Entréskolan Örebro
Meritvärde åk 9 · 2024/25
233
#10 av 19 i Örebro
#640 av 1 575 i landet
Fler elever klarar alla ämnen än i snittskolan — men klart färre av lärarna är behöriga än i snittskolan.
högsta meritvärdet inom 3 km · eller spara till din lista
Meritvärdet steg 29 poäng senaste 1 året (från 204 poäng till 233 poäng).
Om Entréskolan Örebro
Entréskolan Örebro är en fristående grundskola i Örebro, driven av AmiSgo AB. Skolan tar emot årskurs 4–9 och har 240 elever.
Meritvärdet i åk 9 ligger på 232,9 poäng, vilket är 5,7 poäng över rikssnittet på 227,2. Inom Örebro ligger kommunen som helhet på plats 74 av 287 i landet. Meritvärdet har stigit med 28,8 poäng de senaste åren.
57,5 % av lärarna är behöriga, under rikssnittet på 71,2 % och klasserna har i snitt 12,7 elever per lärare.
MERITVÄRDE
Genomsnittligt
5,7 poäng över rikssnittet
5,6 poäng över kommunsnittet
Meritvärde — utveckling
NATIONELLA PROV
ÅRSKURS 9
Under rikssnittet — −0,8 poäng mot rikssnittet 13,0
I linje med rikssnittet (15,8)
Över rikssnittet — +0,6 poäng mot rikssnittet 11,3
ÅRSKURS 6
Klart under rikssnittet — −3,1 poäng mot rikssnittet 12,6
Över rikssnittet — +0,8 poäng mot rikssnittet 15,6
Klart under rikssnittet — −3,2 poäng mot rikssnittet 11,4
Andel elever i årskurs 6 med godkänt betyg i alla ämnen.
Skolan ligger i linje med rikssnittet.
Jämför skolans genomsnittliga betygspoäng per ämne med resultat på nationella prov i svenska, engelska och matematik.
Se skolorna med störst betygsavvikelse i Sverige →BEHÖRIGHET TILL GYMNASIET
Andel elever i årskurs 9 som uppnår behörighet till gymnasiet.
Över snittet — +6,5 enheter mot rikssnittet (72,8 %)
De flesta elever blir behöriga — 16,7 % saknar behörighet
En betydande andel saknar behörighet — 26,7 % saknar behörighet
En betydande andel saknar behörighet — 30,0 % saknar behörighet
En betydande andel saknar behörighet — 30,0 % saknar behörighet
LÄRARE
Klart färre behöriga lärare än i snittskolan — −13,7 mot rikssnittet (71,2 %)
Nedåt
I linje med rikssnittet — +0,6 mot rikssnittet (12,1)
Stabilt
Klart större andel av lärarna än i snittskolan — +2,5 mot rikssnittet (8,4 %)
Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor
TRYGGHET OCH STUDIERO
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever åk 5
Skolenkäten 2026 · 22 svar · 85 % svarsfrekvensKlart under snittet — −1,3 mot rikssnittet (8,2)
Klart under snittet — −1,6 mot rikssnittet (5,8)
Elever åk 8
Skolenkäten 2026 · 34 svar · 69 % svarsfrekvensÖver snittet — +0,4 mot rikssnittet (8,0)
I linje med rikssnittet — +0,1 mot rikssnittet (5,8)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →
NÄRLIGGANDE SKOLOR
Sorterade efter avstånd. Siffran till höger är meritvärdet i åk 9.
- Entréskolan ÖrebroDenna skola · Örebro · Fristående · 57,5 % behöriga · 12,7 elev/lärMeritvärde 232,9
- Karlslundsskolan395 m · Örebro · Fristående · 77,3 % behöriga · 13,8 elev/lärMeritvärde –
- Rostaskolan F-6871 m · Örebro · Kommunal · 72,1 % behöriga · 13,2 elev/lärMeritvärde –
- Hagaskolan904 m · Örebro · Kommunal · 79,5 % behöriga · 10,0 elev/lärMeritvärde –
- Hannaskolan1,5 km · Örebro · Fristående · 77,8 % behöriga · 12,0 elev/lärMeritvärde 254,0
- Vittra Örebro1,6 km · Örebro · Fristående · 43,6 % behöriga · 13,4 elev/lärMeritvärde 241,0
- Gumaeliusskolan1,6 km · Örebro · Kommunal · 69,4 % behöriga · 12,8 elev/lärMeritvärde 203,0
Mer i Örebro
Om skolenheten
Vanliga frågor
Vad är meritvärdet för Entréskolan Örebro?
Entréskolan Örebro har ett meritvärde på 232,9. Rikssnittet är 227,2.
Hur många behöriga lärare har Entréskolan Örebro?
57,5 % av lärarna på Entréskolan Örebro är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.
Hur trygga känner sig eleverna på Entréskolan Örebro?
I Skolenkäten 2026 fick Entréskolan Örebro trygghetsindex 8,4 av 10 från eleverna i åk 8 (rikssnitt 8,0).
Hur många elever på Entréskolan Örebro klarar alla ämnen?
79,3 % av eleverna i årskurs 9 på Entréskolan Örebro har godkänt betyg i alla ämnen. Rikssnittet är 72,8 %.
Är Entréskolan Örebro en kommunal eller fristående skola?
Entréskolan Örebro är en fristående grundskola i Örebro, driven av AmiSgo AB.
Källor
Senast uppdaterad: 2026-02-26
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
- Skolverkets skolenhetsregister
- Skolverkets statistik — skoldata och register