Velja
Karta över området kring Innovitaskolan Segeltorp
© Lantmäteriet

Innovitaskolan Segeltorp

FriståendeÅrskurs 1–5

Behöriga lärare · 2024/25

59 %

Klart färre av lärarna är behöriga än i snittskolan, och klasserna är större än i snittskolan.

Trygghet 8,5 av 10Behörighet 59,1 %Stora klasser
Jämför med Lärande Grundskola Skapa

högsta meritvärdet inom 5 km · eller spara till din lista

Om Innovitaskolan Segeltorp

Innovitaskolan Segeltorp är en fristående grundskola i Huddinge, driven av AcadeMedia Grundskolor AB. Skolan tar emot årskurs 1–5 och har 90 elever.

59,1 % av lärarna är behöriga, under rikssnittet på 71,2 % och klasserna har i snitt 12,8 elever per lärare.

LÄRARE

Behöriga lärare59,1 %

Klart färre behöriga lärare än i snittskolan — 12,1 mot rikssnittet (71,2 %)

Uppåt

Elever per lärare12,8

Fler elever per lärare än i snittskolan — +0,7 mot rikssnittet (12,1)

Nedåt

Speciallärare och specialpedagoger13,7 %

Klart större andel av lärarna än i snittskolan — +5,3 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

TRYGGHET OCH STUDIERO

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 5

Skolenkäten 2025 · 15 svar · 100 % svarsfrekvens
Trygghet8,5

I linje med rikssnittet+0,3 mot rikssnittet (8,2)

Studiero5,9

I linje med rikssnittet+0,1 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

VAD SÄGER LÄRARNA

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2025 · 7 svar · 88 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap9,8

Klart över snittet+2,5 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa9,4

Klart över snittet+2,5 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet8,8

Klart över snittet+2,2 mot rikssnittet (6,6)

Studiero8,6

Klart över snittet+1,7 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 5
Trygghet8,88,5
Studiero8,65,9

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

Om skolenheten

Huvudman: AcadeMedia Grundskolor AB

Patron Bergs väg 13, Segeltorp

90 elever

Besök skolans webbplats ↗

Vanliga frågor

Hur många behöriga lärare har Innovitaskolan Segeltorp?

59,1 % av lärarna på Innovitaskolan Segeltorp är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.

Hur trygga känner sig eleverna på Innovitaskolan Segeltorp?

I Skolenkäten 2025 fick Innovitaskolan Segeltorp trygghetsindex 8,5 av 10 från eleverna i åk 5 (rikssnitt 8,2).

Vad tycker lärarna om Innovitaskolan Segeltorp?

I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare Innovitaskolan Segeltorp indexet 9,8 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Är Innovitaskolan Segeltorp en kommunal eller fristående skola?

Innovitaskolan Segeltorp är en fristående grundskola i Huddinge, driven av AcadeMedia Grundskolor AB.

Källor

Senast uppdaterad: 2026-02-26

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register