Hoppa till innehållet
Velja
Vattudalsskolan 7-9.Andra grundskolor i färg efter meritvärdet ( inget jämförbart meritvärde: oftast utan årskurs 9, eller en resursskola). Välj en för namn och siffror.

Vattudalsskolan 7-9

KommunalÅrskurs 7–9

Meritvärde åk 9 · 2025/26

210,5

#3 av 5 i Strömsund

#1 168 av 1 536 i landet

Ovanligt få elever per lärare — men resultaten ligger under vad elevunderlaget förutsäger.

Få elever per lärareUnder förväntanBehöriga lärare 64,9 %

Meritvärdet steg 17 poäng senaste 4 åren (från 193 poäng till 211 poäng).

Om Vattudalsskolan 7-9

Vattudalsskolan 7-9 är en kommunal grundskola i Strömsund. Skolan tar emot årskurs 7–9 och har 200 elever.

Meritvärdet i åk 9 ligger på 210,5 poäng, vilket är 17,1 poäng under rikssnittet på 227,6. Av de 5 skolor i Strömsund som redovisar ett meritvärde ligger skolan på plats 3. Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, ligger resultatet läsåret 2024/25 under vad elevsammansättningen förutsäger — 19 poäng lägre än det modellberäknade värdet.

64,9 % av lärarna är behöriga, under rikssnittet på 72,0 %. Det går i snitt 9,0 elever per lärare, färre än rikssnittet på 11,9.

85,1 % av eleverna blev behöriga till gymnasiets yrkesprogram, över rikssnittet på 83,0 %. Läsår 2024/25 var 37 % av slutbetygen i svenska, engelska och matematik högre än elevens provbetyg och 0 % lägre, mot 22 % och 7 % i riket.

Skolans meritvärde210,5

Under genomsnitt

Rikssnitt per skola227,6

17,1 poäng under rikssnittet

Snitt per skola i Strömsund210,8

I linje med kommunsnittet

Placering i landet#1168/1 536
Placering i Jämtlands län#24/32
Placering i Strömsund#3/5

Meritvärde — utveckling

SkolanRikssnitt per skola

Skolverkets SALSA-modell räknar ut vilket meritvärde skolans elever förväntas nå utifrån föräldrarnas utbildningsnivå, andelen nyinvandrade och andelen pojkar, och jämför med det faktiska. Läsåret 2024/25, läsåret före meritvärdet ovan (2025/26). Skolverket publicerar SALSA i januari efter läsåret, så det faktiska meritvärdet här är 2024/25:s.

Resultat mot förväntan−19

Under förväntan — 19 poäng under det modellberäknade värdet

Faktiskt meritvärde190

Skolans genomsnittliga meritvärde i åk 9 läsåret 2024/25, avrundat

Modellberäknat meritvärde209

Vad elever med samma bakgrund når i genomsnitt i landet

Andel som klarar alla ämnen — mot förväntan−8 p.e.

54 % av eleverna nådde kunskapskraven i alla ämnen, mot 62 % modellberäknat

Modellens ingångsvärden för skolan: föräldrarnas utbildningsnivå 2,1 av 3 · nyinvandrade 0 % · pojkar 49 %.

Resultat mot förväntan — utveckling (poäng över/under modellvärdet)

SkolanFörväntat (0)

Läs bandet, inte decimalen: modellen fångar inte allt, och ett enskilt läsår är osäkert — mellan 2023/24 och 2024/25 flyttade sig en skolas värde i genomsnitt 9 poäng, och 25 % av skolorna bytte tecken. Skolverket är tydligt med att SALSA inte ensamt kan avgöra om en skola är bättre än en annan.

Skolverket redovisar proven efter slutbetygen, så de avser läsår 2024/25 medan meritvärdet ovan är från 2025/26.

ÅRSKURS 9

Svenska8,6

Klart under rikssnittet — −4,4 poäng mot rikssnittet 13,0

Engelska13,2

Klart under rikssnittet — −2,6 poäng mot rikssnittet 15,8

Matematik5,5

Klart under rikssnittet — −5,8 poäng mot rikssnittet 11,3

Slutbetyg mot provbetyg37 %högre

Av slutbetygen i svenska, engelska och matematik var 37 % högre än elevens provbetyg, 63 % samma och 0 % lägre — i riket 22 % högre och 7 % lägre. Betygen ligger oftare över provbetyget än i riket.

  • Svenska · 40 elever50 % högre · 0 % lägre (riket 30 % · 5 %)
  • Matematik · 53 elever51 % högre · 0 % lägre (riket 26 % · 2 %)
  • Engelska · 49 elever12 % högre · 0 % lägre (riket 10 % · 13 %)

Skolverket jämför varje elevs slutbetyg med samma elevs provbetyg i ämnet. Betyg över provbetyget brukar kallas glädjebetyg, men skillnader åt båda hållen kan ha goda skäl: slutbetyget bygger på hela årets arbete, provbetyget på ett provtillfälle.

Se skolorna där betygen oftast ligger över eller under provbetyget →

Andel elever i årskurs 9 som uppnår behörighet till gymnasiet.

Godkänt i alla ämnen (åk 9)70,1 %

I linje med rikssnittet — −2,5 enheter mot rikssnittet (72,6 %)

Yrkesprogram85,1 %

De flesta elever blir behöriga — 14,9 % saknar behörighet

Estetiskt program83,6 %

De flesta elever blir behöriga — 16,4 % saknar behörighet

Naturvetenskap & teknik77,6 %

De flesta elever blir behöriga — 22,4 % saknar behörighet

Samhäll. & humanistiska80,6 %

De flesta elever blir behöriga — 19,4 % saknar behörighet

Behöriga lärare64,9 %

Färre behöriga lärare än i snittskolan — −7,1 mot rikssnittet (72,0 %)

Uppåt

Elever per lärare9,0

Klart färre elever per lärare än i snittskolan — −2,9 mot rikssnittet (11,9)

Stabilt

Speciallärare och specialpedagoger8,9 %

Större andel av lärarna än i snittskolan — +0,5 mot rikssnittet (8,4 %)

Andel av lärarna (heltidstjänster), källa Skolverket. Resursmått — hög nivå kan också spegla att fler elever behöver stöd. Jämför skolor

Så svarar eleverna i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Elever åk 8

Skolenkäten 2026 · 46 svar · 72 % svarsfrekvens
Trygghet7,3

Under snittet — −0,7 mot rikssnittet (8,0)

Studiero4,9

Klart under snittet — −0,9 mot rikssnittet (5,8)

Indexen bygger på elevernas egna enkätsvar och påverkas av gruppstorlek och svarsfrekvens — använd dem som en signal, inte ett facit. Se skolorna med högst trygghet →

Så bedömer undervisande lärare sin egen skola i Skolinspektionens Skolenkäten. Index 0–10, där 10 är bäst. Skolor deltar vartannat år.

Undervisande lärare · Skolenkäten 2026 · 14 svar · 56 % svarsfrekvens

Pedagogiskt ledarskap6,3

Under snittet — −1,0 mot rikssnittet (7,3)

Elevhälsa6,2

Under snittet — −0,7 mot rikssnittet (6,9)

Trygghet5,3

Klart under snittet — −1,3 mot rikssnittet (6,6)

Studiero7,2

I linje med rikssnittet — +0,3 mot rikssnittet (6,9)

Lärarnas bild bredvid elevernas

LärareElever åk 8
Trygghet5,37,3
Studiero7,24,9

Lärarenkäten speglar lärarnas professionella bild av skolan — inte hur nöjda de är som anställda. Små lärargrupper och låg svarsfrekvens ger osäkrare värden. Se skolorna där lärarna ger rektorn högst betyg →

12 beslut om Vattudalsskolan 7-9 i Skolinspektionens beslutssök, senast år 2024. Vad Skolinspektionen kom fram till står i beslutet.

… och 4 äldre.

Källa: Skolinspektionens beslutssök (öppnas i ny flik) (välj Strömsund och skolan för alla dokument om skolan, även Skolenkätens rapporter), hämtat oktober 2026. Velja återger inte beslutens innehåll — läs beslutet.

Strömsund

Det som finns nära, i Veljas andra kategorier. Avstånd fågelvägen.

Huvudman: STRÖMSUNDS KOMMUN

Parkgatan 9, Strömsund

Telefon: 0670-16232

E-post: vattudalsskolan@stromsund.se

200 elever

Länka till den här sidan

Vill ni länka till Vattudalsskolan 7-9:s sida på Velja? Välj ett utseende och klistra in koden på er webbplats, eller använd bara adressen.

Adresshttps://velja.se/skola/vattudalsskolan-7-9-stromsund

Koden är en vanlig länk: inga skript och inga bilder från Velja, och inga siffror eller datum som kan bli inaktuella på er sida.

Vad är meritvärdet för Vattudalsskolan 7-9?

Vattudalsskolan 7-9 hade ett meritvärde på 210,5 läsår 2025/26. Rikssnittet är 227,6.

Hur många behöriga lärare har Vattudalsskolan 7-9?

Läsår 2025/26 var 64,9 % av lärarna på Vattudalsskolan 7-9 behöriga. Rikssnittet är 72,0 %.

Presterar Vattudalsskolan 7-9 bättre än förväntat enligt SALSA?

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, låg Vattudalsskolan 7-9 läsåret 2024/25 19 poäng under det modellberäknade meritvärdet (190 mot 209) — under förväntan. Ett enskilt läsår är osäkert; läs bandet snarare än exakta poäng.

Hur trygga känner sig eleverna på Vattudalsskolan 7-9?

I Skolenkäten 2026 fick Vattudalsskolan 7-9 trygghetsindex 7,3 av 10 från eleverna i åk 8 (rikssnitt 8,0).

Vad tycker lärarna om Vattudalsskolan 7-9?

I Skolenkäten 2026 gav undervisande lärare Vattudalsskolan 7-9 indexet 6,3 av 10 för pedagogiskt ledarskap (rikssnitt 7,3).

Hur många elever på Vattudalsskolan 7-9 klarar alla ämnen?

Läsår 2025/26 hade 70,1 % av eleverna i årskurs 9 på Vattudalsskolan 7-9 godkänt betyg i alla ämnen. Rikssnittet är 72,6 %.

Har Skolinspektionen granskat Vattudalsskolan 7-9?

Skolinspektionens beslutssök har 12 beslut om Vattudalsskolan 7-9, det senaste av varje slag: tematisk tillsyn (2024), tematisk kvalitetsgranskning (2023), regelbunden tillsyn (2013), oanmäld granskning (2011), utbildningsinspektion (2004). Vad besluten kom fram till står i dokumenten, som är länkade på sidan — Velja tolkar dem inte.

Är Vattudalsskolan 7-9 en kommunal eller fristående skola?

Vattudalsskolan 7-9 är en kommunal grundskola i Strömsund, driven av STRÖMSUNDS KOMMUN.

Skolverkets statistik avser läsår 2025/26. · Senast uppdaterad: oktober 2026

Skolverket — Planned Educations API
Skolverkets öppna API — statistik för grundskolor
Skolverkets skolenhetsregister
Skolverkets statistik — skoldata och register
Skolverket — SALSA (SIRIS)
Om SALSA hos Skolverket — modellberäknat meritvärde och residual per skolenhet, läsåret 2024/25