Hoppa till innehållet
Velja
Parkskolan.Andra grundskolor i färg efter meritvärdet ( inget jämförbart meritvärde: oftast utan årskurs 9, eller en resursskola). Välj en för namn och siffror.

Parkskolan

KommunalÅrskurs 7–9

Meritvärde åk 9 · 2025/26

204,4

#25 av 36 i Västmanlands län

#1 275 av 1 536 i landet

Ett lyft utöver vad elevunderlaget förutsäger — men klart färre elever klarar alla ämnen än i snittskolan.

Lyfter elevernaAlla ämnen 56,4 %−23 mot rikssnittet
Jämför med Grundskolan Äventyret

högsta meritvärdet inom 20 km · eller spara till din lista

Meritvärdet sjönk 14 poäng senaste 4 åren (från 219 poäng till 204 poäng).

Om Parkskolan

Parkskolan är en kommunal grundskola i Hallstahammar. Skolan tar emot årskurs 7–9 och har 480 elever.

Meritvärdet i åk 9 ligger på 204,4 poäng, vilket är 23,2 poäng under rikssnittet på 227,6. Av de 36 skolor i Västmanlands län som redovisar ett meritvärde ligger skolan på plats 25. Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, ligger resultatet läsåret 2024/25 över vad elevsammansättningen förutsäger — 16 poäng högre än det modellberäknade värdet.

70,0 % av lärarna är behöriga, i nivå med rikssnittet. Det går i snitt 11,5 elever per lärare, i nivå med rikssnittet på 11,9. 4,8 % av lärarna är speciallärare eller specialpedagoger, mindre än rikssnittet på 8,4 %.

75,0 % av eleverna blev behöriga till gymnasiets yrkesprogram, under rikssnittet på 83,0 %.

Skolans meritvärde204,4

Under genomsnitt

Rikssnitt per skola227,6

23,2 poäng under rikssnittet

Snitt per skola i Hallstahammar204,3

I linje med kommunsnittet

Placering i landet#1275/1 536
Placering i Västmanlands län#25/36

Meritvärde — utveckling

SkolanRikssnitt per skola

Skolverkets SALSA-modell räknar ut vilket meritvärde skolans elever förväntas nå utifrån föräldrarnas utbildningsnivå, andelen nyinvandrade och andelen pojkar, och jämför med det faktiska. Läsåret 2024/25, läsåret före meritvärdet ovan (2025/26). Skolverket publicerar SALSA i januari efter läsåret, så det faktiska meritvärdet här är 2024/25:s.

Resultat mot förväntan+16

Över förväntan — 16 poäng över det modellberäknade värdet

Faktiskt meritvärde222

Skolans genomsnittliga meritvärde i åk 9 läsåret 2024/25, avrundat

Modellberäknat meritvärde207

Vad elever med samma bakgrund når i genomsnitt i landet

Andel som klarar alla ämnen — mot förväntan+5 p.e.

66 % av eleverna nådde kunskapskraven i alla ämnen, mot 61 % modellberäknat

Modellens ingångsvärden för skolan: föräldrarnas utbildningsnivå 2,1 av 3 · nyinvandrade 1 % · pojkar 55 %.

Resultat mot förväntan — utveckling (poäng över/under modellvärdet)

SkolanFörväntat (0)

Läs bandet, inte decimalen: modellen fångar inte allt, och ett enskilt läsår är osäkert — mellan 2023/24 och 2024/25 flyttade sig en skolas värde i genomsnitt 9 poäng, och 25 % av skolorna bytte tecken. Skolverket är tydligt med att SALSA inte ensamt kan avgöra om en skola är bättre än en annan.

Skolverket redovisar proven efter slutbetygen, så de avser läsår 2024/25 medan meritvärdet ovan är från 2025/26.

ÅRSKURS 9

Svenska13,1

I linje med rikssnittet (13,0)

Engelska15,2

Under rikssnittet — −0,6 poäng mot rikssnittet 15,8

Matematik10,4

Under rikssnittet — −0,9 poäng mot rikssnittet 11,3

Slutbetyg mot provbetyg25 %högre

Av slutbetygen i svenska, engelska och matematik var 25 % högre än elevens provbetyg, 68 % samma och 8 % lägre — i riket 22 % högre och 7 % lägre. Ungefär som i riket.

  • Svenska · 120 elever21 % högre · 11 % lägre (riket 30 % · 5 %)
  • Svenska som andraspråk · 19 elever16 % högre · 32 % lägre (riket 32 % · 4 %)
  • Matematik · 130 elever42 % högre · 2 % lägre (riket 26 % · 2 %)
  • Engelska · 137 elever12 % högre · 8 % lägre (riket 10 % · 13 %)

Skolverket jämför varje elevs slutbetyg med samma elevs provbetyg i ämnet. Betyg över provbetyget brukar kallas glädjebetyg, men skillnader åt båda hållen kan ha goda skäl: slutbetyget bygger på hela årets arbete, provbetyget på ett provtillfälle.

Se skolorna där betygen oftast ligger över eller under provbetyget →

Andel elever i årskurs 9 som uppnår behörighet till gymnasiet.

Godkänt i alla ämnen (åk 9)56,4 %

Klart under snittet — −16,2 enheter mot rikssnittet (72,6 %)

Yrkesprogram75,0 %

De flesta elever blir behöriga — 25,0 % saknar behörighet

Estetiskt program73,3 %

En betydande andel saknar behörighet — 26,7 % saknar behörighet

Naturvetenskap & teknik62,8 %

En betydande andel saknar behörighet — 37,2 % saknar behörighet

Samhäll. & humanistiska73,3 %

En betydande andel saknar behörighet — 26,7 % saknar behörighet

Behöriga lärare70,0 %

I linje med rikssnittet — −2,0 mot rikssnittet (72,0 %)

Stabilt

Elever per lärare11,5

I linje med rikssnittet — −0,4 mot rikssnittet (11,9)

Nedåt

Speciallärare och specialpedagoger4,8 %

Klart mindre andel av lärarna än i snittskolan — −3,6 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 8

Skolenkäten 2026 · 121 svar · 82 % svarsfrekvens
Trygghet7,8

I linje med rikssnittet — −0,2 mot rikssnittet (8,0)

Studiero5,2

Under snittet — −0,6 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 42 svar · 84 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap7,5

I linje med rikssnittet — +0,2 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa7,7

Över snittet — +0,8 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet6,2

Under snittet — −0,4 mot rikssnittet (6,6)

Studiero6,9

I linje med rikssnittet — ±0,0 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 8
Trygghet6,27,8
Studiero6,95,2

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

3 beslut om Parkskolan i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2024. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.

Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Hallstahammar och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.

Hallstahammar

Det som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.

Huvudman: HALLSTAHAMMARS KOMMUN

Parkgatan 27, Hallstahammar

480 elever

Vad är meritvärdet för Parkskolan?

Parkskolan hade ett meritvärde på 204,4 läsår 2025/26. Rikssnittet är 227,6.

Hur många behöriga lärare har Parkskolan?

Läsår 2025/26 var 70,0 % av lärarna på Parkskolan behöriga. Rikssnittet är 72,0 %.

Presterar Parkskolan bättre än förväntat enligt SALSA?

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, låg Parkskolan läsåret 2024/25 16 poäng över det modellberäknade meritvärdet (222 mot 207) — över förväntan. Ett enskilt läsår är osäkert; läs bandet snarare än exakta poäng.

Hur trygga känner sig eleverna på Parkskolan?

I Skolenkäten 2026 fick Parkskolan trygghetsindex 7,8 av 10 från eleverna i åk 8 (rikssnitt 8,0).

Vad tycker lärarna om Parkskolan?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Parkskolan indexet 7,5 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Hur många elever på Parkskolan klarar alla ämnen?

Läsår 2025/26 hade 56,4 % av eleverna i årskurs 9 på Parkskolan godkänt betyg i alla ämnen. Rikssnittet är 72,6 %.

Har Skolinspektionen granskat Parkskolan?

Skolinspektionens beslutssök har 3 beslut om Parkskolan, det senaste av varje slag: tematisk tillsyn (2024), tematisk kvalitetsgranskning (2021). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.

Är Parkskolan en kommunal eller fristående skola?

Parkskolan är en kommunal grundskola i Hallstahammar, driven av HALLSTAHAMMARS KOMMUN.

Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: september 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register
Skolverket — SALSA (SIRIS)
Om SALSA hos Skolverket — modellberäknat meritvärde och residual per skolenhet, läsåret 2024/25