Tal och Språk F-6
Behöriga lärare · 2024/25
70 %
Ovanligt små undervisningsgrupper.
högsta meritvärdet inom 10 km · eller spara till din lista
Om Tal och Språk F-6
Tal och Språk F-6 är en kommunal grundskola i Gotland. Skolan tar emot årskurs 1–6 och har 30 elever.
70,0 % av lärarna är behöriga, i nivå med rikssnittet och klasserna har i snitt 4,4 elever per lärare, glesare än rikssnittet på 12,1.
LÄRARE
I linje med rikssnittet — −1,2 mot rikssnittet (71,2 %)
Nedåt
Klart färre elever per lärare än i snittskolan — −7,7 mot rikssnittet (12,1)
Stabilt
Klart större andel av lärarna än i snittskolan — +1,3 mot rikssnittet (8,4 %)
Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor
NÄRLIGGANDE SKOLOR
Sorterade efter avstånd. Siffran till höger är meritvärdet i åk 9.
- Tal och Språk F-6Denna skola · Gotland · Kommunal · 70,0 % behöriga · 4,4 elev/lärMeritvärde –
- Väskinde skola3 m · Gotland · Kommunal · 88,0 % behöriga · 12,6 elev/lärMeritvärde –
- Polhemskolan8,5 km · Gotland · Kommunal · 59,3 % behöriga · 12,2 elev/lärMeritvärde –
- Guteskolan, grundskola8,5 km · Gotland · Fristående · 46,8 % behöriga · 11,8 elev/lärMeritvärde 231,0
- Norrbackaskolan8,7 km · Gotland · Kommunal · 83,4 % behöriga · 14,3 elev/lärMeritvärde –
- Tjelvarskolan8,7 km · Gotland · Kommunal · 77,8 % behöriga · 12,4 elev/lärMeritvärde –
- Fole skola8,9 km · Gotland · Kommunal · 58,7 % behöriga · 11,7 elev/lärMeritvärde –
Mer i Gotland
Om skolenheten
Vanliga frågor
Hur många behöriga lärare har Tal och Språk F-6?
70,0 % av lärarna på Tal och Språk F-6 är behöriga. Rikssnittet är 71,2 %.
Är Tal och Språk F-6 en kommunal eller fristående skola?
Tal och Språk F-6 är en kommunal grundskola i Gotland, driven av REGION GOTLAND.
Källor
Senast uppdaterad: 2026-02-26
- Skolverket — Planned Educations API
- Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
- Skolverkets skolenhetsregister
- Skolverkets statistik — skoldata och register