Grangärdets skola
Behöriga lärare · 2024/25
64 %
Klasserna är klart större än i snittskolan, och färre av lärarna är behöriga än i snittskolan.
högsta meritvärdet inom 2 km · eller spara till din lista
Om Grangärdets skola
Grangärdets skola är en kommunal grundskola i Mariestad. Skolan tar emot årskurs 1–6 och har 140 elever.
63,9 % av lärarna är behöriga, under rikssnittet på 71,2 % och klasserna har i snitt 14,4 elever per lärare, tätare än rikssnittet på 12,1.
NATIONELLA PROV
ÅRSKURS 6
Under rikssnittet — −0,9 poäng mot rikssnittet 12,6
Klart under rikssnittet — −1,1 poäng mot rikssnittet 15,6
Under rikssnittet — −0,8 poäng mot rikssnittet 11,4
Andel elever i årskurs 6 med godkänt betyg i alla ämnen.
LÄRARE
Färre behöriga lärare än i snittskolan — −7,3 mot rikssnittet (71,2 %)
Uppåt
Klart fler elever per lärare än i snittskolan — +2,3 mot rikssnittet (12,1)
Stabilt
Klart mindre andel av lärarna än i snittskolan — −2,9 mot rikssnittet (8,4 %)
Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor
TRYGGHET OCH STUDIERO
Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.
Elever åk 5
Skolenkäten 2025 · 19 svar · 100 % svarsfrekvensI linje med rikssnittet — ±0,0 mot rikssnittet (8,2)
Under snittet — −0,5 mot rikssnittet (5,8)
Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →
NÄRLIGGANDE SKOLOR
Sorterade efter avstånd. Siffran till höger är meritvärdet i åk 9.
- Grangärdets skolaDenna skola · Mariestad · Kommunal · 63,9 % behöriga · 14,4 elev/lärMeritvärde –
- Ekhamraskolan1,3 km · Mariestad · Fristående · 56,7 % behöriga · 10,4 elev/lärMeritvärde 219,8
- Unicaskolan1,4 km · Mariestad · Kommunal · 77,4 % behöriga · 9,6 elev/lärMeritvärde –
- Lillängsskolan1,4 km · Mariestad · Fristående · 46,2 % behöriga · 11,5 elev/lärMeritvärde –
- Tunaholmsskolan2,0 km · Mariestad · Kommunal · 67,4 % behöriga · 11,2 elev/lärMeritvärde 201,2
- Högelidsskolan 7-92,2 km · Mariestad · Kommunal · 70,9 % behöriga · 11,4 elev/lärMeritvärde 198,0
- Högelidsskolan F-62,4 km · Mariestad · Kommunal · 67,6 % behöriga · 13,5 elev/lärMeritvärde –
Mer i Mariestad
Om skolenheten
Vanliga frågor
Hur många behöriga lärare har Grangärdets skola?
63,9 % av lärarna på Grangärdets skola är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.
Hur trygga känner sig eleverna på Grangärdets skola?
I Skolenkäten 2025 fick Grangärdets skola trygghetsindex 8,2 av 10 från eleverna i åk 5 (rikssnitt 8,2).
Hur många elever på Grangärdets skola klarar alla ämnen?
72,7 % av eleverna i årskurs 6 på Grangärdets skola har godkänt betyg i alla ämnen.
Är Grangärdets skola en kommunal eller fristående skola?
Grangärdets skola är en kommunal grundskola i Mariestad, driven av MARIESTADS KOMMUN.
Källor
Senast uppdaterad: 2026-02-26
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
- Skolverkets skolenhetsregister
- Skolverkets statistik — skoldata och register