiska. Läsåret 2024/25, läsåret före meritvärdet ovan (2025/26). Skolverket publicerar SALSA i januari efter läsåret, så det faktiska meritvärdet här är 2024/25:s.

Resultat mot förväntan+31

Klart över förväntan — 31 poäng över det modellberäknade värdet

Faktiskt meritvärde246

Skolans genomsnittliga meritvärde i åk 9 läsåret 2024/25, avrundat

Modellberäknat meritvärde215

Vad elever med samma bakgrund når i genomsnitt i landet

Andel som klarar alla ämnen — mot förväntan+14 p.e.

71 % av eleverna nådde kunskapskraven i alla ämnen, mot 57 % modellberäknat

Modellens ingångsvärden för skolan: föräldrarnas utbildningsnivå 2,3 av 3 · nyinvandrade 21 % · pojkar 46 %.

Resultat mot förväntan — utveckling (poäng över/under modellvärdet)

SkolanFörväntat (0)

Läs bandet, inte decimalen: modellen fångar inte allt, och ett enskilt läsår är osäkert — mellan 2023/24 och 2024/25 flyttade sig en skolas värde i genomsnitt 9 poäng, och 25 % av skolorna bytte tecken. Skolverket är tydligt med att SALSA inte ensamt kan avgöra om en skola är bättre än en annan.

Skolverket redovisar proven efter slutbetygen, så de avser läsår 2024/25 medan meritvärdet ovan är från 2025/26.

ÅRSKURS 9

Svenska13,8

Över rikssnittet — +0,8 poäng mot rikssnittet 13,0

Engelska16,1

I linje med rikssnittet (15,8)

Matematik10,0

Klart under rikssnittet — −1,3 poäng mot rikssnittet 11,3

ÅRSKURS 6

Svenska10,3

Klart under rikssnittet — −2,3 poäng mot rikssnittet 12,6

Engelska18,1

Klart över rikssnittet — +2,5 poäng mot rikssnittet 15,6

Matematik12,3

Över rikssnittet — +0,9 poäng mot rikssnittet 11,4

Slutbetyg mot provbetyg29 %högre

Av slutbetygen i svenska, engelska och matematik var 29 % högre än elevens provbetyg, 69 % samma och 2 % lägre — i riket 22 % högre och 7 % lägre. Betygen ligger oftare över provbetyget än i riket.

  • Svenska · 17 elever12 % högre · 0 % lägre (riket 30 % · 5 %)
  • Matematik · 21 elever57 % högre · 0 % lägre (riket 26 % · 2 %)
  • Engelska · 20 elever15 % högre · 5 % lägre (riket 10 % · 13 %)

Skolverket jämför varje elevs slutbetyg med samma elevs provbetyg i ämnet. Betyg över provbetyget brukar kallas glädjebetyg, men skillnader åt båda hållen kan ha goda skäl: slutbetyget bygger på hela årets arbete, provbetyget på ett provtillfälle.

Se skolorna där betygen oftast ligger över eller under provbetyget →

Andel elever i årskurs 9 som uppnår behörighet till gymnasiet.

Godkänt i alla ämnen (åk 9)77,8 %

Över snittet — +5,2 enheter mot rikssnittet (72,6 %)

Yrkesprogram100,0 %

Nästan alla elever blir behöriga — 0,0 % saknar behörighet

Estetiskt program100,0 %

Nästan alla elever blir behöriga — 0,0 % saknar behörighet

Naturvetenskap & teknik(läsår 2021/22)100,0 %

Nästan alla elever blir behöriga — 0,0 % saknar behörighet

Samhäll. & humanistiska100,0 %

Nästan alla elever blir behöriga — 0,0 % saknar behörighet

Behöriga lärare46,9 %

Klart färre behöriga lärare än i snittskolan — −25,1 mot rikssnittet (72,0 %)

Uppåt

Elever per lärare (2025/26)12,4

I linje med rikssnittet — +0,5 mot rikssnittet (11,9)

Stabilt

Speciallärare och specialpedagoger8,6 %

I linje med rikssnittet — +0,2 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 5

Skolenkäten 2026 · 23 svar · 92 % svarsfrekvens
Trygghet7,2

Under snittet — −1,0 mot rikssnittet (8,2)

Studiero3,6

Klart under snittet — −2,2 mot rikssnittet (5,8)

Elever åk 8

Skolenkäten 2026 · 18 svar · 72 % svarsfrekvens
Trygghet6,7

Klart under snittet — −1,3 mot rikssnittet (8,0)

Studiero5,0

Under snittet — −0,8 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 21 svar · 78 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap7,6

I linje med rikssnittet — +0,3 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa8,2

Klart över snittet — +1,3 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet6,8

I linje med rikssnittet — +0,2 mot rikssnittet (6,6)

Studiero6,8

I linje med rikssnittet — −0,1 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 8
Trygghet6,86,7
Studiero6,85,0

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

5 beslut om Engelska Språkskolan i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2026. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.

Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Upplands Väsby och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.

Upplands Väsby

Det som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.

Huvudman: STIFTELSEN SPRÅKSKOLAN I UPPLANDS VÄSBY

Ryttargatan 275, Upplands Väsby

Telefon: 073-1451891

E-post: skolan@sprakskolanvasby.se

210 elever

Länka till den här sidan

Vill ni länka till Engelska Språkskolans sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.

Adresshttps://velja.se/skola/engelska-sprakskolan-upplands-vasby

Koden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.

Vad är meritvärdet för Engelska Språkskolan?

Engelska Språkskolan hade ett meritvärde på 241,4 läsår 2025/26. Rikssnittet är 227,6.

Hur många behöriga lärare har Engelska Språkskolan?

Läsår 2024/25 var 46,9 % av lärarna på Engelska Språkskolan behöriga. Rikssnittet är 72,0 %.

Presterar Engelska Språkskolan bättre än förväntat enligt SALSA?

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, låg Engelska Språkskolan läsåret 2024/25 31 poäng över det modellberäknade meritvärdet (246 mot 215) — klart över förväntan. Ett enskilt läsår är osäkert; läs bandet snarare än exakta poäng.

Hur trygga känner sig eleverna på Engelska Språkskolan?

I Skolenkäten 2026 fick Engelska Språkskolan trygghetsindex 6,7 av 10 från eleverna i åk 8 (rikssnitt 8,0).

Vad tycker lärarna om Engelska Språkskolan?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Engelska Språkskolan indexet 7,6 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Hur många elever på Engelska Språkskolan klarar alla ämnen?

Läsår 2025/26 hade 77,8 % av eleverna i årskurs 9 på Engelska Språkskolan godkänt betyg i alla ämnen. Rikssnittet är 72,6 %.

Har Skolinspektionen granskat Engelska Språkskolan?

Skolinspektionens beslutssök har 5 beslut om Engelska Språkskolan, det senaste av varje slag: planerad kvalitetsgranskning (2026), regelbunden tillsyn (2015). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.

Är Engelska Språkskolan en kommunal eller fristående skola?

Engelska Språkskolan är en fristående grundskola i Upplands Väsby, driven av STIFTELSEN SPRÅKSKOLAN I UPPLANDS VÄSBY.

Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: oktober 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register
Skolverket — SALSA (SIRIS)
Om SALSA hos Skolverket — modellberäknat meritvärde och residual per skolenhet, läsåret 2024/25