Velja

Nordic International School Norrköping

FriståendeÅrskurs 4–9

Meritvärde åk 9 · 2024/25

234

#9 av 24 i Norrköping

#602 av 1 575 i landet

Klasserna är klart större än i snittskolan, och färre elever klarar alla ämnen än i snittskolan.

+7 mot rikssnittetStora klasserAlla ämnen 67,1 %
Jämför med Kunskapsskolan Norrköping

högsta meritvärdet inom 1 km · eller spara till din lista

Meritvärdet sjönk 45 poäng senaste 4 åren (från 280 poäng till 234 poäng).

Om Nordic International School Norrköping

Nordic International School Norrköping är en fristående grundskola i Norrköping, driven av Nordic International School AB. Skolan tar emot årskurs 4–9 och har 370 elever.

Meritvärdet i åk 9 ligger på 234,4 poäng, vilket är 7,2 poäng över rikssnittet på 227,2. Inom Norrköping ligger kommunen som helhet på plats 44 av 287 i landet.

Klasserna har i snitt 14,5 elever per lärare, tätare än rikssnittet på 12,1.

MERITVÄRDE

Skolans meritvärde234,4

Genomsnittligt

Rikssnitt227,2

7,2 poäng över rikssnittet

Snitt i Norrköping231,4

3,0 poäng över kommunsnittet

Placering i landet#602/1 575
Placering i Östergötlands län#19/61
Placering i Norrköping#9/24

Meritvärde — utveckling

221,9243264285,120202021202220232024
SkolanRikssnitt

NATIONELLA PROV

ÅRSKURS 9

Svenska12,9

I linje med rikssnittet (13,0)

Engelska16,8

Klart över rikssnittet — +1,0 poäng mot rikssnittet 15,8

Matematik12,2

Över rikssnittet — +0,9 poäng mot rikssnittet 11,3

ÅRSKURS 6

Svenska14,5

Klart över rikssnittet — +1,9 poäng mot rikssnittet 12,6

Engelska17,4

Klart över rikssnittet — +1,8 poäng mot rikssnittet 15,6

Matematik11,2

I linje med rikssnittet (11,4)

Godkänt i alla ämnen53,1 %

Andel elever i årskurs 6 med godkänt betyg i alla ämnen.

Betyg vs provresultat+0,7
Prov högreBetyg högre

Skolan ligger i linje med rikssnittet.

Skolan: +0,7Rikssnitt: +0,9

Jämför skolans genomsnittliga betygspoäng per ämne med resultat på nationella prov i svenska, engelska och matematik.

Se skolorna med störst betygsavvikelse i Sverige →

BEHÖRIGHET TILL GYMNASIET

Andel elever i årskurs 9 som uppnår behörighet till gymnasiet.

Godkänt i alla ämnen (åk 9)67,1 %

Under snittet5,7 enheter mot rikssnittet (72,8 %)

Yrkesprogram82,9 %

De flesta elever blir behöriga17,1 % saknar behörighet

Estetiskt program82,9 %

De flesta elever blir behöriga17,1 % saknar behörighet

Naturvetenskap & teknik79,3 %

De flesta elever blir behöriga20,7 % saknar behörighet

Samhäll. & humanistiska75,6 %

De flesta elever blir behöriga24,4 % saknar behörighet

LÄRARE

Elever per lärare14,5

Klart fler elever per lärare än i snittskolan — +2,4 mot rikssnittet (12,1)

Nedåt

TRYGGHET OCH STUDIERO

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 5

Skolenkäten 2026 · 47 svar · 84 % svarsfrekvens
Trygghet8,2

I linje med rikssnittet±0,0 mot rikssnittet (8,2)

Studiero6,4

Över snittet+0,6 mot rikssnittet (5,8)

Elever åk 8

Skolenkäten 2026 · 24 svar · 40 % svarsfrekvens
Trygghet8,0

I linje med rikssnittet±0,0 mot rikssnittet (8,0)

Studiero4,9

Klart under snittet0,9 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

VAD SÄGER LÄRARNA

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 20 svar · 74 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap6,8

Under snittet0,5 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa7,0

I linje med rikssnittet+0,1 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet6,8

I linje med rikssnittet+0,2 mot rikssnittet (6,6)

Studiero7,6

Över snittet+0,7 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 8
Trygghet6,88,0
Studiero7,64,9

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

Om skolenheten

Huvudman: Nordic International School AB

Dragsgatan 7, Norrköping

370 elever

Besök skolans webbplats ↗

Vanliga frågor

Vad är meritvärdet för Nordic International School Norrköping?

Nordic International School Norrköping har ett meritvärde på 234,4. Rikssnittet är 227,2.

Hur trygga känner sig eleverna på Nordic International School Norrköping?

I Skolenkäten 2026 fick Nordic International School Norrköping trygghetsindex 8,0 av 10 från eleverna i åk 8 (rikssnitt 8,0).

Vad tycker lärarna om Nordic International School Norrköping?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Nordic International School Norrköping indexet 6,8 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Hur många elever på Nordic International School Norrköping klarar alla ämnen?

67,1 % av eleverna i årskurs 9 på Nordic International School Norrköping har godkänt betyg i alla ämnen. Rikssnittet är 72,8 %.

Är Nordic International School Norrköping en kommunal eller fristående skola?

Nordic International School Norrköping är en fristående grundskola i Norrköping, driven av Nordic International School AB.

Källor

Senast uppdaterad: 2026-02-26

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register