Velja

Klockarhagsskolan åk4-6

KommunalÅrskurs 4–6

Behöriga lärare · 2024/25

47 %

Ovanligt små undervisningsgrupper — men klart färre av lärarna är behöriga än i snittskolan.

Små grupperTrygghet 9,2 av 10Behörighet 46,5 %
Jämför med Klockarhagsskolan åk 7-9

högsta meritvärdet inom 1 km · eller spara till din lista

Om Klockarhagsskolan åk4-6

Klockarhagsskolan åk4-6 är en kommunal grundskola i Hällefors. Skolan tar emot årskurs 4–6 och har 140 elever.

46,5 % av lärarna är behöriga, under rikssnittet på 71,2 % och klasserna har i snitt 9,4 elever per lärare, glesare än rikssnittet på 12,1.

NATIONELLA PROV

ÅRSKURS 6

Svenska11,4

Klart under rikssnittet — −1,2 poäng mot rikssnittet 12,6

Engelska13,0

Klart under rikssnittet — −2,6 poäng mot rikssnittet 15,6

Matematik10,4

Klart under rikssnittet — −1,0 poäng mot rikssnittet 11,4

Godkänt i alla ämnen51,2 %

Andel elever i årskurs 6 med godkänt betyg i alla ämnen.

LÄRARE

Behöriga lärare46,5 %

Klart färre behöriga lärare än i snittskolan — 24,7 mot rikssnittet (71,2 %)

Stabilt

Elever per lärare9,4

Klart färre elever per lärare än i snittskolan — 2,7 mot rikssnittet (12,1)

Stabilt

TRYGGHET OCH STUDIERO

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 5

Skolenkäten 2026 · 35 svar · 73 % svarsfrekvens
Trygghet9,2

Över snittet+1,0 mot rikssnittet (8,2)

Studiero6,6

Över snittet+0,8 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

VAD SÄGER LÄRARNA

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 16 svar · 76 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap6,5

Under snittet0,8 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa6,3

Under snittet0,6 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet6,7

I linje med rikssnittet+0,1 mot rikssnittet (6,6)

Studiero6,4

Under snittet0,5 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 5
Trygghet6,79,2
Studiero6,46,6

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

Om skolenheten

Huvudman: HÄLLEFORS KOMMUN

Klockarvägen 6, Hällefors

140 elever

Besök skolans webbplats ↗

Vanliga frågor

Hur många behöriga lärare har Klockarhagsskolan åk4-6?

46,5 % av lärarna på Klockarhagsskolan åk4-6 är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.

Hur trygga känner sig eleverna på Klockarhagsskolan åk4-6?

I Skolenkäten 2026 fick Klockarhagsskolan åk4-6 trygghetsindex 9,2 av 10 från eleverna i åk 5 (rikssnitt 8,2).

Vad tycker lärarna om Klockarhagsskolan åk4-6?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Klockarhagsskolan åk4-6 indexet 6,5 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Hur många elever på Klockarhagsskolan åk4-6 klarar alla ämnen?

51,2 % av eleverna i årskurs 6 på Klockarhagsskolan åk4-6 har godkänt betyg i alla ämnen.

Är Klockarhagsskolan åk4-6 en kommunal eller fristående skola?

Klockarhagsskolan åk4-6 är en kommunal grundskola i Hällefors, driven av HÄLLEFORS KOMMUN.

Källor

Senast uppdaterad: 2026-02-26

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register