Velja

Krusboda skola

KommunalÅrskurs 1–6

Behöriga lärare · 2024/25

73 %

Klasserna är klart större än i snittskolan.

Trygghet 8,5 av 10Behörighet 72,9 %Stora klasser
Jämför med Fornuddens skola

högsta meritvärdet inom 4 km · eller spara till din lista

Om Krusboda skola

Krusboda skola är en kommunal grundskola i Tyresö. Skolan tar emot årskurs 1–6 och har 280 elever.

72,9 % av lärarna är behöriga, i nivå med rikssnittet och klasserna har i snitt 15,0 elever per lärare, tätare än rikssnittet på 12,1.

NATIONELLA PROV

ÅRSKURS 6

Svenska12,8

I linje med rikssnittet (12,6)

Engelska17,0

Klart över rikssnittet — +1,4 poäng mot rikssnittet 15,6

Matematik13,8

Klart över rikssnittet — +2,4 poäng mot rikssnittet 11,4

LÄRARE

Behöriga lärare72,9 %

I linje med rikssnittet — +1,7 mot rikssnittet (71,2 %)

Uppåt

Elever per lärare15,0

Klart fler elever per lärare än i snittskolan — +2,9 mot rikssnittet (12,1)

Stabilt

Speciallärare och specialpedagoger13,5 %

Klart större andel av lärarna än i snittskolan — +5,1 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

TRYGGHET OCH STUDIERO

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 5

Skolenkäten 2025 · 40 svar · 78 % svarsfrekvens
Trygghet8,5

I linje med rikssnittet+0,3 mot rikssnittet (8,2)

Studiero5,3

Under snittet0,5 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

VAD SÄGER LÄRARNA

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2025 · 14 svar · 82 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap6,8

Under snittet0,5 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa7,8

Över snittet+0,9 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet7,0

Över snittet+0,4 mot rikssnittet (6,6)

Studiero7,7

Över snittet+0,8 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 5
Trygghet7,08,5
Studiero7,75,3

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

Om skolenheten

Huvudman: TYRESÖ KOMMUN

Krusboda Torg 14, Tyresö

280 elever

Besök skolans webbplats ↗

Vanliga frågor

Hur många behöriga lärare har Krusboda skola?

72,9 % av lärarna på Krusboda skola är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.

Hur trygga känner sig eleverna på Krusboda skola?

I Skolenkäten 2025 fick Krusboda skola trygghetsindex 8,5 av 10 från eleverna i åk 5 (rikssnitt 8,2).

Vad tycker lärarna om Krusboda skola?

I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare Krusboda skola indexet 6,8 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Är Krusboda skola en kommunal eller fristående skola?

Krusboda skola är en kommunal grundskola i Tyresö, driven av TYRESÖ KOMMUN.

Källor

Senast uppdaterad: 2026-02-26

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register