Hoppa till innehållet
Velja
Svenstaviks skola 4-9.Andra grundskolor i färg efter meritvärdet ( inget jämförbart meritvärde: oftast utan årskurs 9, eller en resursskola). Välj en för namn och siffror.

Svenstaviks skola 4-9

KommunalÅrskurs 4–9

Meritvärde åk 9 · 2025/26

213,3

#22 av 32 i Jämtlands län

#1 110 av 1 536 i landet

Ovanligt få elever per lärare — men klart lägre gymnasiebehörighet än rikssnittet.

Få elever per lärareGymnasiebehörig 70,2 %Behöriga lärare 61,2 %

Meritvärdet sjönk 17 poäng senaste 4 åren (från 231 poäng till 213 poäng).

Om Svenstaviks skola 4-9

Svenstaviks skola 4-9 är en kommunal grundskola i Berg. Skolan tar emot årskurs 4–9 och har 90 elever.

Meritvärdet i åk 9 ligger på 213,3 poäng, vilket är 14,3 poäng under rikssnittet på 227,6. Av de 32 skolor i Jämtlands län som redovisar ett meritvärde ligger skolan på plats 22. Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, ligger resultatet läsåret 2024/25 i linje med vad elevsammansättningen förutsäger (±0 poäng).

61,2 % av lärarna är behöriga, under rikssnittet på 72,0 %. Det går i snitt 8,1 elever per lärare, färre än rikssnittet på 11,9. 4,4 % av lärarna är speciallärare eller specialpedagoger, mindre än rikssnittet på 8,4 %.

Läsår 2024/25 blev 70,2 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram, under rikssnittet på 83,0 %.

Skolans meritvärde213,3

Under genomsnitt

Rikssnitt per skola227,6

14,3 poäng under rikssnittet

Snitt per skola i Berg221,7

8,4 poäng under kommunsnittet

Placering i landet#1110/1 536
Placering i Jämtlands län#22/32

Meritvärde — utveckling

SkolanRikssnitt per skola

Skolverkets SALSA-modell räknar ut vilket meritvärde skolans elever förväntas nå utifrån föräldrarnas utbildningsnivå, andelen nyinvandrade och andelen pojkar, och jämför med det faktiska. Läsåret 2024/25, läsåret före meritvärdet ovan (2025/26). Skolverket publicerar SALSA i januari efter läsåret, så det faktiska meritvärdet här är 2024/25:s.

Resultat mot förväntan±0

I linje med förväntan — inom ±9 poäng från det modellberäknade värdet

Faktiskt meritvärde202

Skolans genomsnittliga meritvärde i åk 9 läsåret 2024/25, avrundat

Modellberäknat meritvärde202

Vad elever med samma bakgrund når i genomsnitt i landet

Andel som klarar alla ämnen — mot förväntan−1 p.e.

57 % av eleverna nådde kunskapskraven i alla ämnen, mot 58 % modellberäknat

Modellens ingångsvärden för skolan: föräldrarnas utbildningsnivå 2,0 av 3 · nyinvandrade 2 % · pojkar 49 %.

Resultat mot förväntan — utveckling (poäng över/under modellvärdet)

SkolanFörväntat (0)

Läs bandet, inte decimalen: modellen fångar inte allt, och ett enskilt läsår är osäkert — mellan 2023/24 och 2024/25 flyttade sig en skolas värde i genomsnitt 9 poäng, och 25 % av skolorna bytte tecken. Skolverket är tydligt med att SALSA inte ensamt kan avgöra om en skola är bättre än en annan.

Skolverket redovisar proven efter slutbetygen, så de avser läsår 2024/25 medan meritvärdet ovan är från 2025/26.

ÅRSKURS 9

Svenska13,3

I linje med rikssnittet (13,0)

Engelska15,2

Under rikssnittet — −0,6 poäng mot rikssnittet 15,8

Matematik8,2

Klart under rikssnittet — −3,1 poäng mot rikssnittet 11,3

Slutbetyg mot provbetyg27 %högre

Av slutbetygen i svenska, engelska och matematik var 27 % högre än elevens provbetyg, 65 % samma och 8 % lägre — i riket 22 % högre och 7 % lägre. Ungefär som i riket.

  • Svenska · 28 elever43 % högre · 4 % lägre (riket 30 % · 5 %)
  • Svenska som andraspråk · 16 elever31 % högre · 25 % lägre (riket 32 % · 4 %)
  • Matematik · 42 elever24 % högre · 10 % lägre (riket 26 % · 2 %)
  • Engelska · 43 elever19 % högre · 2 % lägre (riket 10 % · 13 %)

Skolverket jämför varje elevs slutbetyg med samma elevs provbetyg i ämnet. Betyg över provbetyget brukar kallas glädjebetyg, men skillnader åt båda hållen kan ha goda skäl: slutbetyget bygger på hela årets arbete, provbetyget på ett provtillfälle.

Se skolorna där betygen oftast ligger över eller under provbetyget →

Andel elever i årskurs 9 som uppnår behörighet till gymnasiet.

Godkänt i alla ämnen (åk 9)71,4 %

I linje med rikssnittet — −1,2 enheter mot rikssnittet (72,6 %)

Yrkesprogram(läsår 2024/25)70,2 %

En betydande andel saknar behörighet — 29,8 % saknar behörighet

Estetiskt program(läsår 2024/25)68,1 %

En betydande andel saknar behörighet — 31,9 % saknar behörighet

Naturvetenskap & teknik75,0 %

De flesta elever blir behöriga — 25,0 % saknar behörighet

Samhäll. & humanistiska(läsår 2024/25)61,7 %

En betydande andel saknar behörighet — 38,3 % saknar behörighet

Behöriga lärare61,2 %

Färre behöriga lärare än i snittskolan — −10,8 mot rikssnittet (72,0 %)

Stabilt

Elever per lärare8,1

Klart färre elever per lärare än i snittskolan — −3,8 mot rikssnittet (11,9)

Nedåt

Speciallärare och specialpedagoger4,4 %

Klart mindre andel av lärarna än i snittskolan — −4,0 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 8

Skolenkäten 2025 · 24 svar · 77 % svarsfrekvens
Trygghet7,7

I linje med rikssnittet — −0,3 mot rikssnittet (8,0)

Studiero5,1

Under snittet — −0,7 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2025 · 12 svar · 80 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap7,4

I linje med rikssnittet — +0,1 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa7,4

Över snittet — +0,5 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet6,3

I linje med rikssnittet — −0,3 mot rikssnittet (6,6)

Studiero6,9

I linje med rikssnittet — ±0,0 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 8
Trygghet6,37,7
Studiero6,95,1

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

4 beslut om Svenstaviks skola 4-9 i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2022. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.

Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Berg och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.

Svenstavik

Det som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.

Huvudman: BERGS KOMMUN

Skolvägen 6, Svenstavik

Telefon: 0687-16100

E-post: svenstaviks.skola@berg.se

90 elever

Länka till den här sidan

Vill ni länka till Svenstaviks skola 4-9:s sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.

Adresshttps://velja.se/skola/svenstaviks-skola-4-9-berg

Koden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.

Vad är meritvärdet för Svenstaviks skola 4-9?

Svenstaviks skola 4-9 hade ett meritvärde på 213,3 läsår 2025/26. Rikssnittet är 227,6.

Hur många behöriga lärare har Svenstaviks skola 4-9?

Läsår 2025/26 var 61,2 % av lärarna på Svenstaviks skola 4-9 behöriga. Rikssnittet är 72,0 %.

Presterar Svenstaviks skola 4-9 bättre än förväntat enligt SALSA?

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, låg Svenstaviks skola 4-9 läsåret 2024/25 i linje med förväntan: faktiskt meritvärde 202 mot modellberäknat 202. Ett enskilt läsår är osäkert; läs bandet snarare än exakta poäng.

Hur trygga känner sig eleverna på Svenstaviks skola 4-9?

I Skolenkäten 2025 fick Svenstaviks skola 4-9 trygghetsindex 7,7 av 10 från eleverna i åk 8 (rikssnitt 8,0).

Vad tycker lärarna om Svenstaviks skola 4-9?

I Skolenkäten 2025 gav undervisande lärare Svenstaviks skola 4-9 indexet 7,4 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Hur många elever på Svenstaviks skola 4-9 klarar alla ämnen?

Läsår 2025/26 hade 71,4 % av eleverna i årskurs 9 på Svenstaviks skola 4-9 godkänt betyg i alla ämnen. Rikssnittet är 72,6 %.

Har Skolinspektionen granskat Svenstaviks skola 4-9?

Skolinspektionens beslutssök har 4 beslut om Svenstaviks skola 4-9, det senaste av varje slag: regelbunden kvalitetsgranskning (2022), tematisk kvalitetsgranskning (2021). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.

Är Svenstaviks skola 4-9 en kommunal eller fristående skola?

Svenstaviks skola 4-9 är en kommunal grundskola i Berg, driven av BERGS KOMMUN.

Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: oktober 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register
Skolverket — SALSA (SIRIS)
Om SALSA hos Skolverket — modellberäknat meritvärde och residual per skolenhet, läsåret 2024/25