Meritvärde åk 9 · 2025/26
219,2
#25 av 49 i Västerbottens län
#964 av 1 536 i landet
Ovanligt få elever per lärare och fler elever klarar alla ämnen än i snittskolan — men färre av lärarna är behöriga än i snittskolan.
Svaren i korthet
- Presterar skolan bättre än förväntat?SALSA, läsåret 2024/25+6I linje med förväntan
- Hur trygga känner sig eleverna?Skolenkäten 2026, åk 88,3I linje med rikssnittet
- Hur ofta är betyget högre än provbetyget?Svenska, engelska och matematik, läsåret 2024/2544 %Oftare än i riket
- Hur många klarar alla ämnen?Åk 9, läsåret 2025/2678,6 %Över snittet
- Hur många av lärarna är behöriga?Läsåret 2025/2663,4 %Färre än i snittskolan
- Har Skolinspektionen granskat skolan?Skolinspektionens beslutssök, oktober 20263 beslutSenast tematisk kvalitetsgranskning, 2026
- Hur går skolvalet till?Varje kommun sätter sina egna datum och regler
Om Finnbacksskolan
Finnbacksskolan är en kommunal grundskola i Lycksele. Skolan tar emot årskurs 7–9 och har 220 elever.
Meritvärdet i åk 9 ligger på 219,2 poäng, vilket är 8,4 poäng under rikssnittet på 227,6. Av de 49 skolor i Västerbottens län som redovisar ett meritvärde ligger skolan på plats 25. Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, ligger resultatet läsåret 2024/25 i linje med vad elevsammansättningen förutsäger (+6 poäng).
63,4 % av lärarna är behöriga, under rikssnittet på 72,0 %. Det går i snitt 9,1 elever per lärare, färre än rikssnittet på 11,9. 4,1 % av lärarna är speciallärare eller specialpedagoger, mindre än rikssnittet på 8,4 %.
81,4 % av eleverna blev behöriga till gymnasiets yrkesprogram, i nivå med rikssnittet på 83,0 %. Läsår 2024/25 var 44 % av slutbetygen i svenska, engelska och matematik högre än elevens provbetyg och 7 % lägre, mot 22 % och 7 % i riket.
MERITVÄRDE · 2025/26
Under genomsnitt
8,4 poäng under rikssnittet
I linje med kommunsnittet
Meritvärde — utveckling
SALSA — RESULTAT MOT FÖRVÄNTAN
Skolverkets SALSA-modell räknar ut vilket meritvärde skolans elever förväntas nå utifrån föräldrarnas utbildningsnivå, andelen nyinvandrade och andelen pojkar, och jämför med det faktiska. Läsåret 2024/25, läsåret före meritvärdet ovan (2025/26). Skolverket publicerar SALSA i januari efter läsåret, så det faktiska meritvärdet här är 2024/25:s.
I linje med förväntan — inom ±9 poäng från det modellberäknade värdet
Skolans genomsnittliga meritvärde i åk 9 läsåret 2024/25, avrundat
Vad elever med samma bakgrund når i genomsnitt i landet
65 % av eleverna nådde kunskapskraven i alla ämnen, mot 62 % modellberäknat
Modellens ingångsvärden för skolan: föräldrarnas utbildningsnivå 2,2 av 3 · nyinvandrade 9 % · pojkar 48 %.
Resultat mot förväntan — utveckling (poäng över/under modellvärdet)
Läs bandet, inte decimalen: modellen fångar inte allt, och ett enskilt läsår är osäkert — mellan 2023/24 och 2024/25 flyttade sig en skolas värde i genomsnitt 9 poäng, och 25 % av skolorna bytte tecken. Skolverket är tydligt med att SALSA inte ensamt kan avgöra om en skola är bättre än en annan.
NATIONELLA PROV · 2024/25
Skolverket redovisar proven efter slutbetygen, så de avser läsår 2024/25 medan meritvärdet ovan är från 2025/26.
ÅRSKURS 9
I linje med rikssnittet (13,0)
Under rikssnittet — −0,9 poäng mot rikssnittet 15,8
Klart under rikssnittet — −3,7 poäng mot rikssnittet 11,3
Av slutbetygen i svenska, engelska och matematik var 44 % högre än elevens provbetyg, 49 % samma och 7 % lägre — i riket 22 % högre och 7 % lägre. Betygen ligger oftare över provbetyget än i riket.
- Svenska · 66 elever55 % högre · 5 % lägre (riket 30 % · 5 %)
- Matematik · 78 elever71 % högre · 0 % lägre (riket 26 % · 2 %)
- Engelska · 72 elever7 % högre · 17 % lägre (riket 10 % · 13 %)
Skolverket jämför varje elevs slutbetyg med samma elevs provbetyg i ämnet. Betyg över provbetyget brukar kallas glädjebetyg, men skillnader åt båda hållen kan ha goda skäl: slutbetyget bygger på hela årets arbete, provbetyget på ett provtillfälle.
Se skolorna där betygen oftast ligger över eller under provbetyget →BEHÖRIGHET TILL GYMNASIET · 2025/26
Andel elever i årskurs 9 som uppnår behörighet till gymnasiet.
Över snittet — +6,0 enheter mot rikssnittet (72,6 %)
De flesta elever blir behöriga — 18,6 % saknar behörighet
De flesta elever blir behöriga — 18,6 % saknar behörighet
De flesta elever blir behöriga — 18,6 % saknar behörighet
De flesta elever blir behöriga — 18,6 % saknar behörighet
LÄRARE · 2025/26
Färre behöriga lärare än i snittskolan — −8,6 mot rikssnittet (72,0 %)
Nedåt
Klart färre elever per lärare än i snittskolan — −2,8 mot rikssnittet (11,9)
Stabilt
Klart mindre andel av lärarna än i snittskolan — −4,3 mot rikssnittet (8,4 %)
Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor
TRYGGHET OCH STUDIERO
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever åk 8
Skolenkäten 2026 · 52 svar · 68 % svarsfrekvensI linje med rikssnittet — +0,3 mot rikssnittet (8,0)
Under snittet — −0,4 mot rikssnittet (5,8)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →
VAD SÄGER LÄRARNA
Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 9 svar · 53 % svarsfrekvens
I linje med rikssnittet — −0,1 mot rikssnittet (7,3)
Under snittet — −0,7 mot rikssnittet (6,9)
I linje med rikssnittet — +0,3 mot rikssnittet (6,6)
I linje med rikssnittet — +0,3 mot rikssnittet (6,9)
Lärarnas bild bredvid elevernas
Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →
Skolinspektionen om skolan
3 beslut om Finnbacksskolan i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2026. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.
Tematisk kvalitetsgranskning (pdf, öppnas i ny flik)
Tematisk kvalitetsgranskning, Granskningsbeslut Lycksele, Finnbacksskolan 1
2026
Riktad tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)
Riktad tillsyn Uppföljning skolbeslut Grundskola Lycksele Finnbacksskolan 1
2024
Riktad tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)
Riktad tillsyn Skolbeslut Grundskolan Lycksele Finnbacksskolan 1
2023
Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Lycksele och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.
NÄRLIGGANDE SKOLOR
Sorterade efter avstånd. Siffran till höger är meritvärdet i åk 9.
Runt Finnbacksskolan
LyckseleDet som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.
Mer i Lycksele
Om skolenheten
Huvudman: LYCKSELE KOMMUN
Bångvägen 12, Lycksele
Telefon: 0950-16858
E-post: finnbacksskolan@edu.lycksele.se
220 elever
Länka till den här sidanKod för er webbplats
Vill ni länka till Finnbacksskolans sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.
https://velja.se/skola/finnbacksskolan-lyckseleKoden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.
Vanliga frågor
Vad är meritvärdet för Finnbacksskolan?
Finnbacksskolan hade ett meritvärde på 219,2 läsår 2025/26. Rikssnittet är 227,6.
Hur många behöriga lärare har Finnbacksskolan?
Läsår 2025/26 var 63,4 % av lärarna på Finnbacksskolan behöriga. Rikssnittet är 72,0 %.
Presterar Finnbacksskolan bättre än förväntat enligt SALSA?
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, låg Finnbacksskolan läsåret 2024/25 i linje med förväntan: faktiskt meritvärde 220 mot modellberäknat 214. Ett enskilt läsår är osäkert; läs bandet snarare än exakta poäng.
Hur trygga känner sig eleverna på Finnbacksskolan?
I Skolenkäten 2026 fick Finnbacksskolan trygghetsindex 8,3 av 10 från eleverna i åk 8 (rikssnitt 8,0).
Vad tycker lärarna om Finnbacksskolan?
I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Finnbacksskolan indexet 7,2 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).
Hur många elever på Finnbacksskolan klarar alla ämnen?
Läsår 2025/26 hade 78,6 % av eleverna i årskurs 9 på Finnbacksskolan godkänt betyg i alla ämnen. Rikssnittet är 72,6 %.
Har Skolinspektionen granskat Finnbacksskolan?
Skolinspektionens beslutssök har 3 beslut om Finnbacksskolan, det senaste av varje slag: tematisk kvalitetsgranskning (2026), riktad tillsyn (2024). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.
Är Finnbacksskolan en kommunal eller fristående skola?
Finnbacksskolan är en kommunal grundskola i Lycksele, driven av LYCKSELE KOMMUN.
Källor
Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: oktober 2026
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
- Skolverkets skolenhetsregister
- Skolverkets statistik — skoldata och register
- Skolverket — SALSA (SIRIS)
- Om SALSA hos Skolverket — modellberäknat meritvärde och residual per skolenhet, läsåret 2024/25