Velja

Stora Mellby skola

KommunalÅrskurs 1–6

Behöriga lärare · 2024/25

75 %

Eleverna känner sig tryggare än på snittskolan och hög lärarbehörighet — men klasserna är större än i snittskolan.

Trygghet 8,9 av 10Behörighet 75,1 %Stora klasser
Jämför med Sollebrunns skola 7-9

högsta meritvärdet inom 5 km · eller spara till din lista

Om Stora Mellby skola

Stora Mellby skola är en kommunal grundskola i Alingsås. Skolan tar emot årskurs 1–6 och har 80 elever.

75,1 % av lärarna är behöriga, över rikssnittet på 71,2 % och klasserna har i snitt 13,9 elever per lärare, tätare än rikssnittet på 12,1.

NATIONELLA PROV

ÅRSKURS 6

Svenska11,5

Klart under rikssnittet — −1,1 poäng mot rikssnittet 12,6

Engelska13,9

Klart under rikssnittet — −1,7 poäng mot rikssnittet 15,6

Matematik6,9

Klart under rikssnittet — −4,5 poäng mot rikssnittet 11,4

Godkänt i alla ämnen62,5 %

Andel elever i årskurs 6 med godkänt betyg i alla ämnen.

LÄRARE

Behöriga lärare75,1 %

Fler behöriga lärare än i snittskolan — +3,9 mot rikssnittet (71,2 %)

Stabilt

Elever per lärare13,9

Fler elever per lärare än i snittskolan — +1,8 mot rikssnittet (12,1)

Stabilt

Speciallärare och specialpedagoger3,6 %

Klart mindre andel av lärarna än i snittskolan — 4,8 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

TRYGGHET OCH STUDIERO

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 5

Skolenkäten 2026 · 7 svar · 88 % svarsfrekvens
Trygghet8,9

Över snittet+0,7 mot rikssnittet (8,2)

Studiero7,1

Klart över snittet+1,3 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

VAD SÄGER LÄRARNA

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 5 svar · 71 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap8,3

Över snittet+1,0 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa5,0

Klart under snittet1,9 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet7,7

Klart över snittet+1,1 mot rikssnittet (6,6)

Studiero7,5

Över snittet+0,6 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 5
Trygghet7,78,9
Studiero7,57,1

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

Om skolenheten

Huvudman: ALINGSÅS KOMMUN

Prästvägen 23, Sollebrunn

80 elever

Besök skolans webbplats ↗

Vanliga frågor

Hur många behöriga lärare har Stora Mellby skola?

75,1 % av lärarna på Stora Mellby skola är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.

Hur trygga känner sig eleverna på Stora Mellby skola?

I Skolenkäten 2026 fick Stora Mellby skola trygghetsindex 8,9 av 10 från eleverna i åk 5 (rikssnitt 8,2).

Vad tycker lärarna om Stora Mellby skola?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Stora Mellby skola indexet 8,3 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Hur många elever på Stora Mellby skola klarar alla ämnen?

62,5 % av eleverna i årskurs 6 på Stora Mellby skola har godkänt betyg i alla ämnen.

Är Stora Mellby skola en kommunal eller fristående skola?

Stora Mellby skola är en kommunal grundskola i Alingsås, driven av ALINGSÅS KOMMUN.

Källor

Senast uppdaterad: 2026-02-26

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register