Hoppa till innehållet
Velja
Gärdsåsskolan F-9.Andra grundskolor i färg efter meritvärdet ( inget jämförbart meritvärde: oftast utan årskurs 9, eller en resursskola). Välj en för namn och siffror.

Gärdsåsskolan F-9

KommunalÅrskurs 1–9

Meritvärde åk 9 · 2025/26

202,3

#65 av 80 i Göteborg

#1 318 av 1 536 i landet

Ovanligt få elever per lärare och ett lyft utöver vad elevunderlaget förutsäger — men klart färre av lärarna är behöriga än i snittskolan.

Få elever per lärareBehöriga lärare 53,1 %Alla ämnen 54,8 %
Jämför med Svenska Balettskolan 4-9

högsta meritvärdet inom 3 km · eller spara till din lista

Meritvärdet sjönk 21 poäng senaste 4 åren (från 223 poäng till 202 poäng).

Om Gärdsåsskolan F-9

Gärdsåsskolan F-9 är en kommunal grundskola i Göteborg. Skolan tar emot årskurs 1–9 och har 340 elever.

Meritvärdet i åk 9 ligger på 202,3 poäng, vilket är 25,3 poäng under rikssnittet på 227,6. Av de 80 skolor i Göteborg som redovisar ett meritvärde ligger skolan på plats 65. Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, ligger resultatet läsåret 2024/25 över vad elevsammansättningen förutsäger — 19 poäng högre än det modellberäknade värdet.

53,1 % av lärarna är behöriga, under rikssnittet på 72,0 %. Det går i snitt 8,3 elever per lärare, färre än rikssnittet på 11,9.

63,0 % av eleverna blev behöriga till gymnasiets yrkesprogram, under rikssnittet på 83,0 %. Läsår 2024/25 var 35 % av slutbetygen i svenska, engelska och matematik högre än elevens provbetyg och 2 % lägre, mot 22 % och 7 % i riket.

Skolans meritvärde202,3

Under genomsnitt

Rikssnitt per skola227,6

25,3 poäng under rikssnittet

Snitt per skola i Göteborg230,2

27,9 poäng under kommunsnittet

Placering i landet#1318/1 536
Placering i Västra Götalands län#209/245
Placering i Göteborg#65/80

Meritvärde — utveckling

SkolanRikssnitt per skola

Skolverkets SALSA-modell räknar ut vilket meritvärde skolans elever förväntas nå utifrån föräldrarnas utbildningsnivå, andelen nyinvandrade och andelen pojkar, och jämför med det faktiska. Läsåret 2024/25, läsåret före meritvärdet ovan (2025/26). Skolverket publicerar SALSA i januari efter läsåret, så det faktiska meritvärdet här är 2024/25:s.

Resultat mot förväntan+19

Över förväntan — 19 poäng över det modellberäknade värdet

Faktiskt meritvärde231

Skolans genomsnittliga meritvärde i åk 9 läsåret 2024/25, avrundat

Modellberäknat meritvärde212

Vad elever med samma bakgrund når i genomsnitt i landet

Andel som klarar alla ämnen — mot förväntan+2 p.e.

63 % av eleverna nådde kunskapskraven i alla ämnen, mot 61 % modellberäknat

Modellens ingångsvärden för skolan: föräldrarnas utbildningsnivå 2,1 av 3 · nyinvandrade 4 % · pojkar 41 %.

Resultat mot förväntan — utveckling (poäng över/under modellvärdet)

SkolanFörväntat (0)

Läs bandet, inte decimalen: modellen fångar inte allt, och ett enskilt läsår är osäkert — mellan 2023/24 och 2024/25 flyttade sig en skolas värde i genomsnitt 9 poäng, och 25 % av skolorna bytte tecken. Skolverket är tydligt med att SALSA inte ensamt kan avgöra om en skola är bättre än en annan.

Skolverket redovisar proven efter slutbetygen, så de avser läsår 2024/25 medan meritvärdet ovan är från 2025/26.

ÅRSKURS 9

Svenska14,6

Klart över rikssnittet — +1,6 poäng mot rikssnittet 13,0

Engelska14,3

Klart under rikssnittet — −1,5 poäng mot rikssnittet 15,8

Matematik8,8

Klart under rikssnittet — −2,5 poäng mot rikssnittet 11,3

ÅRSKURS 6

Svenska11,4

Klart under rikssnittet — −1,2 poäng mot rikssnittet 12,6

Engelska13,4

Klart under rikssnittet — −2,2 poäng mot rikssnittet 15,6

Matematik6,3

Klart under rikssnittet — −5,1 poäng mot rikssnittet 11,4

Slutbetyg mot provbetyg35 %högre

Av slutbetygen i svenska, engelska och matematik var 35 % högre än elevens provbetyg, 63 % samma och 2 % lägre — i riket 22 % högre och 7 % lägre. Betygen ligger oftare över provbetyget än i riket.

  • Svenska · 17 elever29 % högre · 0 % lägre (riket 30 % · 5 %)
  • Svenska som andraspråk · 29 elever48 % högre · 0 % lägre (riket 32 % · 4 %)
  • Matematik · 48 elever27 % högre · 0 % lägre (riket 26 % · 2 %)
  • Engelska · 48 elever35 % högre · 6 % lägre (riket 10 % · 13 %)

Skolverket jämför varje elevs slutbetyg med samma elevs provbetyg i ämnet. Betyg över provbetyget brukar kallas glädjebetyg, men skillnader åt båda hållen kan ha goda skäl: slutbetyget bygger på hela årets arbete, provbetyget på ett provtillfälle.

Se skolorna där betygen oftast ligger över eller under provbetyget →

Andel elever i årskurs 9 som uppnår behörighet till gymnasiet.

Godkänt i alla ämnen (åk 9)54,8 %

Klart under snittet — −17,8 enheter mot rikssnittet (72,6 %)

Yrkesprogram63,0 %

En betydande andel saknar behörighet — 37,0 % saknar behörighet

Estetiskt program63,0 %

En betydande andel saknar behörighet — 37,0 % saknar behörighet

Naturvetenskap & teknik61,6 %

En betydande andel saknar behörighet — 38,4 % saknar behörighet

Samhäll. & humanistiska63,0 %

En betydande andel saknar behörighet — 37,0 % saknar behörighet

Behöriga lärare53,1 %

Klart färre behöriga lärare än i snittskolan — −18,9 mot rikssnittet (72,0 %)

Uppåt

Elever per lärare8,3

Klart färre elever per lärare än i snittskolan — −3,6 mot rikssnittet (11,9)

Stabilt

Speciallärare och specialpedagoger7,4 %

Mindre andel av lärarna än i snittskolan — −1,0 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 5

Skolenkäten 2026 · 36 svar · 86 % svarsfrekvens
Trygghet8,1

I linje med rikssnittet — −0,1 mot rikssnittet (8,2)

Studiero4,6

Klart under snittet — −1,2 mot rikssnittet (5,8)

Elever åk 8

Skolenkäten 2026 · 35 svar · 78 % svarsfrekvens
Trygghet8,2

I linje med rikssnittet — +0,2 mot rikssnittet (8,0)

Studiero5,1

Under snittet — −0,7 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 12 svar · 36 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap4,3

Klart under snittet — −3,0 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa1,9

Klart under snittet — −5,0 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet3,8

Klart under snittet — −2,8 mot rikssnittet (6,6)

Studiero4,2

Klart under snittet — −2,7 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 8
Trygghet3,88,2
Studiero4,25,1

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

3 beslut om Gärdsåsskolan F-9 i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2025. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.

  • Riktad tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)

    Riktad tillsyn Uppföljning skolbeslut Grundskola Göteborg Gärdsåsskolan 4-9

    2025

  • Planerad tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)

    Planerad tillsyn Skolbeslut Grundskola Göteborg Gärdsåsskolan 4-9

    2025

  • Riktad tillsyn (pdf, öppnas i ny flik)

    Riktad tillsyn Uppföljning skolbeslut Grundskolan Göteborg Gärdsåsskolan 4-9

    2021

Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Göteborg och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.

Göteborg

Det som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.

Huvudman: GÖTEBORGS KOMMUN

Tideräkningsgatan 3, Göteborg

Telefon: 031-3651547

340 elever

Länka till den här sidan

Vill ni länka till Gärdsåsskolan F-9:s sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.

Adresshttps://velja.se/skola/gardsasskolan-f-9-goteborg

Koden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.

Vad är meritvärdet för Gärdsåsskolan F-9?

Gärdsåsskolan F-9 hade ett meritvärde på 202,3 läsår 2025/26. Rikssnittet är 227,6.

Hur många behöriga lärare har Gärdsåsskolan F-9?

Läsår 2025/26 var 53,1 % av lärarna på Gärdsåsskolan F-9 behöriga. Rikssnittet är 72,0 %.

Presterar Gärdsåsskolan F-9 bättre än förväntat enligt SALSA?

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, låg Gärdsåsskolan F-9 läsåret 2024/25 19 poäng över det modellberäknade meritvärdet (231 mot 212) — över förväntan. Ett enskilt läsår är osäkert; läs bandet snarare än exakta poäng.

Hur trygga känner sig eleverna på Gärdsåsskolan F-9?

I Skolenkäten 2026 fick Gärdsåsskolan F-9 trygghetsindex 8,2 av 10 från eleverna i åk 8 (rikssnitt 8,0).

Vad tycker lärarna om Gärdsåsskolan F-9?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Gärdsåsskolan F-9 indexet 4,3 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Hur många elever på Gärdsåsskolan F-9 klarar alla ämnen?

Läsår 2025/26 hade 54,8 % av eleverna i årskurs 9 på Gärdsåsskolan F-9 godkänt betyg i alla ämnen. Rikssnittet är 72,6 %.

Har Skolinspektionen granskat Gärdsåsskolan F-9?

Skolinspektionens beslutssök har 3 beslut om Gärdsåsskolan F-9, det senaste av varje slag: planerad tillsyn (2025), riktad tillsyn (2025). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.

Är Gärdsåsskolan F-9 en kommunal eller fristående skola?

Gärdsåsskolan F-9 är en kommunal grundskola i Göteborg, driven av GÖTEBORGS KOMMUN.

Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: oktober 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register
Skolverket — SALSA (SIRIS)
Om SALSA hos Skolverket — modellberäknat meritvärde och residual per skolenhet, läsåret 2024/25