Granbergsskolan västra
högsta meritvärdet inom 2 km · eller spara till din lista
Om Granbergsskolan västra
Granbergsskolan västra är en kommunal grundskola i Sundsvall. Skolan tar emot årskurs 3–6.
TRYGGHET OCH STUDIERO
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever åk 5
Skolenkäten 2026 · 26 svar · 93 % svarsfrekvensI linje med rikssnittet — −0,3 mot rikssnittet (8,2)
Under snittet — −0,3 mot rikssnittet (5,8)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →
VAD SÄGER LÄRARNA
Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 11 svar · 92 % svarsfrekvens
Klart under snittet — −1,4 mot rikssnittet (7,3)
Klart under snittet — −1,2 mot rikssnittet (6,9)
I linje med rikssnittet — +0,1 mot rikssnittet (6,6)
Under snittet — −0,4 mot rikssnittet (6,9)
Lärarnas bild bredvid elevernas
Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →
NÄRLIGGANDE SKOLOR
Sorterade efter avstånd. Siffran till höger är meritvärdet i åk 9.
- Granbergsskolan västraDenna skola · Sundsvall · KommunalMeritvärde –
- Granbergsskolan östra382 m · Sundsvall · Kommunal · 91,4 % behöriga · 12,1 elev/lärMeritvärde –
- Högoms skola1,2 km · Sundsvall · Kommunal · 85,7 % behöriga · 14,0 elev/lärMeritvärde –
- Internationella Engelska Skolan Sundsvall1,9 km · Sundsvall · Fristående · 15,1 elev/lärMeritvärde 262,7
- Bergsåkers skola2,0 km · Sundsvall · Kommunal · 77,6 % behöriga · 11,7 elev/lärMeritvärde 204,2
- Mimerskolan2,6 km · Sundsvall · Fristående · 80,4 % behöriga · 9,7 elev/lärMeritvärde 257,2
- St Olofsskolan2,6 km · Sundsvall · Kommunal · 78,4 % behöriga · 10,3 elev/lärMeritvärde –
Mer i Sundsvall
Om skolenheten
Vanliga frågor
Hur trygga känner sig eleverna på Granbergsskolan västra?
I Skolenkäten 2026 fick Granbergsskolan västra trygghetsindex 7,9 av 10 från eleverna i åk 5 (rikssnitt 8,2).
Vad tycker lärarna om Granbergsskolan västra?
I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Granbergsskolan västra indexet 5,9 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).
Är Granbergsskolan västra en kommunal eller fristående skola?
Granbergsskolan västra är en kommunal grundskola i Sundsvall, driven av SUNDSVALLS KOMMUN.
Källor
Senast uppdaterad: 2026-02-26
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
- Skolverkets skolenhetsregister
- Skolverkets statistik — skoldata och register